28 listopada uczniowie klasy II D oraz II C wraz z opiekunkami - p. prof. Małgorzatą Krawczyk oraz p. prof. Zofią Skowrońską-Wiśniewską, udali się do Wrocławia na wycieczkę do Centrum Historii Zajezdnia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przeniesienia się do roku 1930. Dalej idąc wyznaczoną ścieżką, zbliżaliśmy się do teraźniejszości.

22 listopada 2018 r. odbył się XI Powiatowy Wieczór Poezji Obcojęzycznej, zorganizowany przez Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Tegoroczna edycja poświęcona była wielkim postaciom świata muzyki XX w.: Janis Joplin oraz Johannowi Hansowi Hölzelowi, znanemu jako Falco. Impreza została utrzymana w odpowiednim, nastrojowym klimacie. Świetlica szkolna przepełniona była świecami oraz muzycznymi plakatami.

Uczniowie klasy 1 B wraz z opiekunem, panią Alicją Kwiatkowską, 22 listopada wzięli udział w „II Debacie przedsiębiorców z młodzieżą” zorganizowanej przez Społeczną Akademię Nauk w Świdnicy i Świdnicką Izbę Przemysłowo-Handlową.

Liczna grupa uczniów klasy II B uczestniczy w zajęciach warsztatowych „Licealiści liczą”, ten projekt edukacyjny Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego skierowany jest do licealistów z drugich klas i przewiduje cykl spotkań w sobotnie przedpołudnia.

We wtorek, 13 listopada, uczestniczyliśmy (klasa III C pod opieką pani profesor Beaty Dratwy oraz pani profesor Jolanty Skarzyńskiej) w wycieczce do Muzeum Człowieka na Uniwersytecie Wrocławskim. Braliśmy udział w wykładzie o chorobach genetycznych oraz zwiedziliśmy wystawę dotyczącą ewolucji człowieka.

Czy słyszeliście o Debatach Oksfordzkich? Jeśli nie, już tłumaczymy. Debata Oksfordzka to zorganizowane dyskusje na temat wspólnie ustalonej wcześniej tezy. Nie ma w niej miejsca na obrażanie siebie nawzajem, ale można konstruktywnie krytykować czyjeś poglądy.

Już po raz trzeci młodzież z Banacha uczestniczyła w tygodniowym obozie żeglarskim na Mazurach. Wspaniałą przygodę przeżyliśmy dzięki firmie "Róża Wiatrów". Zapraszam do przeczytania relacji jednej z załóg...

Aby podsumować podróż przez epokę baroku, klasa 2B wybrała się 28 września 2018 roku na wycieczkę do Kościoła Pokoju, zorganizowaną przez nauczycielkę języka polskiego - panią Mariolę Mackiewicz.

W środę, czyli 26 września, uczestniczyliśmy (klasa IB – biol.-chem. pod opieką pani profesor Renaty Dudy i pani profesor Doroty Durlej) w laboratorium na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Tematem zajęć była mikrobiologia, czyli nauka zajmująca się badaniem drobnoustrojów. Zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy i zajęliśmy miejsca przy czterech stanowiskach ze sprzętem laboratoryjnym. Wstępem do zajęć były wykłady specjalistów w dziedzinie mikrobiologii.

Pierwsze lekcje pierwszych klas w nowej szkole, czyli w II LO, służą rozpoznawaniu terenu. Uczniowie badają środowisko, przyglądają się swemu otoczeniu, rówieśnikom, a i wymagania nauczycieli próbują trochę poznać. Oswajanie się z realiami średniej szkoły może przybierać różne formy. Na lekcjach języka polskiego mówienie o sobie, prezentowanie własnej podmiotowości i gustów konsumenta tekstów kultury ma głęboki sens. Można by powiedzieć, parafrazując pewne zdanie: „Opowiedz mi, co czytasz, a powiem ci, kim jesteś”.