Kasię Cebulę, naszą absolwentkę (matura 2005), która wygrała pierwszą polską edycję programu „Wyspa Przetrwania”. Rozpoznaliśmy ją na zdjęciu wiszącym w gabinecie języka polskiego (sala 41) i mocno trzymaliśmy kciuki przez kolejne tygodnie.

Do dziś nie milkną echa uznania, jakie swymi występami w telewizji wywołał absolwent naszego liceum Mariusz Kędzierski, a już kolejny z niedawnych uczniów "dwójki" zawitał na szklanym ekranie. W dniu 6 czerwca Dawid Tymiński, autor bloga http://secondhand-dandy.blogspot.com/, wraz z dwoma innymi blogerami, był gościem pragramu "Pytanie na Śniadanie".

Taki oto tytuł nadał swej prezentacji Mateusz Ziółkowski, który dnia 12 czerwca br. odwiedził nasze liceum.Absolwent pojawił się na zaproszenie Koła Absolwentów i Miłośników słynnej dwójki, by opowiedzieć o swych studiach w Szkocji, a następnie zrelacjonować swój 18-miesięczny staż w Indonezji.Walorem tego spotkania z obecnymi uczniami klas I i II było to,że Mateusz sugerował swym młodszym kolegom, by śmiało wybierali wymarzone kierunki na zagranicznych uczelniach, bo to nie wiąże się z opłatami, a może zapewnić ciekawe perspektywy na przyszłość zawodową i pracę w rejonach, których nie dotknął jeszcze kryzys ekonomiczny.Absolwent odtworzył swą drogę edukacji i udowodnił, że nawet przeciętni uczniowie, jeśli mają pomysł na siebie, mogą wiele osiągnąć.Szczególnie zainteresowały słuchaczy opowieści o pracy na platformie wiertniczej w międzynarodowej ekipie ( Mateusz ma za sobą studia na kierunku geologia paliw ), zaś zachwyt wzbudziły piękne zdjęcia zaledwie z jednej indonezyjskiej wyspy, a jest ich kilkanaście tysięcy..

Mariusz Kęzdzierski, absolwent II LO, w programie "Pytanie na śniadanie" emitowanym w Telewizji Polskiej, opowiada o swojej pasji - malarstwie.

Więcej na stronie TVP.

„Bo swój świat wyz¬naczają ludzie, których się spo¬tyka, zdarze¬nia, w których się uczes¬tniczy, i wspomnienia, które chce się mieć.” Tak powiedział Janusz Leon Wiśniewski. Nasza szkoła działa już od ćwierć wieku i 12 lat. No właśnie: 50 lat temu rocznik 62’ zdawał maturę. Dziś, tj. 19 czerwca pan Wiesław Borgosz, absolwent szkoły, zorganizował spotkanie z kolegami z klasy. Zapytany o to, skąd wzięła się inicjatywa spotkania, odpowiada: „Siedzieliśmy we dwójkę z kolegą i rozmawiając, doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto byłoby zorganizować takie jubileuszowe spotkanie po latach. Od kiedy skończyliśmy szkołę, kontakt z przyjaciółmi z klasy urwał się… Nie było wtedy telefonów komórkowych i nikt jeszcze nie myślał nawet o Internecie! Większość porozjeżdżała się albo po kraju, albo po świecie! Wyszliśmy z założenia, że jeśli podjęliśmy się już takiego zadania, trzeba doprowadzić to do końca i nie zniechęcać się. Dużo pomogła nam pani sekretarka: udostępniła nam ważne materiały, dokumenty, a nawet namiary.”

Sylwester Piątek, uczeń klasy drugiej II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, wygrał II Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny, który odbył się w czerwcu w Kartuzach. Reprezentacja naszego powiatu, w składzie: Sylwester Piątek, Karol Kaszubowski, Mateusz Uss i Piotr Ciołek (2a) oraz Damian Daras (2e), składała się z najlepszych uczniów konkursu powiatowego, który odbył się w Świdnicy.
W całości są to z uczniowie II LO.

16 czerwca Marcin Szymkiewicz (absolwent II LO w Świdnicy) wystartował w samotną rowerową podróż z Cardiff w Wielkiej Brytanii do Polski. Przejedzie 3200 km, pokonując m.in. Alpy. Tak wraca do domu w Świdnicy po pięcioletniej emigracji. Podróż zadedykował 21-letniej Zuzi Pałce z Jaroszowa, niewidomej od urodzenia. Zbiera na zakup psa-przewodnika, który tej młodej dziewczynie pomoże się usamodzielnić.

Dwa tygodnie po zajęciu II miejsca na olimpiadzie historii prawa absolwenci naszej szkoły Maciej Krogel i Dawid Tymiński – wzięli udział w III edycji Konkursu Prawa Rzymskiego „Prawo rzymskie a świat współczesny” na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Uniwersytet Wrocławski reprezentowało troje uczestników, w tym byli uczniowie naszego Liceum. Ogółem w Konkursie wzięło udział 21 osób, a ich wystąpienie oceniał zespół złożony z polskich autorytetów w dziedzinie prawa rzymskiego oraz wybitnych praktyków prawa.

Maciej Krogel dotarł do finału i zajął IV miejsce w konkursie, zaś obaj nasi absolwenci wywarli bardzo dobre wrażenie na zasiadających w komisji profesorach oraz na mecenasie Romanie Giertychu, który także był członkiem jury.

W dniu 18 maja dwóch absolwentów II LO w Świdnicy, a obecnie studentów pierwszego roku prawa Uniwersytetu Wrocławskiego : Maciej Krogel oraz Dawid Tymiński reprezentowało swój wydział na ogólnopolskim etapie Olimpiady Historyczno – Prawnej, który w tym roku organizował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy zmagali się z pytaniami z zakresu powszechnej historii państwa i prawa, historii państwa i prawa polskiego oraz prawa rzymskiego.

W rywalizacji z reprezentantami ośmiu uniwersytetów absolwenci „dwójki” zajęli drużynowo drugą lokatę ustępując miejsca jedynie Uniwersytetowi im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12 listopada 2011 r. o godz. 18.00 w niemieckim Lamspringe odbył się wernisaż wystawy tegorocznego absolwenta II LO Mariusza Kędzierskiego i grupy niepełnosprawnych artystów z Gruppe Ideenwelt. Prace Mariusza niezwykle spodobały się przybyłym na wernisaż gościom, w tym burmistrzowi Lamspringe, panu Wolfgangowi Pletzowi, a także szefowej niemieckiego odpowiednika polskiego Zakładu Aktywności Zawodowej – Carolin Reulecke.