jFontSize
A- A A+

Dnia 4.12.2014r. odbyło się jedno z trzech spotkań pod patronatem Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Chęć uczestnictwa w akcji wyraziła klasa I b. Podczas pierwszego dnia warsztatowego główną poruszaną kwestią było nieszablonowe objaśnienie roli i faktycznego stanu polskiego parlamentu, odwzorowanego w postaci symulatora RPG. Nasze działania koordynowali tzw. Mistrzowie Gry, czyli dwoje studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy podjęli się wolontariatu w całym przedsięwzięciu.

"Na początku musieliśmy odpowiedzieć na pytanie, z czym kojarzą nam się słowa takie jak: polityka, parlament, władza. Nasze skojarzenia nie były pozytywne. Następnie przeszliśmy do samej symulacji - każdy z nas został przydzielony do partii niemającej odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale mającej konkretne poglądy i program wyborczy. Musieliśmy odrzucić na bok swoje przekonania i racje, a także wybrać lidera każdej partii, który przewodził fikcyjnemu ugrupowaniu. W grze uczestniczyły także media, które odegrały dużą rolę w późniejszych wynikach wyborów. Po wystąpieniu każdej partii nastąpił wybór rządu. Mieliśmy okazję rozdysponować budżetem, co okazało się nie lada wyzwaniem. Tymczasem bacznie obserwowały nas media, które chętnie -w celu stworzenia sensacji -obnażały tajemnice i nieczyste zagrywki. Można powiedzieć, że gra odbywała się "na bieżąco", ponieważ każdy wykonany ruch bądź podjęta decyzja miały wpływ na przebieg rozgrywki. Ostatecznie, po wygranej jednego z ugrupowań, przywołaliśmy określenia, którymi posłużyliśmy się na początku spotkania. Uświadomiliśmy sobie, że praca polityka nie jest rzeczą łatwą, i że nie każdy kieruje się dobrymi intencjami, tak jak obiecał w swoim programie, lecz często chęcią uzyskania władzy i korzyściami z tego płynącymi." - relacjonuje Martyna Radyńska.

Kolejne spotkania odbędą się w dniach 9.12 i 16.12. Po każdym z nich zostanie zadana praca domowa - krótki film, zdjęcie i akcja happeningowa, mające na celu zwrócić uwagę na naszą ojczyznę i przybliżyć pracę organów władzy. Zwieńczeniem projektu jest wyjazd jednej ze zwycięskich drużyn do Krakowa. Miejmy nadzieję, że naszą okolicę będziemy reprezentować właśnie my.

01.jpg02.jpg03.jpg