jFontSize
A- A A+

17 kwietnia miała miejsce gala wręczenia nagród w konkursie "Literatura - rodzaj różny", organizowanym przez III LO w Świdnicy. Cieszymy się, że możemy ogłosić, iż uczennica z klasy 3D, Weronika Żukowska, zdobyła I miejsce w kategorii Proza dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Warto zaznaczyć, że było to już XXV wydanie konkursu, które poprzedził występ uczniów III LO, prezentujących etiudy pod tytułem "Projekt Szymborska".
W nagrodę za zwycięstwo, Weronika otrzymała książkę oraz zbiór prac z tego konkursu. Jej opowiadanie o antyutopii, gdzie brak emocji stanowił główny motyw, zdobyło uznanie jury. Opiekunką Weroniki była pani profesor Mariola Mackiewicz. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy sukcesu!

Kwiecień to miesiąc pamięci o zsyłkach Polaków na Sybir, o Golgocie Wschodu. 11.04.2024 r. w Domu Edyty Stein we Wrocławiu odbył się VII Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych” pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wzięło w nim udział 31. uczniów ze szkół średnich, w tym dwoje z Banacha. Andrzej Mitranka z kl. I e zajął III miejsce, a Anika Kudarewska również z I e otrzymała I wyróżnienie. Opiekunką uczniów jest pani Renata Duda. Konkurs zorganizowali Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we Wrocławiu, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przy Centrum Historii „Zajezdnia”. Nagrodzonym uczniom gratulujemy wrażliwości i talentu recytatorskiego.

14.11.2023 r. odbyła się  w naszej szkole Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna, której celem jest popularyzacja i poszerzanie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. Do 3 etapu obejmującego licea ogólnokształcące, z II LO przystąpiła w tym roku rekordowa liczba 25 uczniów z różnych klas.
W testach, które rozwiązywali uczniowie zawarte były pytania o różnej skali trudności, były to testy wielokrotnego wyboru. 
Do konkursu na 3 etapie przystąpiło 1099 osób z całej Polski. Pod koniec grudnia otrzymaliśmy wyniki, które możemy uznać za duży sukces. Aż 7 uczniów II LO otrzymało Tytuł Laureata, zajmując czołowe miejsca w rankingu:

2 miejsce  w Polsce Maja Sikora kl. 1b - opiekun E. Badzioch-Zarzycka
5 miejsce Alicja Kossak kl. 1a - opiekun D. Grzeszczuk
6 miejsce Hanna Bednarska kl. 2b - opiekun M. Mackiewicz
6 miejsce Weronika Osińska kl. 4b - opiekun E. Badzioch-Zarzycka
8 miejsce Szymon Dorobek kl. 2b - opiekun M. Mackiewicz
10 miejsce Stanisław Kudzia kl. 2a - opiekun R. Duda
11 miejsce Dorota Krawczyńska kl. 1b - opiekun E. Badzioch-Zarzycka
11 miejsce Agata Kuchta kl. 2e - opiekun R. Duda
12 miejsce Maja Mazurek kl. 2c - opiekun D. Grzeszczuk

Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa. Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie gratulujemy.

Szymon Antonowicz z kasy III d zakwalifikował się do II etapu VIII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, która w tym roku przebiega pod  hasłem „Psychologia w filmie”.
Szymon ma wiele zainteresowań, gra w teatrze, śpiewa, a przy tym jest dociekliwy i skromny. Do kolejnego etapu Olimpiady musi „przerobić” nie tyko bogatą literaturę, filmografię, ale też przygotować projekt filmowy, a to wymaga sporych umiejętności i twórczego myślenia.
Szymonie, mocno trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Opiekunką ucznia jest pani Renata Duda.

 

Kwiecień to m.in. miesiąc pamięci o polskich zesłańcach na Sybir i do Kazachstanu. Aby wspomnieć te wydarzenia już po raz 6. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych” - pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wzięło w nim udział ponad 30. uczniów z dolnośląskich szkół, a wszystkie wystąpienia były na wysokim poziomie. Tym bardziej miło nam poinformować, że uczeń kl. Ia - Maciej Buchman otrzymał wyróżnienie za recytację wiersza “Cieniom poległych” nieznanego autora. Ponadto Maciej miał okazję zwiedzić w „Zajezdni” wystawę „Wrocław 1939-2016”, i zapoznać się z ciekawą historią stolicy Dolnego Śląska. Maćka do konkursu przygotowała Pani Renata Duda, która była również opiekunką w trakcie konkursu jak i nieocenioną pomocą.

