jFontSize
A- A A+

20 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z himalaistą Piotrem Snopczyńskim w ramach XIX Dni Gór. Starał się on zaszczepić w nas swoją pasję do gór, pokonywania samego siebie i ciągłego dążenia do celu. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda wyprawa w Himalaje, ile trudu, a także funduszy wymaga jej przygotowanie. Pan Piotr udzielił nam kilku cennych rad odnoszących się do życia, a także do wspinaczek górskich. Jest on fanem fotografii, toteż każdą wyprawę dokumentuje tysiącami zdjęć, do czego i nas zachęcał mówiąc: „Róbcie zdjęcia, dokumentujcie, co się dzieje szkole, w domu, bo każdy dzień inny i uczy nas czego innego.”

Piotr Snopczyński - ur. w 1950 roku, Klub Wysokogórski Wrocław. Nestor polskiego himalaizmu, zdobywca szczytu Gashebrum II, uczestnik kilkunastu wypraw na szczyty ośmiotysięczne w tym zimowych ekspedycji Andrzeja Zawady.

Góry były i są jego pasją życia. Wokół nich obraca się niemal wszystko. Od lat jest w gronie polskich himalaistów zdobywających najwyższe szczyty świata. Wraz ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury organizuje Dni Gór. Dzięki niemu mieszkańcy Świdnicy mają okazję poznać piękno Himalajów, spotkać wielu sławnych ludzi, a także obejrzeć zdjęcia i filmy z ekspedycji. Wspinał się w Tatrach, Alpach, zdobył szczyty Kaukazu, Karakorum oraz Himalaje, w których stracił odmrożone palce stóp podczas wyprawy na Gaszerbrum II.

Tekst: Katarzyna Rainsz

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg