W dniach 2-3 czerwca w Ryni koło Warszawy nad zalewem Zegrzyńskim odbył się etap centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. II LO reprezentował uczeń klasy III c - Szymon Popkowski. Z wielką przyjemnością informujemy, że Szymon uzyskał tytuł finalisty XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, zdobywając 80% możliwych do zgromadzenia punktów. W ścisłym finale wzięło udział tylko 16 osób i spośród nich wyłoniono 10 laureatów. Pozostali (to jest 30 osób, w tym nasz uczeń) uzyskało tytuł finalisty olimpiady.
Szymonie, serdecznie gratulujemy!
Opiekunem Szymona jest pani Beata Dratwa.

W sobotę, 15 kwietnia, we Wrocławiu odbył się etap okręgowy XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, w którym wzięło udział troje uczniów z naszej szkoły: Maja Nawrot z kl. II b, Szymon Litwińczuk z kl. I b i Szymon Popkowski z kl. III c. Z przyjemnością informujemy, że Szymon Popkowski, po pomyślnym przejściu etapu ustnego zakwalifikował się do zawodów centralnych Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Finał centralny odbędzie się na Mazowszu, w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim - 2 czerwca (test pisemny) i 3 czerwca (zmagania ustne).
Gratulujemy Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów.
Opiekunem ucznia jest pani Beata Dratwa.

Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej zakwalifikowały się trzy uczennice z klas biologiczno–chemicznych II LO im. S. Banacha w Świdnicy:

Anastazja Lato i Sandra Sowa z klasy II Bg oraz Wiktoria Woźniak z klasy II B po szkole podstawowej. Ich zadaniem było wykonać pracę badawczą na jeden z poniższych tematów:

1. Przedstaw z miejsca Twego zamieszkania przykłady podjętych działań zmierzających do zachowania zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń.
    W przypadku, gdy Twoim zdaniem takich nie ma, podaj własny plan takich przedsięwzięć wraz z uzasadnieniem.
  2. Zapylenie powietrza w Polsce wiąże się ściśle ze spalaniem węgla kamiennego. Wskaż z miejsca Twego zamieszkania działania zmierzające do istotnej poprawy tego stanu.
    W przypadku, gdy Twoim zdaniem takich nie ma, przedstaw własny plan takich przedsięwzięć wraz z uzasadnieniem.

Każda z uczennic wykonała pracę w miejscu zamieszkania, przedstawiła zaobserwowany problem, sposoby jego rozwiązania i przekazała efekt w wyznaczonym terminie do oceny Komisji Okręgowej.

10 października odbył się etap szkolny 50. Olimpiady Biologicznej, jak co roku uczestniczyli w nim nasi uczniowie.

Wyniki oraz komunikat  KGOB  w sprawie  procedury przeprowadzenia dalszych jej etapów podczas pandemii COVID-19 pojawiły się na stronie OB już 31 października 2020 r., do przygotowania pracy zgodnie z wytycznymi zakwalifikowała się Natalia Richtscheid z klasy IIb.

Julian Baumgartner z klasy drugiej biologiczno-chemicznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha uzyskał tytuł finalisty XXXV Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

„Oceń i wskaż, która dziedzina ochrony środowiska w miejscu Twego zamieszkania, wymaga pilnych działań oraz podaj praktyczny plan naprawczy, zmierzający do korzystnych zmian.”

Takie zadanie postawiono przed uczestnikami etapu okręgowego. Wzięło w nim udział troje uczniów II LO:  Klaudia Malina z klasy Ic , Anastazja Lato z Ibg i Julian Baumgartner.

Podczas zawodów szkolnych Olimpiady Wiedzy Ekologicznej wyłoniono reprezentację naszej szkoły. W zawodach II stopnia etapu okręgowego XXXIV OWE wezmą udział Aleksandra Nowakowska i Blanka Skałba z kl. II b oraz Julian Baumgartner z kl. I b.

Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.

Mateusz Wojewodzic uczeń klasy II B został zakwalifikowany do zawodów II stopnia 48. Olimpiady Biologicznej. Praca badawcza Mateusza poświęcona Asplenium ruta – muraria L. uzyskała pozytywną ocenę formalną wystawioną przez właściwy Komitet Okręgowy Olimpiady Biologicznej. Etap okręgowy OB odbędzie się 19 stycznia.

Gratulacje!!! Powodzenia w czasie testu z wiedzy biologicznej.

22 kwietnia odbył się etap wojewódzki XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w Zespole Szkół nr 22 we Wrocławiu.

Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Jagoda Kalińska z III B, Wiktoria Moczurad z II B oraz Paweł Tymiński z II C.

1 kwietnia w Krakowie, w Instytucie Zoologii UJ odbyła się Polska edycja Międzynarodowego Konkursu Neurobiologicznego. Z całego kraju zjechali się młodzi entuzjaści wiedzy neurobiologicznej wraz z opiekunami. Jedną z młodszych finalistek konkursu była Zofia Tomala – uczennica klasy I B z II LO.

1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Aby podkreślić wagę problemu oraz szerzyć działalność edukacyjno-profilaktyczną Rejonowy Oddział PCK w Świdnicy wraz z Wydziałem Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy co roku organizuje powiatowy etap konkursu dot. przeciwdziałania AIDS pod hasłem "Dbam o zdrowie".