W dniach 28-31 sierpnia odbyła się 50. wycieczka dolnoślązaków do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, zorganizowana przez panią poseł Lidię Geringer de Oedenberg w związku ze zwycięstwem drużyny II LO w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Konkurs odbył się w marcu, a naszą szkołę i miasto miała przyjemność reprezentować grupa młodzieży z klasy IIId : Roksana Gąsior, Robert Matyga, Joanna Żmidzińska wraz z opiekunem p. prof. Jolantą Skarzyńską, w zastępstwie nauczyciela przygotowującego - p.prof. Ryszarda Gwoździa.

Pierwszego dnia odwiedzili Komisję Europejską oraz wzięli udział w prelekcji dotyczącej funkcjonowania struktur unijnych. Ponadto mogli oglądać na żywo uroczystość nadania imienia alei przed parlamentem. Została ona uznana Aleją Solidarności. Na koniec czekała uczniów jeszcze jedna, nieplanowana niespodzianka. Przechadzając się Galerią Królewską, w kierunku autokaru, natknęli się na pana premiera Donalda Tuska, który zgodził się zrobić zdjęcie z uczniami. Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń, miała również swój walor edukacyjny. Widać, że warto brać udział w konkursach choć odrobinę pracy, aby cieszyć się potem taką nagrodą.