jFontSize
A- A A+

Wielkim sukcesem dla II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy zakończyły się eliminacje centralne XLIV Olimpiady Historycznej, które odbywały się od 6 do 9 kwietnia br. w Gdańsku. Wojciech Gaik z kl. I C został finalistą Olimpiady, która organizowana jest corocznie, od 1974 r., przez Polskie Towarzystwo Historyczne. 

Z wielką radością informujemy, że uczeń naszej szkoły, Wojciech Gaik zakwalifikował się do etapu centralnego XLIV  Olimpiady Historycznej, który odbędzie się w kwietniu w Toruniu. Opiekunem ucznia jest p. prof. Zofia Skowrońska-Wiśniewska.

Gratulujemy Wojtkowi i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu centralnym.

W minioną sobotę (27 stycznia 2018 r.) odbyły się ustne eliminacje okręgowe XLIV Olimpiady Historycznej. Naszą szkołę reprezentowali Wojciech Gaik z kl. I C (opiek. p. prof. Zofia Skowrońska-Wiśniewska) i Michał Pfanhauser z kl. II D (opiek. p. prof. Małgorzata Krawczyk).

Z przyjemnością informujemy, że do etapu ustnego Okręgowej Olimpiady Historycznej zakwalifikowali się: Wojciech Gaik (opiekun Zofia Skowrońska-Wiśniewska) i Michał Pfanhauser (opiekun Małgorzata Krawczyk). Etap ustny Olimpiady odbędzie się 27 stycznia.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Do II etapu XLIV Olimpiady Historycznej zakwalifikowało się dwóch uczniów naszej szkoły: Wojciech Gaik (opiekun p. Z. Skowrońska-Wiśniewska) oraz Michał Pfanhauser (opiekun p. M. Krawczyk). Kolejny etap zmagań odbędzie się 13 stycznia 2018 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Szesnasta edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Polska znów wolna” odbyła się 14 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. I C: Izabela Horadczuk i Wojciech Gaik.

15 marca 2017 r. w murach XVII LO we Wrocławiu odbyły się eliminacje dolnośląskie czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”.

Uczeń klasy I D Michał Pfanhauser reprezentował II LO w Świdnicy na etapie okręgowym Olimpiady Historycznej i zawodach II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Z niecierpliwością czekamy na wyniki zawodów i życzymy Michałowi wielu sukcesów na kolejnych etapach.

Poniżej kilka wrażeń Michała spisanych na gorąco.

W uroczystej Gali wręczenia nagród w ogólnopolskim Konkursie historyczno-literackim Pamięć nieustająca, w auli Uniwersytetu Warszawskiego, wzięło udział rodzeństwo - Weronika (III A) i Karol (I A) Wizimirscy, którzy otrzymali laur finalisty za pracę pt. ”Do wolnej Polski nam powrócić daj...”.

Składamy wyrazy uznania!

Dnia 15 marca 2016 roku odbył się wojewódzki etap III edycji konkursu historycznego Olimpiada Solidarności, w którym uczestniczyłam wraz z Darkiem Sywała (kl. 2d). Spotkanie miało miejsce w Technikum nr 15 we Wrocławiu. Tam zmierzyliśmy się z testem, który składał się z trzydziestu szczegółowych pytań dotyczących historii Polski lat 1970-1990. Mieliśmy wykazać się znajomością wydarzeń, postaci oraz tekstów kultury owych dwóch dekad. Podczas gdy komisja sprawdzała nasze prace, mieliśmy okazję wysłuchać koncertu przygotowanego przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty pana Romana Kowalczyka. Piosenkami i opowiadaniami przypomniał on o dokonaniach ludzi, dzięki którym „Solidarność” mogła zaistnieć.

Niestety, naszej szkole nie będzie dane walczyć w etapie ogólnopolskim. Niemniej jednak udział w olimpiadzie był wartościowym doświadczeniem.

Naszym opiekunem była pani prof. Zofia Skowrońska – Wiśniewska.

Patrycja Sydor