W czwartek, 3 listopada 2022 r., w murach naszej szkoły gościła absolwentka, która od 23 lat mieszka i pracuje w Japonii. Swą sentymentalną podróż w przeszłość odbyła wraz z nami Agata Stępień-Jajima (absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka techniczna, nauczycielka języka angielskiego w Japonii). Dawna uczennica klasy IV g o profilu biol.-chem. odwiedziła nauczycieli, a także spotkała się z obecnymi klasami: I b i II d, by opowiedzieć uczniom o Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zostaliśmy przywitani po japońsku, a potem snuła się, moderowana pytaniami, ciekawa opowieść o systemie edukacji w Cesarstwie Japonii. Poznaliśmy rozkład dnia ucznia japońskiego, którego dzień nauki zamyka się między 8.30 a 21.00 (!), a także ze zdumieniem odkryliśmy, że także w czasie wakacji nauczyciele sprawują kontrolę nad postępami w zakresie zdobywania wiedzy przez uczniów. Informacje o obowiązkowej uniformizacji stroju uczniowskiego, surowej dyscyplinie oraz o rotacji zestawu nauczycieli (co 2 lata) także zrobiły wrażenie na słuchaczach. Z dokonanego przez prelegentkę zestawienia wynika, że polski system jest zdecydowanie bardziej liberalny i przyjazny uczniom, dając też więcej czasu na realizację własnych zainteresowań.
Oliwia Sobusiak i Kinga Kopciuch z II d stwierdziły nawet po spotkaniu, że odtąd z promiennym uśmiechem będą przekraczać próg II LO! Trzymamy za słowo...
Dzięki takim wizytom poszerzamy swą wiedzę i podtrzymujemy kontakt z absolwentami z różnych dekad, co pięknie buduje tradycję naszej szkoły.

Mariola Mackiewicz

IMG-0744.jpgIMG-0746.jpgIMG-0749.jpgIMG-0750.jpgIMG-0752.jpgIMG-0754.jpgIMG-0756.jpgIMG-0758.jpgIMG-0760.jpgIMG-0764.jpgIMG-0765.jpg