Z przykrością informujemy, że 13 marca po długiej i ciężkiej chorobie odeszła do wieczności Justyna Ciok, 21-letnia absolwentka II LO w Świdnicy.
Składamy wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny Justynki.

Zdjęcie z portalu:

Jakub Pawłowski, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Banacha (z 2018 roku), aktualnie student Inżynierii kwantowej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej otrzymał Stypendium MENiN  m.in. za publikację „Is independence necessary for a discontinuous phase transition within the qvoter model?” (czasopismo „Entropy”) oraz udział w projekcie Narodowego Centrum Nauki „Agent-based modeling of opinion dynamics based on the psychological models of social influence”.

Kilka dni temu dotarła do nas radosna i wręcz elektryzująca wiadomość – Mariusz Kędzierski (nasz absolwent, który w roku 2011 ukończył klasę humanistyczną) został laureatem Nagrody Kulturalnej „Silesia” dedykowanej artystom za ich szczególne zasługi dla regionu, kraju oraz promowanie tego, co wartościowe, w świecie. Warto dodać, że to zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest co roku (w 2019 r. już po raz jedenasty) przez samorząd województwa dolnośląskiego. Z propozycją nominowania uzdolnionego artysty do prestiżowej nagrody wystąpił Dyrektor II LO w Świdnicy – p. Jacek Iwancz, gdyż uznał, że osiągnięcia Mariusza w dziedzinie grafiki, jego wystawy w Europie, Azji i USA oraz działalność w charakterze mówcy motywacyjnego mogą zainteresować kapitułę nagrody, rozsławić Mariusza i nasze miasto.

Absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy z roku 1966 (!) po raz kolejny spotkali się w rocznicę ukończenia szkoły i zdania egzaminów maturalnych. Przyczyną spotkania po raz pierwszy po dłuższej przerwie było 50-lecie w roku 2016. Od tego czasu każda pierwsza sobota czerwca to czas na wspomnienia i wspólne spędzenie czasu.

Mariusz Kędzierski jest absolwentem II LO i naszym wielkim powodem do dumy, bo cyklicznie docierają do nas wieści o tym, jak wiele osiągnął, doskonaląc swój talent. Ten młody mężczyzna zachwyca optymizmem, konsekwencją i uporem w dążeniu do celu. Jako grafik i rysownik jest już znany w całym świecie, bowiem uczestniczy w międzynarodowych konkursach i przygotowuje wystawy swoich prac w wielu krajach (od USA po Azję). Dziś, 21 stycznia 2019 r., odwiedził ponownie nasze liceum, by pochwalić się swoimi sukcesami. W małej szkatułce przywiózł swe ostatnie trofeum – statuetkę za zdobycie I miejsca w światowym konkursie grafiki wizualnej, którą niedawno wręczono mu w Dubaju (to podobno taki Oscar dla grafików). I jak powiedział Mariusz, który od dzieciństwa ma niewykształcone kończyny górne, nie była to kategoria paraolimpijska, lecz taka, w której zmierzył się z pełnosprawnymi. Zatem powód do satysfakcji tym większy.

Kasię Cebulę, naszą absolwentkę (matura 2005), która wygrała pierwszą polską edycję programu „Wyspa Przetrwania”. Rozpoznaliśmy ją na zdjęciu wiszącym w gabinecie języka polskiego (sala 41) i mocno trzymaliśmy kciuki przez kolejne tygodnie.

Do dziś nie milkną echa uznania, jakie swymi występami w telewizji wywołał absolwent naszego liceum Mariusz Kędzierski, a już kolejny z niedawnych uczniów "dwójki" zawitał na szklanym ekranie. W dniu 6 czerwca Dawid Tymiński, autor bloga http://secondhand-dandy.blogspot.com/, wraz z dwoma innymi blogerami, był gościem pragramu "Pytanie na Śniadanie".

Taki oto tytuł nadał swej prezentacji Mateusz Ziółkowski, który dnia 12 czerwca br. odwiedził nasze liceum.Absolwent pojawił się na zaproszenie Koła Absolwentów i Miłośników słynnej dwójki, by opowiedzieć o swych studiach w Szkocji, a następnie zrelacjonować swój 18-miesięczny staż w Indonezji.Walorem tego spotkania z obecnymi uczniami klas I i II było to,że Mateusz sugerował swym młodszym kolegom, by śmiało wybierali wymarzone kierunki na zagranicznych uczelniach, bo to nie wiąże się z opłatami, a może zapewnić ciekawe perspektywy na przyszłość zawodową i pracę w rejonach, których nie dotknął jeszcze kryzys ekonomiczny.Absolwent odtworzył swą drogę edukacji i udowodnił, że nawet przeciętni uczniowie, jeśli mają pomysł na siebie, mogą wiele osiągnąć.Szczególnie zainteresowały słuchaczy opowieści o pracy na platformie wiertniczej w międzynarodowej ekipie ( Mateusz ma za sobą studia na kierunku geologia paliw ), zaś zachwyt wzbudziły piękne zdjęcia zaledwie z jednej indonezyjskiej wyspy, a jest ich kilkanaście tysięcy..

Mariusz Kęzdzierski, absolwent II LO, w programie "Pytanie na śniadanie" emitowanym w Telewizji Polskiej, opowiada o swojej pasji - malarstwie.

Więcej na stronie TVP.

„Bo swój świat wyz¬naczają ludzie, których się spo¬tyka, zdarze¬nia, w których się uczes¬tniczy, i wspomnienia, które chce się mieć.” Tak powiedział Janusz Leon Wiśniewski. Nasza szkoła działa już od ćwierć wieku i 12 lat. No właśnie: 50 lat temu rocznik 62’ zdawał maturę. Dziś, tj. 19 czerwca pan Wiesław Borgosz, absolwent szkoły, zorganizował spotkanie z kolegami z klasy. Zapytany o to, skąd wzięła się inicjatywa spotkania, odpowiada: „Siedzieliśmy we dwójkę z kolegą i rozmawiając, doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto byłoby zorganizować takie jubileuszowe spotkanie po latach. Od kiedy skończyliśmy szkołę, kontakt z przyjaciółmi z klasy urwał się… Nie było wtedy telefonów komórkowych i nikt jeszcze nie myślał nawet o Internecie! Większość porozjeżdżała się albo po kraju, albo po świecie! Wyszliśmy z założenia, że jeśli podjęliśmy się już takiego zadania, trzeba doprowadzić to do końca i nie zniechęcać się. Dużo pomogła nam pani sekretarka: udostępniła nam ważne materiały, dokumenty, a nawet namiary.”