Jaki zawód wybrać? Takie pytanie zadaje sobie każdy perspektywicznie myślący licealista. Odpowiedź jest trudna dla nie znających rynku pracy uczniów, dlatego często wpadają w pułapki stereotypów z ubiegłych lat. W ławkach szkolnych przygotowują się do egzaminu maturalnego czasami bez przekonania co do słuszności wyboru. Drugie Liceum Ogólnokształcące przygotowało dla uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym propozycję, która może pomóc w sprecyzowaniu zainteresowań i określeniu umiejętności naszych podopiecznych, zajęcia na Wydziałach Nauk Biologicznych i Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas tych zajęć uczniowie nie tylko zgłębiają wiedzę biologiczną ale zapoznają się także z realiami pracy w laboratoriach. Kolejną formą uaktywniania skierowaną do uczniów klas drugich i trzecich jest Projekt Edukacyjny „Mój Pierwszy Uniwersytet” zorganizowany przez Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, projekt obejmuje jedenaście osób - są to uczniowie klasy II C.

Do tych przedsięwzięć dołączyło ostatnio kolejne, bardzo cenne, mianowicie uczniowie klasy IC oraz ich koledzy i koleżanki z innych klas biologicznych odbyli zajęcia w laboratorium analitycznym Szpitala Mikulicz w Świebodzicach. Dzięki uprzejmości Pani Barbary Kosak – Dyrektor ”Mikulicz” spółka z.o.o NZOZ Mikulicz, która umożliwiła nam tę formę nauki oraz Pani Alicji Dąbrowskiej – Kierownika Laboratorium, która wprowadziła młodzież w arkana pracy analityka medycznego uczniowie zdobyli nowe doświadczenie. Uczestnicy zajęć zasypali Panią Alicję Dąbrowską mnóstwem pytań, pilnie wykonywali czynności zlecone przez prowadzącą a po zakończeniu zajęć żywo dyskutowali o zaletach i wadach pracy w takim laboratorium. Dzięki życzliwości i oraz przychylności obu Pań młodzież mogła przyjrzeć się z bliska warunkom i wymogom pracy analityka medycznego, poznać opinię osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i utwierdzić się w przekonaniu, że do realizacji planów potrzebna jest determinacja i systematyczna praca. Serdeczne podziękowania składam na ręce obu Pań, takie nawet jednorazowe spotkania z realiami określonego zawodu mogą zdecydować o wyborach młodych ludzi.