14 grudnia my, uczniowie klasy III d, wyruszyliśmy do Warszawy, by wziąć udział w ceremonii rozdania nagród XII edycji konkursu dla młodych dziennikarzy organizowanego przez redakcję tygodnika „Wprost” oraz Ambasadę USA w Polsce. Mimo niesprzyjającej, mroźnej aury oraz problemów związanych z sytuacją polskiej kolei, udało nam się dotrzeć do celu swej podróży - prywatnej rezydencji ambasadora USA Lee Feinsteina.

Oprócz amerykańskiego dyplomaty na uroczystości 15 grudnia obecni byli znani przedstawiciele świata mediów, m. in. redaktor naczelny „Wprost” Tomasz Lis oraz Dorota Warakomska, członkini jury podczas tegorocznej edycji konkursu. Po odczytaniu werdyktu (Dawid zajął IV miejsce, Maciek – VII) ambasador wraz z naczelnym uhonorowali pierwszą „3”, a zwyciężczyni konkursu, studentka dziennikarstwa z Krakowa, która niedawno wróciła ze stypendium w The Missouri School Of Journalism (nagroda za pierwsze miejsce w konkursie) wygłosiła przemówienie. Rozpoczął się bankiet – mieliśmy okazję poznać naszych innych uczestników konkursu (tylko jeden z nich był młodszy od nas, reszta finałowej dziesiątki to co najmniej studenci). Potem nastąpiło wręczenie dyplomów pozostałym finalistom, co upamiętnia wspólne zdjęcie z Tomaszem Lisem.

Co wygraliśmy? Oprócz cennych doświadczeń i satysfakcji – dwumiesięczny staż w warszawskiej redakcji „Wprost”, uczestnictwo w gali „Człowiek roku 2010”, roczną prenumeratę tygodnika. Konkurs szczerze polecamy wszystkim licealistom zainteresowanym dziennikarstwem - naprawdę warto spróbować swoich sił.

Być może w przyszłości znów weźmiemy udział w konkursie – wszak w kryteriach wiekowych będziemy mieścić się jeszcze przez siedem lat. A dziennikarstwo? Kto wie, może pójdziemy właśnie tą drogą…

Dawid Tymiński
Maciej Krogel