jFontSize
A- A A+

Dnia 4.12.2014r. odbyło się pierwsze z trzech spotkań pod patronatem Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Chęć uczestnictwa w akcji wyraziła klasa I b. Podczas pierwszego dnia warsztatowego główną poruszaną kwestią było nieszablonowe objaśnienie roli i faktycznego stanu polskiego parlamentu, odwzorowanego w postaci symulatora RPG. Nasze działania koordynowali tzw. Mistrzowie Gry, czyli dwoje studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy podjęli się wolontariatu w przedsięwzięciu.

"Na początku musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, z czym kojarzą nam się słowa takie jak polityka, parlament, władza. Skojarzenia nie były pozytywne. Następnie przeszliśmy do samej symulacji - każdy z nas został przydzielony do partii, niemającej odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale mającej konkretne poglądy i program wyborczy. Musieliśmy odrzucić na bok swoje przekonania i racje, a także wybrać lidera każdej partii, który przewodził fikcyjnemu ugrupowaniu. W grze uczestniczyły także media, które odegrały dużą rolę w późniejszych wynikach wyborów. Po wystąpieniu każdej partii nastąpił wybór rządu. Mieliśmy okazję rozdysponować budżetem, co okazało się nie lada wyzwaniem. Tymczasem bacznie obserwowały nas media, które chętnie - w celu stworzenia sensacji - obnażały tajemnice i nieczyste zagrywki. Można powiedzieć, że gra odbywała się "na bieżąco", ponieważ każdy wykonany ruch bądź podjęta decyzja miały wpływ na przebieg rozgrywki. Ostatecznie, po wygranej jednego z ugrupowań, przywołaliśmy określenia, którymi posłużyliśmy się na początku spotkania - uświadomiliśmy sobie, że praca polityka nie jest rzeczą łatwą i że nie każdy kieruje się dobrymi intencjami, tak, jak obiecał w swoim programie, lecz często chęcią uzyskania władzy i korzyściami z tego płynącymi." - relacjonuje Martyna Radyńska.

Kolejne spotkania odbędą się w dniach 9.12 i 16.12. Po każdym z nich zostanie zadana praca domowa - krótki film, zdjęcie i akcja happeningowa, mająca na celu zwrócić uwagę na naszą ojczyznę i przybliżyć pracę organów władzy. Zwieńczeniem projektu jest wyjazd jednej ze zwycięskich drużyn do Krakowa. Miejmy nadzieję, że naszą okolicę będziemy reprezentować właśnie my.

~~~~~~

9.12.2014r. już drugi raz gościliśmy u nas studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach projektu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Lekcję rozpoczęliśmy od wypisania zmian, które chcielibyśmy wprowadzić w naszym mieście. Oprócz tych całkowicie normalnych, nie zabrakło także pomysłów trochę odbiegających od rzeczywistości. Nikt nie podejrzewał, że profil biologiczno-chemiczny ma aż taką fantazję. Głównym punktem spotkania był kolejna gra symulacyjna, tym razem "Gra Miejska 2.0". Po podzieleniu się na dwie grupy, wybraniu kandydatów na prezydenta i przygotowaniu programu wyborczego, nastąpił czas na debatę. Wzbudziła ona ogromne emocje, zarówno z powodu pomysłów kandydatujących, i pytań publiczności. Po wybraniu prezydenta nastąpił drugi etap gry, mianowicie uchwalenie budżetu. Podzieliliśmy się na pięć grup z których każda zajmowała się inną dziedziną w sprawie rozdysponowania pieniędzy na miasto. Należało uwzględnić potrzeby miasta, dług publiczny i trzymać się wcześniej ustalonego programu wyborczego. Również w tej grze nie brakowało niespodzianek - nasze miasto odwiedził Donald Tusk, który został napadnięty i pobity. Sprawa została skomentowana, a Komisja Unii Europejskiej ustosunkowała swoje stanowisko. Z powodów zamieszania, pani prezydent straciła kilka punktów poparcia. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze, a w kwestii finansowej spisaliśmy się na medal.

Spotkanie zaowocowało nowymi doświadczeniami i wiedzą na temat władz samorządowych.

~~~~~~

Dzień 18.12.2014r. minął nam jako ostatni warsztatowy. Powierzono nam kolejne zadanie, mianowicie przeprowadzenie akcji happeningowej, którą mamy przeprowadzić w najbliższym czasie. Rozmawialiśmy o tym, jak taka akcja miałaby wyglądać, wymienialiśmy pomysły i opinie. Niestety, warsztaty się na tym zakończyły, ale nie powiedzieliśmy jeszcze "Do widzenia!". Wciąż mamy szanse na kolejne spotkanie ze studentami, jednak już nie w naszej szkole, ale w Krakowie - każde powierzone nam do tej pory zadanie (film, obrazek, akcja happeningowa) będzie podlegać ocenie Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Od tego zależy, czy mamy szansę dostania się dalej - miejmy nadzieję, że tak.

dscf4111.jpgdscf4112.jpgdscf4114.jpg