jFontSize
A- A A+

Wojsławice położone są 40 km od Świdnicy i 2 km na wschód od historycznej Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich. 
W piątek 21 maja i we wtorek 25 maja klasy II c i I c w ramach projektu „Powiatowa droga do edukacyjnego sukcesu” wzięły udział w wycieczce do Arboretum Wojsławice.

Wiosna tego roku nas nie rozpieszcza - pochmurne niebo, niskie temperatury, nocne przymrozki. Z utęsknieniem wypatrujemy promieni słońca, potrzebnych  także innym mieszkańcom planety. Coraz trudniej zobaczyć pracowite pszczoły czy sprawiające wrażenie ociężałych trzmiele, nawet nielubiane osy należą do rzadkości. Owady poszukały schronienia i też oczekują ciepłych dni, tymczasem zakwitają drzewa owocowe.

Problem braku zapylaczy ma charakter globalny i jest omawiany już od dawna.

We wtorek, 23 marca, 10-osobowa grupa młodzieży z klasy I c, II c i III c wzięła udział w wycieczce do Modliszowa zorganizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica w ramach „Nocy Sów”. Naszym przewodnikiem był pan leśniczy z Witoszowa, Paweł Wolak, który zdradził nam wiele sekretów ptaków aktywnych nocą. Do lasu wyruszyliśmy o 18.20 spod starego cmentarza w Modliszowie. Początkowo podziwialiśmy śpiewające kosy i drozdy śpiewaki, ale kiedy tylko zrobiło się ciemno i „dzienni śpiewacy” ucichli odezwał się puszczyk.

Przedstawiam Państwu najlepsze fotomontaże uczniów z klas Id oraz z Ia rozszerzającej informatykę. Autorami prac są Anna Niekrasz, Wiktoria Bielawska, Weronika Walkiewicz, Milena Wolak oraz Jonasz Przybylski. Brawo!

Paweł Polczyk

 

1.jpgFallingWoman.jpgfotomonta-1.pngfotomonta.pngfotomontaz.jpg

Zapraszamy do praktycznej nauki programowania w Lidze Niezwykłych Umysłów. Uczniowie i nauczyciele zainteresowani projektem mogą zarejestrować się i spróbować swoich sił w rozwiązywaniu zadań pod tym adresem - a jeśli Wam się spodoba i zechcecie uzyskać dostęp do wszystkich zadań - proszę o kontakt. A weteranom zdradzam sekret: wkrótce nowa porcja wyzwań szykująca do matury w języku Python!

Paweł Polczyk

Czy można wyobrazić sobie sytuację, że Jan Kochanowski  udziela wywiadu o sobie, swojej twórczości czy epoce, w której żył? Niewątpliwie tak, wszak wyobraźnia podpowiada nam różne scenariusze pozwalające na to, by zbudować wizerunek największego poety epoki renesansu.

   Klasa Ia miała ostatnio do wykonania wymagające umiejętności krasomówczych  zadanie z j.polskiego. A wszystko to z powodu omawianych nie tak dawno w czasie zajęć "Kazań sejmowych" księdza Piotra Skargi. Badany przez uczniów utwór udowodnił, że arcytrudną sztuką jest mówienie na temat w sposób ciekawy, oryginalny, a przy tym pobudzający słuchaczy do myślenia. Toteż zadanie domowe polegało na zbudowaniu w przemyślany sposób wypowiedzi perswazyjnej na jeden z wybranych tematów.

„Co słychać, panie tygrysie? A nic. Nudzi mi się. Czy chciałby pan wyjść zza tych krat? Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł.” „Czy ta zebra jest prawdziwa? Czy to tak naprawdę bywa? Czy też malarz z bożej łaski pomalował osła w paski?.”

Jan Brzechwa „Zoo”

Czy teleportowanie się jest możliwe? Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Delft (Holandia) udało się dokonać czegoś, co sam Einstein uznawał za niemożliwe. My, uczniowie klasy II c poszliśmy ich tropem. 29.11.2019 z chłodnej, jesiennej Polski przenieśliśmy się na drugi koniec świata. Z dość ruchliwej wrocławskiej ulicy, wniknęliśmy do gorącej Afryki. Jest to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje on ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej świata!

W środę (27 listopada 2019 r.) klasa II b (z dwiema uczennicami z kl. I) pod opieką pani prof. Doroty Durlej i p. prof. Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej wybrała się do Wrocławia. Pierwszym punktem wycieczki było Centrum Historii Zajezdnia, które powstało w miejscu zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej z końca XIX wieku. To właśnie tam w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża, tam narodziła się wrocławska „Solidarność”.

Pan doktor Jan Korta (absolwent II LO) spotkał się z uczniami kl. III B i II C i opowiedział studiach medycznych, kulisach zawodu lekarza i swoich zainteresowaniach. Było to interesujące spotkanie szczególnie dla młodzieży klas biologicznych, którzy wybierają się po zdanej maturze na studia medyczne. Panu doktorowi bardzo dziękujemy, że zechciał nam przybliżyć kulisy swojego zawodu.