jFontSize
A- A A+

15 czerwca 2018 roku w Krakowie miał miejsce VII finał walk robotów klasy mini sumo pod nazwą Diversity. Organizatorem konkursu o zasięgu ogólnokrajowym jest firma Motorola Solutions. Konkurs odbył się po raz siedemnasty, jednak formę walk robotów ma dopiero od siedmiu lat. Uczniowie II LO ze Świdnicy biorą co roku udział w tym konkursie i aż pięciokrotnie wyjeżdżali do Krakowa na finały krajowe.

6 kwietnia zostały ogłoszone wyniki ogólnopolskiego konkursu programistycznego Diversity 2018. Po raz kolejny drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego zakwalifikowała się do finału. Skład drużyny: Natalia Wojtasik, Jakub Pawłowski, Michał Bałwanowski (wszyscy z klasy III A) oraz Aleksandra Kosikowska z III C.

Dnia 31 maja o godz. 8 rano ze Świdnicy wyruszyła na podbój Krakowa ekipa Rudikonów w składzie: Natalia Wojtasik, Aleksandra Kosikowska, Michał Bałwanowski oraz opiekun p. Piotr Rudownik. Jakub Pawłowski główny programator naszej drużyny miał dojechać do nas w czwartek, ponieważ w tym samym czasie w Łowiczu zmagała się z zadaniami z matematyki w Międzypowiatowym Konkursie Matematycznym.

3 kwietnia 2017 r. została ogłoszona lista szesnastu drużyn, które przechodzą do ogólnopolskiego finału konkursu walk robotów Mini Sumo – Diversity 2017. Do najlepszej szesnastki zakwalifikowała się drużyna z naszej szkoły, czyli Rudikony.

Koniec pierwszej dekady czerwca upływał w Krakowie pod znakiem słońca. Świeża zieleń liści drzew i trawników oraz mieniące się barwami tęczy krzewy zachęcały do spacerów po Plantach. Rynek aż huczał od turystów. Dało się słyszeć rozmowy w językach ze wszystkich stron świata. W powietrzu wyraźnie dało się wyczuć zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Jedynie Adaś na swoim postumencie stał w spokoju i zadumie, jakby głowił się nad tym, co w tym roku będzie się działo na Motorola Diversity 2016.

Czytelnicy miesięcznika „Elektronika dla wszystkich” w numerze lipcowym natknęli się na ciekawy artykuł. Na okładce czasopisma znajdował się projekt naszego ucznia Tomka Szewczyka z klasy IIIa. Devastator – tak nazwał on projekt cyfrowego zegarka wizualnie przypominającego paczkę dynamitu.

Późnym popołudniem 10 czerwca młodzież z II LO w Świdnicy ruszyła na podbój Krakowa. Drużyna w składzie: Aleksandra Druciak, Patrycja Zemankiewicz, Grzegorz Dobroń i Tomasz Szewczyk pod opieką Piotra Rudownika uczestniczyli w Ogólnopolskich Zwodach Robotów klasy mini sumo zorganizowanych przez firmę Motorola Solutions. Były to już czwarte zawody w tej formie i drugie w których uczniowie II LO zakwalifikowali się do ścisłego finału.

Centrum Oprogramowania firmy Motorola Solutions w Krakowie od 2000 roku prowadzi konkurs pod nazwą „Diversity”. Tytułowa różnorodność odnosi się nie tylko do konkurencji ale również, a może zwłaszcza do składu zespołów biorących udział w konkursie. Każda drużyna musi się składać przynajmniej w połowie z dziewcząt. Taka polityka firmy wynika z badań i doświadczenia, które pokazały, że zespoły składające się z pań i panów pracują efektywniej i mają lepsze wyniki. Od 3 lat konkurs „Diversity” przyjął nową formę – walki robotów klasy Mini Sumo. Również od 3 lat zespoły z II LO w Świdnicy biorą udział w eliminacjach tego konkursu. Dwa lata temu drużyna z naszej szkoły zdobyła III miejsce w finale ogólnopolskim. Rok 2015 okazał się być sprzyjającym naszej szkole i na 2 drużyny biorące udział w eliminacjach jedna została zakwalifikowana do finału w Krakowie.

14 grudnia zespół uczniów z naszej szkoły w składzie: Cezary Siwek, Panajotis Daras oraz Joanna Kowalska, wziął udział w Mistrzostwach Polski Robotów w kategorii walk Minisumo. Po 3 zwycięskich walkach wystąpiła usterka, która wyeliminowała naszego robota z dalszych zawodów. Mistrzostwa 2012 zorganizowano we Wrocławiu i była to pierwsza edycja tego konkursu. Rywalizowano w następujących konkurencjach: walki robotów Minisumo, Line Follower(gdzie robot ma za zadanie przejechać trasę wskazaną przez czarną linię ma macie), Freestyle (dowolny pokaz robota), Roboty mobilne wykonujące zadania (w tym roku robot-ratownik, czyli uratowanie ludzika w stylu LEGO z 'płonącego', zawalonego gruzami miasta), Mistrzostwa Modeli Robotów, Konkurs Rysunków Robotów, Konkurs Mody Robotycznej (dla najmłodszych), Konkurs Tańca Robotycznego - indywidualny. Jak widać różnorodność dyscyplin była imponująca. I chociaż naszym uczniom nie udało się uzyskać wysokich wyników, to mieli okazję obejrzeć inne fascynujące pokazy.

Jako finaliści jedenastej edycji konkursu Motorola Diversity zostaliśmy zaproszeni, razem z 15 zespołami z całej Polski, na ostateczne starcie naszych robotów w Krakowie.

Nie mogłam wyobrazić sobie lepszego miejsca! Podróż pociągiem nie zajęła nam zbyt wiele czasu, zwłaszcza gdy czekaliśmy na to co się w Krakowie wydarzy. Niestety miasto powitało nas… deszczem. W ulewie ledwo dotarliśmy do naszego hotelu położonego na rzece z pięknym widokiem na Wisłę i Wawel. Pomimo pogody, będąc w Krakowie po raz pierwszy, zaciągnęłam wszystkich na zwiedzanie. Mieliśmy okazję zobaczyć Smoka Wawelskiego, zamek, Rynek z Sukiennicami i Kościołem Mariackim oraz Barbakan i ulicę Bracką. Oprócz kolorowych pamiątek w Sukiennicach udało nam się wypatrzeć również herb Świdnicy, a wtedy poczułam się powitana w tym pięknym mieście. Wieczór spędziliśmy w bardzo spokojnym i pustym hotelu, ponieważ reszty drużyn spodziewano się dopiero następnego dnia. W ten sposób pomimo, że był to 13 czerwca, pomimo ulewy i kryzysu technicznego w projekcie, spędziłam piękny dzień w stolicy Małopolski.