Miło nam poinformować, że Nina Jarosz, Hubert Gościmski i Samuel Zinkiewicz (wszyscy z klasy 4D) zakwalifikowali się do II etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Zadaniem, z jakim musieli zmierzyć się uczniowie, było przygotowanie pracy badawczej na jeden z wybranych tematów. Nina skupiła się na motywie domu w literaturze renesansu i baroku, zwracając również uwagę na ewolucję tego motywu na przestrzeni późniejszych epok. Natomiast chłopcy wzięli na warsztat temat dotyczący przyszłości literatury – Samuel rozważał potencjał książki elektronicznej na rynku literackim, pochylając się też nad kwestią praw autorskich i niezależną literaturą internetową; Hubertowi zaś zależało na wyeksponowaniu zalet książek, które stanowią o ich sile w starciu z nowymi technologiami. Wszystkie prace zostały bardzo dobrze przyjęte przez jury, co zapewniło naszym uczniom awans do etapu okręgowego, który odbędzie się 11 lutego we Wrocławiu. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.
Opiekunką uczniów jest p. prof. Anna Krysiak.

W dniu 14 listopada 2022r. została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna, której celem była popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. W olimpiadzie wzięło udział 4008 uczniów z całej Polski. Do poziomu 3 (klasy I-IV liceum ogólnokształcącego) przystąpiło 730 uczniów. 
Z przyjemnością  zatem informujemy o sukcesie uczniów naszej szkoły. 

Tytuł laureata otrzymał Szymon Huzar z kl. I e - 10 miejsce w Polsce.
Natalia Wójs z kl. III d - 11 miejsce w Polsce,
Emilia Szymczak z kl. I a - 13 miejsce w Polsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu uczniom i opiekunom laureatów - p. Dorocie Grzeszczuk i p. Renacie Dudzie.

Zakończyła się 7. edycja konkursu Świdnickich Recenzji Muzycznych (http://sok.com.pl/recenzje/). Poznaliśmy 10 najlepszych tekstów, które oceniało jury w składzie: Anna Rudnicka (dyrektorka ŚOK), Artur Rawicz (dziennikarz muzyczny), Bartosz Łabuda (organizacja wydarzeń ŚOK).

Wśród nagrodzonych tekstów znalazła się recenzja płyty „To wszystko kiedyś minie” zespołu Wczasy, której autorką jest Martyna Czerniec z klasy III Bg.
Zachęcamy do zapoznania się z jej tekstem dostępnym na stronie:  https://sok.com.pl/recenzje/wczasy-to-wszystko-kiedys-minie/
Martynko, serdecznie gratulujemy!

 

Z przyjemnością informujemy, że Nina Jarosz i Hubert Gościmski z klasy 3D, zakwalifikowali się do drugiego etapu LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zawody szkole polegały na przygotowaniu pracy pisemnej w formie rozprawki na jeden z wybranych tematów. Nina przyglądała się nawiązaniom do twórczości Jana Kochanowskiego w poezji polskiej, w swojej pracy odwołała się m. in. do wierszy Leopolda Staffa, Juliusza Słowackiego i Juliana Przybosia. Natomiast Hubert skupił się na powieści Jacka Dukaja „Imperium chmur”, w której doszukiwał się nawiązań do „Lalki” Bolesława Prusa.
Etap okręgowy olimpiady odbędzie się 12 lutego we Wrocławiu. Opiekunem uczniów jest p. prof. Elżbieta Badzioch-Zarzycka.

 

„Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony…” - pisał Jan Kochanowski w „Pieśni XXIV”. Tak też może powiedzieć o sobie uczeń kl. II b (po szkole podstawowej) Jakub Zakrawacz, który otrzymał wyróżnienie w XXII Powiatowym Konkursie Literackim „Lir rodzaj różny…”. Teksty Jakuba doceniono w kategorii „Na Granicy Słowa, Dźwięku i Rytmu”. Jan Kochanowski w przywołanej pieśni zwracał się do swego protektora Piotra Myszkowskiego i zapewniał, że „nie wszystek umrze”. Jakub też miał swego „mecenasa” – panią Renatę Dudę, która wsparła go materialnie (dobrą oceną) i duchowo. Brawo!
Teraz czekamy na tomik z nagrodzonymi utworami.