jFontSize
A- A A+

Nasi koszykarze pod wodzą Mike'a Tylora samym awansem do Mistrzostw Świata sprawili dużą niespodziankę. Nieobecni na mistrzostwach globu byliśmy od 1967 roku, gdy - wzmacniając przekaz - w kraju rządził Gomułka. Wtedy w Urugwaju zajęliśmy 5 miejsce. Obecnie w Chinach, gdzie odbywa się turniej, biało-czerwoni robią furorę. Po pokonaniu Rosji awansowali już do ćwierćfinałów. Co więc łączy obecną reprezentację Polski z II LO? We wrześniu 2002 roku odbył się w świdnickiej hali na Zawiszowie mecz charytatywny dla Marcina Balcerowskiego, ojca najmłodszego na obecnym turnieju w Chinach koszykarza Aleksandra Balcerowskiego. Olek ma 18 lat, 2.16 wzrostu, gra i trenuje na co dzień w lidze hiszpańskiej w klubie Herbalife Gran Canaria. Zaczynał przygodę z koszykówką w Górniku Wałbrzych.

W meczu charytatywnym zmierzyły się ekipy Górnika Wałbrzych i reprezentacji Świdnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki. Wałbrzyszan prowadził trener Mieczysław Młynarski, wielokrotny mistrz Polski jako zawodnik, jeden z najlepszych zawodników Europy lat 70. Po drugiej stronie trenerem był Henryk Zając, świdniczanin, mistrz Polski jako trener z Górnikiem Wałbrzych. To pod okiem Henryka Zająca ojciec Aleksandra Balcerowskiego, Marcin, stawiał pierwsze koszykarskie kroki... w sali gimnastycznej II LO, w klubie "Basket" Świdnica. Tragiczny wypadek przerwał jego karierę, ale... na krótko. Obecnie gra w reprezentacji Polski w koszykówce na wózkach. Był też trenerem kadry w tej dyscyplinie, a także klubowym mistrzem Europy. Obaj mają szansę "spotkać się" na Olimpiadzie w Tokio, gdyż obie reprezentacje wciąż zachowały szansę na awans.

W meczu, o którym mowa, grali też uczniowie naszej szkoły: Jacek Dymarski i Norbert Bohdziul. Mecz zorganizował p. Maciej Wodziński.

Świdnicka Amatorska Liga Koszykówki również odbywała się na parkietach II LO.

Podczas przerwy pamiętnego meczu obecny uczeń naszej szkoły i jej reprezentant, Mateusz Grymek (żółta koszulka), kto wie, może jako pierwszy zagrał z Aleksandrem Balcerowskim jeden na jeden. 

Na zdjęciu nr 1 widzimy uczestników meczu z 2002 roku. W niebieskiej koszuli Henryk Zając, obok z lewej Wojciech Krzykała (mistrz Polski z Górnikiem Wałbrzych), za nimi Mieczysław Młynarski. W czarnej bluzie za Marcinem Balcerowskim stoi Norbert Bohdziul, a za nim po lewej Jacek Dymarski (obaj II LO).

Na kolejnym Marcin Balcerowski z synem Aleksandrem. Następnie Aleksander Balcerowski i trener kadry Mike Tylor podczas treningu.

Na zdjęciu nr 4 pamiętny mecz 1 na 1: Mateusz Grymek vs Aleksander Balcerowski.  Zdjęcie nr 5 to Mateusz Grymek (trochę starszy), a na ostatnim możemy podziwiać drużynę II LO (w składzie Mateusz) po zwycięskim meczu.

Mecz o znalezienie się w gronie pierwszych czterech zespołów mistrzostw globu: Polska - Hiszpania, we wtorek, godz. 15.00. Transmisja w TVP 1 i TVP Sport.

Autor tekstu i zdjęć: Maciej Wodziński

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg