jFontSize
A- A A+
II LO i świadkowie czasu

W decydowaniu nie ma żadnych innych dróg. Ruch oporu i opozycja w oparciu o sylwetki A. Raichweina i J. Kuronia W sobotę 14 czerwca 2008 zakończył się dwutygodniowy pobyt polsko-niemieckiej grupy w Krzyżowej i Świdnicy. Uczniowie z II LO w Świdnicy i Neu-Anspach ( Niemcy) wspólnie pracowali nad projektem, którego bohaterami byli Jacek Kuroń Adolf Raichwein. Młodzi ludzie mogli poznać biografie i działalność tych dwóch opozycjonistów z czasów PRL i II wojny światowej, spotkać się ze świadkami czasu Maciejem Kuroniem i Sabnie Raichwein. Ważnym było także zaznajomienie się z ruchem oporu w Polsce Ludowej i faszystowskich Niemczech. Na zakończenie pierwszego tygodnia uczestnicy projektu wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, by od poniedziałku, już w Świdnicy, zacząć pracę nad dokumentacją swoich dokonań.
Uczniowie podzieleni na cztery grupy przeprowadzili w II LO dwie lekcje języka niemieckiego i dwie lekcje historii, przygotowali projekt wystawy o Jacku Kuroniu i Adolfie Reichweinie, broszurę dokumentującą pracę nad projektem, ankietę wśród mieszkańców Świdnicy i okolic dotyczącą wiedzy o tych dwóch postaciach. Grupa dziennikarska przeprowadziła ponadto wywiady z Markiem Michalakiem i Janem Lityńskim, którzy blisko współpracowali z Jackiem Kuroniem zarówno w czasach jego działalności w KORze, jak później, gdy wspierał fundację „ Serce”.
Plon tej pracy będzie można obejrzeć we wrześniu podczas wystawy w Krzyżowej. Nad całością projektu czuwały nauczycielki Marie Louise Rottberg (szkoła im. A. Reichweina w w Neu Anspach), Aleksandra Królak – Wąsowicz (II LO Świdnica), Elżbieta Badzioch - Zarzycka ( II LO Świdnica) oraz Antje Leichsenring, Monika Szurlej, Jan Malecha, Florian Wittman z Fundacji Krzyżowa.
Projekty tego typu pozwalają nie tylko wzbogacić swoją wiedzę; dają także możliwość współpracy w międzynarodowej grupie, co pozwala przezwyciężać stereotypy i pomaga nawiązać interesujące kontakty z rówieśnikami z innych krajów. Uczniowie z obu szkół wiele się nauczyli, a wspólnie spędzony czas zbliżył ich do siebie. Z niecierpliwością czekamy na możliwość ponownego spotkania.
E. Badzioch - Zarzycka


Jako uczeń ZSO II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy miałem okazję uczestniczyć w zajęciach przygotowanych przez młodzież z Niemiec w ramach projektu dotyczącego życia i działalności Jacka Kuronia i A. Reichweina przy współpracy „Fundacji Krzyżowa”. Grupa niemieckich i polskich uczniów zorganizowała dwie lekcje. Jedna dotyczyła biografii wyżej wymienionych postaci, druga z kolei koncentrowała się na ćwiczeniach z języka niemieckiego. Lekcja biograficzna skupiła się głównie na A. Reichweinie i okazała się być interesującą i rzucającą nowe światło na działaczy Krzyżowej, ponieważ polscy uczniowie słyszą zazwyczaj tylko o H.J. von Moltke, podczas gdy osoba A. Reichweina wielu pozostaje nieznana. Lekcja języka niemieckiego była również owocna. Polscy uczniowie mieli cenną okazję rozmowy w języku niemieckim z tak zwanym „native speakerem” i nauczyli się nowego słownictwa.

Co więcej wszyscy mogli osłuchać się z niemieckim akcentem, co jest niewątpliwie ogromną korzyścią w nauce obcej mowy.
Łukasz Kotyra