jFontSize
A- A A+

Czy można wyobrazić sobie sytuację, że Jan Kochanowski  udziela wywiadu o sobie, swojej twórczości czy epoce, w której żył? Niewątpliwie tak, wszak wyobraźnia podpowiada nam różne scenariusze pozwalające na to, by zbudować wizerunek największego poety epoki renesansu.

 Klasa Ibg podsumowała swą wiedzę o złotym wieku i Mistrzu Janie, tworząc jak zwykle bardzo udane  filmiki, w których poeta doctus jest przepytywany według pomysłów liderów grup z klasy biol.-chem. I tak powstały ciekawe nagrania, w których rozmowa z celebrytą renesansowym prowadzona jest a to przez współczesne blogerki modowe, a to przez znawców kulinariów ( w jednym z filmów pojawił się nawet „sobowtór” Magdy Gessler), przez krytyków literackich ciekawych inspiracji poety czy też przez ekologów drążących temat natury i wsi XVI-wiecznej. Uczniowie, wchodząc w różne role, pytają o wszystko, są odważni, bezkompromisowi i krytyczni. Pod lupę biorą życiorys rozmówcy, badają jego relacje z rodziną i innymi twórcami. Chcą też wiedzieć, co się nosiło i jadało w dawnych czasach, jakich kosmetyków używano. Taki nietypowy sposób przedstawienia kontekstu epoki literackiej pozwala więcej zapamiętać i ożywia lekcje o literaturze.

  Oto produkcje kl. Ibg, które pełne są artystycznych pomysłów, dowcipnych pytań i nietypowych konwencji, bo jedna z grup otwiera nam nawet wrota nieba dla dialogu z Janem…

                     Mariola Mackiewicz