jFontSize
A- A A+

Na pierwszy dzień wiosny wraz ze szkołą poszliśmy na film „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera. Film ten zdobył dwa Oscary w kategoriach: Najlepszy Film Międzynarodowy oraz Najlepszy Dźwięk. Warto wspomnieć, że produkcją filmu zajmowały się trzy kraje: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Polska.

21 grudnia 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej zaprezentowało się Koło Muzyczne prowadzone przez pana Mirosława Jabłońskiego, działające przy Miejskim Domu Kultury w Świdnicy. Podopieczni pana Jabłońskiego zaprezentowali kolędy i pastorałki. Wśród osób występujących była nasza uczennica Martynka Franiak, która przepięknie wykonała pastorałkę „Maleńka miłość”. Otrzymała wielkie brawa za przygotowany występ. Gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów.

Młodzi uczniowie że świdnickich liceów, w tym z Banacha, wykonali pod kierunkiem Tomasza Dajewskiego pokaz pantominy „W drodze”. Przedstawienie odbyło się w ramach projektu Alchemia Teatralna z inicjatywy pani Marioli Mackiewicz i pani Haliny Szymańskiej.
Młodym uczniom z Ukrainy gratulujemy!
W realizacji pokazu pomagała Pani Ludmiła Tkachenko pracująca w II LO.
Wystąpili: Karyna Dmytrenko, Anna Holub, Yeva Honshovska, Viktoriia Kulyk, Mila Kucher, Anna Lukianova, Anastasia Sharkova, Anhelina Trosha, Yana Vidmont, Mariia Yehorova, Dmytro Movchan, Oleksandr Yurii Ostapchuk, Vladyslav Timoshov, Rostyslav Voichuk.
Więcej informacji i zdjęć:
https://swidnica24.pl/2022/06/w-drodze-wyjatkowe-przedstawienie-pantomimiczne-alchemii-teatralnej-foto/
https://swidnica.gosc.pl/doc/7628259.W-drodze-Ukrainska-mlodziez-na-deskach-swidnickiego-teatru

W piątek, 29 września 2023 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C.K. Norwida w Świdnicy odbyła się promocja najnowszej monografii „Świdnica. Pejzaż kulturalny 1945-2020”. Spotkanie z autorami: panią Mariolą Szaciło-Mackiewicz, polonistką z II LO i panem Wojciechem Korycińskim, polonistą z I LO, poprowadził dziennikarz wrocławskiego radia RAM, Jan Pelczar.

Prezentowana monografia przedstawia prawdziwe bogactwo tworzonych przez świdniczan instytucji, zespołów artystycznych, chórów, stowarzyszeń czy klubów i realizowanych przez nich kulturalnych wydarzeń oraz festiwali, które zapisały się w sposób znaczący w naszej lokalnej, najnowszej historii. W trakcie rozmowy autorzy podzielili się z widownią tajnikami swojej żmudnej, ale jakże owocnej pracy nad opisaniem 75-letniej historii świdnickiej kultury.

Jesteśmy dumni z tego, że w tak ważnym wydarzeniu miała udział nasza wieloletnia polonistka - pani Mariola Szaciło-Mackiewicz. Gratulujemy i życzymy natchnienia w tworzeniu kolejnych książek.

Zdjęcia między innymi z portalu: https://mojaswidnica.pl/75-lat-swidnickiej-kultury-w-najnowszym-wydaniu-tandemu-polonistow-foto/

W minioną środę, 8 grudnia, do Świdnicy zjechała ponownie aktorka kojarzona głównie z Kabaretem Olgi Lipińskiej i z przebojami wyśpiewywanymi przez zespół Tercet, czyli Kwartet. Wizyta artystki była kontynuacją jej listopadowego występu, kiedy to brawurowo wcieliła się w postać Judy Garland -słynnej Dorotki z filmowego hitu wszechczasów „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”. Pani Hanna tak podziałała wówczas na widzów, że chcieliśmy więcej…

W miniony piątek (26 listopada 2021 r.) w sali teatralnej ŚOK-u można było posłuchać ciekawej, a także wielowątkowej rozmowy z aktorką teatralną i filmową Marią Seweryn. Na widowni zasiadła klasa Id z naszej szkoły pod opieką p. prof. Renaty Zapart-Dec.

Przepytywaniem gościa zajęła się polonistka Mariola Mackiewicz. A pełna ekspresji konwersacja dotyczyła udziału aktorki w znanych filmach, jak choćby w „Dyrygencie”, gdzie zaistniała po raz pierwszy na ekranie czteroletnia Marysia. Kolejne kwestie dotyczyły prawdziwego debiutu aktorki w „Kolejności uczuć”, a także brawurowej gry duetu, czyli Krystyny Jandy i jej córki - Marii, w obrazie Roberta Glińskiego pt. „Matka swojej matki”. Pojawił się także wątek ważnych postaci w życiu bohaterki spotkania. Aktorka z szacunkiem i wzruszeniem omawiała swe relacje z Edwardem Kłosińskim (jej ojczymem i słynnym operatorem), a także ciepło wspominała współpracę z reżyserem Piotrem Łazarkiewiczem, który obsadził ją w ultranowoczesnej produkcji „1_0_1”, ale także w realizacji dramatu „Panna Julia” A. Strindberga i w telewizyjnym spektaklu - „Umarłej królewnie” N. Kolady.

Nauczyciele naszej szkoły z okazji Dnia Nauczyciela uczestniczyli w recitalu kabaretowym Artura Andrusa w sali świdnickiego teatru. Świetny występ a na koniec wspólne zdjęcie.

6 października 2017 roku kilkoro uczniów z naszej szkoły miało okazję uczestniczyć w warsztatach fotograficznych prowadzonych przy Kościele Pokoju w Świdnicy. Znaleźli się w tej grupie: Marcin Pienio, Karol Wieczorek, Weronika Jekiel i pisząca ten tekst - Marta Król. Zajęcia poprowadził w ciekawy, profesjonalny sposób Leszek Sulich, fotograf i projektant, właściciel studia graficznego we Wrocławiu.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami imprezy na załączonym PLAKACIE.

Dnia trzeciego czerwca br. klasa humanistyczna 2D miała przyjemność odbycia lekcji języka polskiego w sali Informacji Turystycznej Kościoła Pokoju. Lekcje w plenerze doszły do skutku dzięki gościnności żony ks. Biskupa Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego - pani Bożenie Pytel. Godziny spędzone w obiektach przy pl. Pokoju w naszym mieście miały na celu zamknięcie projektu związanego z konkursem ogłoszonym po raz pierwszy przez Halę Stulecia ( budowla właśnie świętuje 103 lata!) we Wrocławiu.