W piątek, 18 kwietnia na wrocławskim lotnisku pożegnaliśmy grupę 13 uczniów z włoskiego miasta Rieti, którzy przez tydzień gościli w II LO w Świdnicy. Bogaty program wymiany obejmował zajęcia lekcyjne z chemii, fizyki, informatyki, matematyki, angielskiego i polskiego oraz zajęcia sportowe. Oczywiście, nie samą szkoła uczeń żyje, dlatego organizatorzy, czyli 13 uczniów z II LO pod kierunkiem p. Urszuli Tokarskiej – Łokić i Elżbiety Badzioch – Zarzyckiej, przygotowali wycieczki do Krzeszowa, Książa i Wrocławia, który mimo zimna i deszczu zachwycił urodą Rynku, rozmachem Panoramy Racławickiej i urokiem Ostrowa Tumskiego.

Pierwszego dnia po przylocie, w sobotę, podczas wycieczki do Krzeszowa i do skalnego rezerwatu krasnoludków Włosi przeszli chrzest i po wypowiedzeniu chrząszcz brzmi w trzcinie oraz pokonaniu toru przeszkód zostali pasowani przez Ducha Gór na Polaków. W poniedziałek mogli zwiedzić Świdnicę i popróbować potraw z polskiej kuchni podczas wspólnej kolacji w restauracji ratuszowej. Żurek w chlebie i szaszłyki okazały się hitem kulinarnym! Czwartkowe gotowanie dało okazję do skosztowania własnoręcznie lepionych pierogów i spaghetti alla carbonara , a także do wspólnego śpiewania, bo wśród uczestników wymiany znalazło się kilku niezłych gitarzystów.

Piątek był dniem prezentacji, która odbyła się w auli II LO. Włosi pokazali film o swoim mieście i szkole, otrzymali od dyrektora Bogusława Wojskowicza upominki i obejrzeli występ zespołu Krąg, który zachwycił barwnymi strojami i żywiołowością tańców polskich. Przygotowany został również konkurs wiedzy na temat Włoch i Polski. Zmierzyły się w nim dwie trzyosobowe drużyny, które odpowiadały na przygotowane wcześniej pytania o tradycji, kulturze , polityce i sporcie Polski i Włoch.

Wolny czas uczniowie zapełniali wspólną zabawą na dyskotece, spotkaniami i rozmowami. Niektórzy zaprzyjaźnili się tak bardzo, że na rewizytę nie będą pewnie czekać do października, lecz spotkają się już podczas wakacji. Początkowe onieśmielenie- naturalne przy pierwszym spotkaniu- w dniu ostatnim zmieniło się w prawdziwy żal, że to już koniec.

Lista uczestników z naszej szkoły:

1. Hodij Agata,
  2. Miś Magdalena,
  3. Karpa Karolina,
  4. Mastalerz Adam,
  5. Ciesielska Agnieszka,
  6. Sowińska Aleksandra,
  7. Dec Jakub,
  8. Chiarelli Stefania,
  9. Kozłowska Ewelina,
  10. Kościelecka Klaudia,
  11. Kobiela Michał,
  12. Surma Wiktoria,
  13. Ryll Katarzyna.

Organizatorzy wymiany składają podziękowania Panu Zygmuntowi Worsie (Starosta Powiatu Świdnickiego) oraz Panu Wojciechowi Murdzkowi – Prezydentowi Miasta Świdnicy, za wsparcie w organizacji spotkania młodzieży oraz przekazanie materiałów promujących nasz region i miasto.