jFontSize
A- A A+

15 czerwca w Krakowie na Wydziale Robotyki Akademii Górniczo – Hutniczej miały miejsce mistrzostwa Robotów klasy Mini Sumo zorganizowane przez firmę Motorola Solutions. Wzięliśmy udział w 11 już edycji konkursu o nazwie Diversity. Każda drużyna miała składać się w połowie z dziewcząt i chłopców dla zwiększenia efektywności pracy poprzez odmienne myślenie obu płci. Dodatkowym celem konkursu, stawianym przez zarząd firmy Motorola, było propagowanie wśród dziewcząt wyboru studiów o kierunkach technicznych i inżynierskich.

W finale ogólnopolskim konkursu Diversity uczestniczyło 16 drużyn z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali: Joanna Kowalska (IIa), Martyna Jabłońska (IIb), Damian Panajotis Daras (IIe) i Cezary Siwek (IIe). Grupa jakże zróżnicowana, gdyż łącząca w sobie profile mat-fiz, biol-chem i mat-inf. Opiekunem drużyny był Piotr Rudownik, nauczyciel informatyki i technologii informacyjnej w tych klasach. Nasi zawodnicy swój projekt nazwali Herkules. I faktycznie, na ringu w starciu bezpośrednim nie było mu równych. Poniższy filmik pokazuje krótką historię powstania robota.

Finał konkursu w Krakowie był upodobniony do rozgrywek Euro 2012. W czwartkowe południe w siedzibie Motoroli odbył się przydział drużyn do koszyków, a następnie losowanie grup i pozycji w grupie.Dzień konkursowy rozpoczął się dla wcześnie rano. Już o 9:00 rano drużyny musiały się zarejestrować na AGH w sali specjalnie przygotowanej do zawodów. Roboty mierzono, ważono i sprawdzano przyczepność kół. Wymogi regulaminowe, co do wymiarów robota były bardzo restrykcyjne. Wreszcie o 10:00, po krótkim przywitaniu przez prezesa Motoroli w Polsce, rozpoczęły się zawody. Po emocjonujących rywalizacjach w grupach odbyły się zażarte walki ćwierćfinałowe i półfinałowe. Robot naszych uczniów przegrał jedną walkę z późniejszym zwycięzcom finału i po zwycięskiej rundzie w małym finale ostatecznie uplasował się na 3 pozycji. Nietypowy wygląd robota i charakterystyczna jazda przypominająca taniec rodem z Brazylijskiego karnawału przypadły do gustu publiczności, która dała temu wyraz w głośnym skandowaniu nazwy Herkules i gorącym aplauzie po zwycięstwie. Radość z zajęcia 3 miejsca na podium w Ogólnopolskich Zawodach Robotów Klasy Mini Sumo nie miała granic. Wielkie emocje, krzyki, podskoki, brawa i uścisk dłoni przeciwnika. Tego nie można opisać, to trzeba przeżyć.

Na koniec odbyło się uroczyste wręczenie nagród, podziękowania i zapewnienie ze strony Motorola Solutions, że każdy obecny na finale uczestnik konkursu Diversity jest mile widziany w firmie Motorola i po złożeniu u nich CV zostanie od razu zakwalifikowany do drugiego etapu rekrutacji.

Zachęcamy wszystkich uczniów do sprawdzania własnych sił we wszelakich konkursach. Sukces naszych robo-maniaków pokazuje jak wiele można zdobyć, jeśli się tylko chce.

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg