jFontSize
A- A A+

W piątek 4 XII grupa uczniów biorących udział w wymianie z włoską szkołą w Aoście podsumowała w auli drugą część wymiany i opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu w Italii. W kwietniu togo roku 21 dziewcząt z liceum językowego w Aoście przybyło do Świdnicy i zwiedziło wiele pięknych miejsc Dolnego Śląska, natomiast pod koniec września to my pojechaliśmy z rewizytą, goszcząc w domach włoskich koleżanek. Powitano nas bardzo serdecznie zarówno w rodzinach, jak i w szkole, gdzie zorganizowano spotkanie z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielkami Interkultury. Później zostaliśmy zaproszeni do sali obrad rady Autonomicznego Regionu Valle d’Aosta na spotkanie z lokalnymi władzami.

Aosta to miasto o długiej historii, z licznymi zabytkami z czasów rzymskich oraz z okresu średniowiecza. Podczas popołudniowej wycieczki prowadzonej przez jedną z nauczycielek mogliśmy zobaczyć ruiny teatru i murów miejskich, 2 bramy, łuk triumfalny Augusta, kościół kolegiacki S. Orso, a także wieżę – mieszkanie Lebrossa, którego losy opisał w swoim opowiadaniu Gustaw Herling –Grudziński.

Wymiana to także zajęcia szkolne. My uczestniczyliśmy w lekcji włoskiego, francuskiego i literatury włoskiej oraz w zajęciach laboratoryjnych. Zobaczyliśmy, jak przygotowuje się kremy z naturalnych składników, rozpoznawaliśmy rośliny po ich zapachach i poznawaliśmy dawne zielarskie receptury na rozmaite leki. Środa miała charakter sportowy. Najpierw na miejskim stadionie próbowaliśmy swoich sił w tradycyjnych dyscyplinach, polegających na odbijaniu piłeczek za pomocą różnego rodzaju kijków, a później byliśmy w parku linowym. Na czwartek nasze włoskie koleżanki przygotowały inscenizację fragmentów Boskiej Komedii Dantego, a my pokazaliśmy przywiezione z Polski prezentacje o szkole, Świdnicy i Dolnym Śląsku. Wszyscy obejrzeli je z dużym zaciekawieniem. Dzień zakończył się wycieczką do Fenis, gdzie znajduje się jeden z wielu średniowiecznych zamków.

Jedną z przygotowanych dla nas atrakcji był pobyt na międzynarodowych targach Expo w Mediolanie. Tłumy ludzi odwiedzały wspaniałe pawilony z różnych krajów świata, my zaczęliśmy oczywiście od pawilonu polskiego, gdzie zobaczyliśmy m.in. wspaniałą czekoladową rzeźbę. Do obejrzenia było tak dużo, że nie sposób wymienić, a oczekiwanie na wejście do niektórych miejsc trwało kilka godzin, dlatego trzeba było wybierać, co zobaczyć, a co minąć.

Dolina Aosty to słynny kurort narciarski, więc nie mogło zabraknąć wycieczki w góry. Wjechaliśmy kolejką na Mont Blanc, a że pogoda nam wyjątkowo sprzyjała, więc mogliśmy podziwiać naprawdę cudowne widoki. Na koniec wszyscy poszliśmy na pizzę do popularnej w Aoście restauracji. Wyjeżdżaliśmy w poniedziałek rano, a z torbą włoskich słodyczy przyszła nas pożegnać serdeczna pani dyrektor i wszystkie włoskie koleżanki, którym na pamiątkę zostawiliśmy płyty CD pełne zdjęć z Polski. I tak trochę Italii zabraliśmy do domu, a do Włoch zawieźliśmy trochę Polski.

W wymianie udział wzięli:
panie profesor Urszula Tokarska -Łokić i Elżbieta Badzioch – Zarzycka oraz uczniowie: Nadia Bielecka, Kamila Borkowska, Kinga Buras, Karolina Ciosek, Kamil Janiaczyk, Kacper Kiek, Aleksandra Kowalczyk, Maja Kuczabska, Karolina Paździora, Dajana Pyka, Emilia Raczyńska, Natalia Sołtys, Olena Spilnyk, Wiktoria Ślusarczyk, Dominik Wąsowicz, Wiktoria Wilicka, Maja Wróblewska, Katarzyna Zalewska, Karolina Zawisza, Justyna Zięba, Kinga Żelazna.

Zapraszamy na następną wymianę!

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg32.jpg33.jpg34.jpg35.jpg36.jpg37.jpg38.jpg39.jpg40.jpg41.jpg42.jpg43.jpg44.jpg