jFontSize
A- A A+

„Relacje z sąsiadami są ważniejsze niż prawda historyczna”, „Media społecznościowe przynoszą więcej pożytku niż szkód”, „W Polsce należy wprowadzić przymus wyborczy” - na takie między innymi tematy spierali się: Natalia Zarzeczna (II D), Grzegorz Kaczmarek (II A), Maciej Michalak (II C), Szymon Lubieniecki (III D).

Kinga Kępa z kl. 2a o profilu matematyczno–fizycznym w ostatnim czasie wygrała wiele prestiżowych konkursów, z powodzeniem bierze też udział w olimpiadach. Do najważniejszych jej osiągnięć należą: rekomendacja do etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, kwalifikacja do finału Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z geografii z elementami geologii, udział w II etapie Olimpiady Teologii Katolickiej oraz I miejsce w III Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim ,,Wiersze ojców naszych”.

W dniach 25.-26.02.2019 r. odbyły się eliminacje do XI Ogólnopolskiego Turnieju Psychologicznego. Wzięło w nim udział 1073. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Angelika Chanas z kl. II b znalazła się wśród setki finalistów i będzie reprezentowała naszą szkołę 30 marca w Warszawie. Angelika od października zgłębiała literaturę psychologiczną, studiowała ciekawe artykuły z „Charakterów”, opracowywała zagadnienia z podstawy programowej różnych przedmiotów. Jak sama przyznaje, udział w turnieju to dla niej na pewno przygoda, ale także możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach.

Marceli Rogowski z kl. III b, czyli Wierszowy Magik, po raz kolejny został wyróżniony w Powiatowym Konkursie Literackim „Lir … rodzaj różny”. Dla Marcelego priorytetem w tym roku szkolnym jest dobrze zdana matura, ale maturzysta znajduje też czas na rozwijanie pasji. Jedna z nich to pisanie tekstów piosenek, głównie raperskich. Jury Konkursu doceniło naszego ucznia w kategorii „Na granicy Słowa, Dźwięku i Rytmu”.

Marceli, gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za maturę!

Opiekunem ucznia jest pani prof. Renata Duda.

W minioną sobotę, 16 lutego 2019 r. odbyła się część pisemna II etapu XLIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Z pracą z zakresu historii literatury i testem z wiedzy o języku zmierzyło się troje uczniów II LO: Kinga Kępa (kl. 2 a), Karolina Warzecha (kl. 2 b) i Michał Pfanhauser (kl. 3 d). W odróżnieniu od poprzednich lat olimpiada odbyła się we wrocławskim Instytucie Filologii Polskiej. Z niecierpliwością czekamy na wyniki i życzymy kwalifikacji do części ustnej.

Opiekunkami olimpijskiej trójki są polonistki: pani prof. Mariola Mackiewicz i pani prof. Renata Duda.

Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość - słowa Jana Pawła II przyświecały uczestnikom III edycji Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej ,,Wiersze ojców naszych”, objętego honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Konkurs odbył się 15 lutego 2019 r. W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu nie zabrakło recytatorek z naszego liceum. W zmaganiach wzięły udział dwie uczennice II LO: Natalia Moskwa (kl. 3 b), która prezentowała wiersz pt. ,,Trzynastego kwietnia 1940 r.” oraz Kinga Kępa (kl. 2 a).

Już po raz 16. Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy zorganizował Powiatowy Konkurs Recytatorski „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród...” W tym roku wyraźnie wpisał się on w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I część Konkursu odbyła się 8 listopada w sali teatralnej ŚOK, a finał miał miejsce 12 listopada.

W dniach od 5 do 10 lipca Kinga Kępa z kl. 2a wraz z panią profesor Renatą Dudą uczestniczyły w projekcie związanym z obchodami 74. rocznicy Operacji Ostra Brama. Odbyły się one na cmentarzu na Rossie w Wilnie. Warto przypomnieć, że wyjazd był nagrodą dla laureatów II Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Wiersze Ojców Naszych”. 

20.04.2018r. uczniowie naszej szkoły: Kinga Kępa (1a), Michał Pfanhauser (2d) i Szymon Lempart (3a) wzięli udział w etapie wojewódzkim Konkursu Filozofii Klasycznej. Finał, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich etapów, miał formę odpowiedzi ustnej, zatem młodzi filozofowie musieli tym razem nie tylko opanować wiele zagadnień związanych z pojęciem wolności, ale również poradzić sobie ze stresem.

Do trzeciego, finałowego etapu III Konkursu Filozofii Klasycznej zakwalifikowała się trójka uczniów naszej szkoły, a więc wszyscy, którzy 9 marca brali udział w etapie okręgowym. Spośród 130 uczestników wybrano 29 najlepszych. Na 2 miejscu znalazł się Szymon Lempart z klasy III a, na 7 Kinga Kępa z klasy I a, zaś na 13 Michał Phanhauser z klasy II d.

Serdecznie gratulujemy zarówno uczniom, jak i przygotowującej ich do konkursu p. prof. Elżbiecie Badzioch-Zarzyckiej. Wszystkim życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się 20 kwietnia we Wrocławiu.