Po bardzo udanym kwietniowym pobycie uczniów II LO w Weronie przyszedł czas przyjazdu 22 włoskich uczniów do Świdnicy. Ich tygodniowa wizyta rozpoczęła się w piątek, 17 września. Na sobotę zaplanowano wycieczkę na Ślężę, gdzie wszyscy wspólnie piekli kiełbaski i śpiewali przy ognisku. Później odbył się „chrzest”. Duch gór każdego włoskiego gościa pasował na Polaka, malując mu na policzkach biało-czerwona flagę. Wieczorem młodzież bawiła się na dyskotece, zaś opiekunki – Lucia Olini i Giovanna Franzese -zostały zaproszone przez polskie koleżanki Urszulę Tokarską – Łokić i Elżbietę Badzioch - -Zarzycką na wspaniały koncert do filharmonii jeleniogórskiej. Niedziela była dniem rodzinnym, każdy realizował więc własny program.

Od poniedziałkowego poranka rozpoczęły się zajęcia w szkole. Po oficjalnym powitaniu przez dyrektora B. Wojskowicza młodzież uczestniczyła w lekcji języka polskiego, języka angielskiego, informatyki, chemii, języka niemieckiego i fizyki. W czwartek drużyny gości i gospodarzy rozegrały mecz piłki nożnej, bo tradycje sportowe są przecież bliskie zarówno polskim i włoskim sercom.

Zarówno Włosi, jak i Polacy przygotowali się starannie do wizyty u prezydenta Świdnicy, pana W. Murdzka, który mimo natłoku zajęć znalazł czas na spotkanie z uczniami i był szczerze zainteresowany przebiegiem międzyszkolnej wymiany. Po południu odbyła się wycieczka po mieście zakończona wspólną kolacją w Restauracji Ratuszowej, gdzie Włosi mieli okazję skosztować typowo polskich potraw. We wtorek wspólne gotowanie było okazją do spróbowania pierogów, polenty i spaghetti.

Mając w pamięci cudowne wycieczki po Weronie czy Wenecji, chcieliśmy pokazać Włochom najpiękniejsze zakątki Dolnego Śląska: Świdnicę, Książ, Wrocław, Złoty Stok. Wspaniały przewodnik oprowadził grupę po starym Wrocławiu, okrasiwszy opowieści zabawnymi anegdotami, co sprawiło, że goście słuchali go z prawdziwą uwagą i przyjemnością, a potem poszukiwali z mapką wrocławskich krasnali. W Złotym Stoku 10 osobowe drużyny zwiedziły kopalnię, znalazły trochę cennych skarbów, nieźle się przy tym bawiąc.

Ostatni dzień to czas posumowania wizyty. Włosi zaprezentowali swoją szkołę i region, Polacy przedstawili filmik z pobytu w Weronie oraz kończącej się rewizyty w Świdnicy. Po konkursie wiedzy o naszych krajach, dyrektor wręczył nagrody dla zwycięzców konkursów, a wszystkim gościom upominki. Ostatnim akcentem programu był występ zespołu Krąg.

Wszyscy uczestnicy międzyszkolnej wymiany będą wspominać wspólnie spędzone chwile z satysfakcją i sentymentem. Wielu uczniów nawiązało ciekawe przyjaźnie, które – mamy nadzieję –przetrwają próbę czasu. Po smutnym pożegnaniu czekamy na kolejne radosne powitania.

Uczniowie zaangażowani w organizację wymiany:

• Arendarska Angelika
  • Więckowicz Julia
  • Wiśniewski Jakub
  • Wójcik Marta

Nauczyciele zaangażowani w organizację wymiany:

• Agnieszka Grymek
  • Urszula Brzeźniak – Mirecka