Miło nam poinformować, że 12.04.2024 r. dwoje naszych uczniów: Adam Kownacki z kl. 1b i Laura Person z kl. 2d w „językowych” zmaganiach w konkursie organizowanych przez III LO zajęli II i IV miejsce. Nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd na kurs językowy w czerwcu do Biberach. Pozostali uczestnicy z naszej szkoły to: Eliza Modlińska z klasy 2b, która zajęła VII miejsce oraz Hanna Bednarska (2b). Serdecznie gratulujemy! Opiekunem młodzieży były prof. Marta Kurzawa i Alicja Stawarz.

W weekend, 5-7 kwietnia, w Poznaniu, na Uniwersytecie Adama Mickiewicza odbyła się ostatnia, finałowa część 47. Olimpiady Języka Niemieckiego. Maria w piątek przystąpiła do testu, a w sobotę do trzech egzaminów ustnych - z literatury, wiedzy o krajach niemieckojęzycznych i ich historii oraz z komunikacji.

Podczas egzaminu z literatury Maria została przepytana z takich tekstów, jak "Homo Faber" Maxa Frischa oraz "Unkenrufe" Grassa. Podczas egzaminu z historii nasza Olimpijka opowiadała o procesie zjednoczenia Niemiec, natomiast podczas egzaminu z komunikacji wylosowała pytanie dotyczące tego, czy w wychowaniu dzieci ważniejszy jest nakaz rodziców, czy wolna wola i swoboda dziecka.

Maria Muszewska z kl. III a i Laura Person z kl. II d zakwalifikowały się do etapu okręgowego 47. Olimpiady Języka Niemieckiego i już w ten piątek zmierzą się z tym wyzwaniem. Powodzenia!

Nasi uczniowie: Maria Muszewska i Adam Kownacki znaleźli się w gronie laureatów XVIII Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowanego przez ZSHT w Świdnicy. Maria zajęła II miejsce w konkursie, a Adam uzyskał wyróżnienie. Opiekunkami laureatów były Panie: Aleksandra Królak-Wąsowicz i Marta Kurzawa. Gratulujemy!

W ten weekend w Poznaniu odbył się centralny etap - pisemny i ustny Olimpiady Języka Niemieckiego. Maria odpowiadała na pytania związane z naszym regionem, z niemieckojęzyczną literaturą powstałą przed i po 1945 roku. Część egzaminu ustnego poświęciła także na analizę historii stosunków polsko-niemieckich, opowiadając m.in. o roli Mszy Pojednania, która odbyła się w 1989 roku w Krzyżowej, czym wzbudziła ogromne zainteresowanie komisji egzaminacyjnej.

Podczas egzaminu pisemnego musiała dokonać interpretacji fragmentu utworu Hansa Fallady i rozwiązać zadania leksykalne. Olimpiada wymagała od Marii ogromnej wiedzy z historii, literatury i realioznawstwa a także perfekcyjnej znajomości języka niemieckiego. Za rok walczymy o tytuł laureata! Opiekunką Marii jest pani Aleksandra Królak - Wąsowicz.

Tuż przed feriami na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się ustna część Okręgowego Etapu Olimpiady. Brała w niej udział Maria Muszewska z II LO w Świdnicy i zdała tę część śpiewająco. Maria musiała odpowiadać na pytania dotyczące wybranej literatury niemieckiej przed 1945 rokiem i po 1945 r., musiała wykazać się znajomością historii krajów niemieckojęzycznych. Sprawdzana była także swoboda komunikacji.

"Maria musiała opanować ogromny zakres materiału. Jej największym sukcesem jest to, że w ciągu roku opanowała umiejętność rozwiązywania konkretnych zadań z gramatyki a także to, że w bardzo dojrzały sposób podeszła do analizy i interpretacji utworów literackich. Prowadząc Marysię przez interpretację poszczególnych utworów wiedziałam, że mam przed sobą partnerkę do rozmowy - inteligentną i chłonącą wiedzę" - mówi Aleksandra Królak - Wąsowicz, germanistka, która przygotowuje Marię do Olimpiady.

Na pytanie, co było najtrudniejsze w dojściu do finału Maria odpowiada: "Język niemiecki towarzyszy mi od dziecka, dlatego trudnością nie była komunikacja w tym języku, ale ogromna ilość materiału, którą musiałam opanować. No i jedno z zadań na etapie okręgowym - zamiana struktur gramatycznych."

Finał odbędzie się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu za miesiąc i będzie trwał trzy dni. Trzymamy za Marię kciuki.

Miło nam poinformować, iż Maria Muszewska (2a) i Laura Person (1d) zakwalifikowały się do drugiego etapu 46. Olimpiady Języka Niemieckiego.
Gratulujemy!

„Odkryj Emila Krebsa” – pod takim tytułem odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowany przez ZSHT w Świdnicy. Uczennica naszej szkoły Katarzyna Chojnacka z klasy II a zajęła w nim I miejsce.

„Entdecke Martin Luther” – pod takim hasłem odbył się XV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych zorganizowany 4 kwietnia 2017 przez ZSHT w Świdnicy. Wśród naszych uczniów najlepszy okazał się Michał Pfanhauser, który zajął III miejsce. Paulina Zajko-Ignatowicz zajęła miejsce VII, a Martyna Dydyk – miejsce X. Ponadto naszą szkołę reprezentowały: Katarzyna Pszonka, Agata Horoszkiewicz i Karolina Fita.

Paulina Miziołek z klasy II b (opiekun pani Alicja Stawarz) wygrała XIV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Wypadła najlepiej zarówno w części pisemnej jak i podczas prezentacji ustnej dotyczącej Powiatu Bergstrasse. II LO reprezentowały również Aleksandra Kosikowska, Agata Horoszkiewicz i Martyna Dydyk (wszystkie z klas pierwszych).