Stało się tradycją, że po zakończeniu każdej międzynarodowej wymiany uczestnicy podsumowują swój pobyt za granicą. Tak też było i tym razem. Aby zachęcić do udziału w nowej wymianie, uczniowie biorący udział w ubiegłorocznym wyjeździe do Włoch opowiadali o swoich wrażeniach i doświadczeniach.

W piątek 20 kwietnia zakończyła się druga część 8. wymiany międzynarodowej z włoską szkołą z Rivarolo Canavese. Pod opieką pani Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej 13 uczniów naszej szkoły wyjechało na tydzień z rewizytą do Piemontu. W sobotę po bardzo serdecznym powitaniu przez burmistrza miasta, zwiedziliśmy niewielkie miasto, w którym mieściła się goszcząca nas szkoła. Spędzona wraz z włoskimi rodzinami niedziela pozwoliła nam lepiej poznać okolice i siebie nawzajem.

Włosi zapamiętają z pewnością pobyt w Polsce, bo atrakcji było naprawdę niemało. Najpierw zajęcia integracyjne, potem nauka trudnej wymowy polskich słówek oraz trochę wiadomości o polskiej kulturze przygotowane przez E. Badzioch–Zarzycką i lekcja fizyki u prof. T. Pietrzaka.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy zobaczyć, jak piękna jest Polska i jak gościnni są tu ludzie.  Dziękujemy za waszą serdeczność i otwartość” - tymi słowami Maria Elena Coha i Maria Teresa Piacchioti żegnały się  z uczniami i nauczycielami II LO podczas Italian Day.

Było to wydarzenie wieńczące tygodniowy pobyt grupy uczniów z Rivarolo Canavese w Piemoncie w świdnickiej dwójce.

W sobotę zakończyła się kolejna wymiana między II LO i włoską szkołą z Maglie. Pierwsi na południe Włoch wyjechali Polacy pod opieką pań profesor Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej.

W dniach 18-25 marca nasza szkoła będzie gościła 20-osobową grupę uczniów i dwie nauczycielki z Maglie we Włoszech w ramach wymiany międzynarodowej. W związku z wizytą gości, 24 marca (piątek) organizujemy w szkole Italian Day. Jedną z atrakcji będzie karaoke. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłaszanie się do Roksany Wysoczańskiej z kl. 1A, p. Urszuli Tokarskiej lub do p. Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej. Piosenki mogą być wykonywane w języku angielskim lub włoskim.

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 marca.

W piątek 4 XII grupa uczniów biorących udział w wymianie z włoską szkołą w Aoście podsumowała w auli drugą część wymiany i opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu w Italii. W kwietniu togo roku 21 dziewcząt z liceum językowego w Aoście przybyło do Świdnicy i zwiedziło wiele pięknych miejsc Dolnego Śląska, natomiast pod koniec września to my pojechaliśmy z rewizytą, goszcząc w domach włoskich koleżanek. Powitano nas bardzo serdecznie zarówno w rodzinach, jak i w szkole, gdzie zorganizowano spotkanie z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielkami Interkultury. Później zostaliśmy zaproszeni do sali obrad rady Autonomicznego Regionu Valle d’Aosta na spotkanie z lokalnymi władzami.

W dniach 13-20 kwietnia w Świdnicy gościło dwadzieścia jeden dziewcząt wraz z dwiema nauczycielkami z włoskiej szkoły Liceo Linguistico E. Bérard w Aoście. Chętni uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przez siedem dni przyjmowali Włoszki w swoich domach, pokazywali im polskie tradycje, a także gotowali polskie dania. Pieczę nad wymianą sprawowały pani profesor Urszula Tokarska-Łokić oraz pani profesor Elżbieta Badzioch-Zarzycka.

Tegoroczna wymiana międzynarodowa odbyła się we współpracy z Liceo Statale T.L.Carlo w Sarno, w regionie Kampania. Znajdowaliśmy się więc w południowej, najgorętszej części Półwyspu Apenińskiego. Od 8 do 15 października korzystaliśmy tam z włoskiej gościnności pod opieką p. Urszuli Tokarskiej-Łokić oraz p. Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej.

Od 8 do 15 kwietnia w II Liceum Ogólnokształcącym gościlismy 17 uczniów pod opieką 2 nauczycielek Anny Milionne i Letici Denaro ze szkoły Liceo Statale T.L.Carlo z Sarno (Włochy, okolice Neapolu).