W ostatni piątek, 29 kwietnia, klasa ukraińska miała okazję uczestniczyć w żywych lekcjach historii i kultury, gdyż wybraliśmy się tym razem do Muzeum Dawnego Kupiectwa. A tam obejrzeliśmy wystawę stałą, która prezentuje dziedzinę dawnej metrologii. Naszym przewodnikiem był niezwykle kompetentny p. Andrzej Deska. Oglądaliśmy wraz z nim miary wagi, długości i nasypne, a także przyglądaliśmy się z uwagą aranżacji dawnej apteki, sklepu kolonialnego i stacji paliw. Przy wagach nie obyło się bez ważenia uczestników wycieczki, co rozbawiło grupę. Dawne monety i banknoty przypomniały nam zaś o zawiłej historii regionu oraz trudnych czasach inflacji w latach 20. XX wieku.

W jednej z sal prześledziliśmy tradycję warzenia piwa, z którego ongiś słynęło nasze miasto. Uczeń Nazar zainteresowany był procesem tworzenia beczek. Sala Rajców urzekła nas monumentalną makietą dawnej Świdnicy. Wizytę w muzeum zakończyła sesja fotograficzna z wizerunkami dawnych władców grodu.

Mieliśmy też zaproszenie do Świdnickiego Ośrodka Kultury, gdzie przyjęła nas serdecznie, a potem oprowadziła osoba związana z tym miejscem od dawna - p. Halina Szymańska. Grupa poznała historię teatru, obejrzała scenę, kulisy, garderoby, pomieszczenie dla akustyków, a nawet wzięła udział w zabawie scenicznej, która była miłym akcentem zwiedzania. Szczególnym przeżyciem było spotkanie z autorem świdnickich murali i scenografii do spektakli – p. Robertem Kuklą. Znany plastyk otworzył dla nas swą pracownię, a także zaprosił grupę do planowanego malowania muralu na jednej z kamienic, który będzie dedykowany miastu Kijów.

Grupą opiekowały się: Ludmiła Tkachenko i Mariola Mackiewicz.

29 квітня український клас, у рамках живої лекції з історії та культури Свідниці, мав можливість відвідати Музей Давніх Купців. Екскурсію проводив досвідчений екскурсовод – Andrzej Deska. Діти оглянули зал давньої аптеки, зал стародавньої корчми, колоніальний магазин. Ознайомились з різними мірами ваги і дізналися, що раніше існували Будинки Ваги. Деякі учасники зважилися на великих вагах, що додало цікавості екскурсії. Побачили станцію пального часів Другої Світової Війни і довідались, що перше паливо можна було купити в аптеках. А давні монети та банкноти нагадали про часи заплутаної історії інфляції у 20х роках ХХ століття. Також, українські діти познайомились з давньою традицією приготування пива і послухали цікаву історію, пов’язану з містом, давніми часами і пивом. Учень Назар був дуже заінтересований процесом виготовлення діжки у давні часи. Закінчилася екскурсія спільними фотографіями біля макету давнього міста Свідниця.

А ще, український клас запросили відвідати Cвідницький Центр Культури, де дуже гостинно приймала гостей – Halina Szymańska. Відвідувачі познали історію театру; оглянули сцену; побували за кулісами, в гримерці та в студії звукозапису. Діти мали честь, навіть, прийняти участь у невеличкій сценічній грі. Особливою приємністю була зустріч з автором Свідницьких муралів – Robertem Kuklą, який запросив групу прийняти участь у створенні запланованого муралу, котрий буде присвячений Україні, а саме місту Києву.

Організатором екскурсії була – Mariola Mackiewicz, а опікуном групи – Liudmyla Tkachenko.