jFontSize
A- A A+

Wrzesień to miesiąc, który zwykle kojarzy nam się z rozpoczęciem roku szkolnego, ale nie tylko… W niedzielę, 22.09.2013 r zakończył się, trwający cztery dni, VI Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem młodych”. O godz. 12.00 świdniccy miłośnicy kina zgromadzili się w sali teatralnej, by wysłuchać werdyktu jury w składzie: Tadeusz Sobolewski (przewodniczący), Jędrzej Morawiecki, Paweł Wysoczański. Panowie w tym roku postanowili przyznać cztery wyróżnienia dla:

  • Izabeli Kiszczak za film „2×2”
  • Bartka Tryzny za film „Pocztówka”
  • Aleksandry Maciejczyk za film „Nils” Tomasza Jeziorskiego za film „Obóz”

Nagroda Specjalna trafiła w ręce Anieli Gabryel za film „Lecieć – nie lecieć”. W uzasadnieniu czytamy: „Z rutynowej pracy ornitologów – obserwatorów ptaków – autorka stworzyła intrygujący filmowy spektakl, który oddaje nasz dwoisty stosunek do natury: bliskość i poczucie oddzielenia”.

Marta Prus, reżyserka filmu „Osiemnastka” zdobyła Grand Prix, 3000 złotych i statuetkę „Złotego Oka”, „Za wyczucie rytmu, zwartość kompozycyjną, za umieszczenie motoru fabularnego na tyle silnego, że mógłby zawieść nas znacznie dalej, drogą długiego metrażu. Przede wszystkim jednak za uczciwość wobec bohaterki, za wrażliwość obserwacji, ale i opowiadania w naturalistyczny i jednocześnie nienachalny sposób o brutalnej rzeczywistości”.

Nagrodę Międzynarodowego Jury Młodzieżowego w składzie: Adriana Christ, Arkadiusz Ziobrowski (uczeń naszego liceum), Lisa Meyer i Johanes Girsule, otrzymała Julita Pasikowska za film „Cienie przeszłości”. Uzasadnienie: „Nagroda trafia do Julity Pasikowskiej za niekonwencjonalny pomysł zrealizowania filmu dokumentalnego, opowieść aktualną i moralizującą, poruszającą ponadczasowe tematy”.

Nagrodę Dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury, Tomasza Jamroga, i 500 złotych otrzymał film „Bohater”, reż. Alma Asuai, Marcin Kasica, Olga Winiarczyk.

Nagroda Publiczności, ufundowana przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, została przyznana Anieli Gabryel za film „Lecieć – nie lecieć”.

Osadzeni w Areszcie Śledczym w Świdnicy, którzy również obejrzeli konkursowe filmy, postanowili przyznać nagrodę „Kinematografek”, w postaci oryginalnego obrazu z motywem nawiązującym do nazwy festiwalu, w ręce Emilii Śniegoskiej za film „Eward”.

Sama widziałam wszystkie filmy festiwalowe. Wybrałam trzy z nich, które wywarły na mnie szczególne wrażenie:

  • „Obóz” jest to film o dzieciach w różnym wieku (9-17 lat), które przebywają na obozie tzw. odchudzającym. Przedstawia on walkę z ich słabościami tj. jedzeniem oraz stresem. Wychowawcy są bardzo rygorystyczni i wymagający, zależy im na zdrowiu młodzieży, która nie zawsze zdaje sobie sprawę z własnego problemu.
  • Nagrodzony, film „Cienie przeszłości”- kilkunastominutowy dokument o życiu 87-letniej Janiny Bulskiej. Bardzo poruszająca historia kobiety ciężko doświadczonej przez życie, zarówno w okresie wojny, jak i w czasach współczesnych. Ciekawym elementem było wprowadzenie, zamiast materiałów archiwalnych, gry cieni, oddającej mroczny charakter wydarzeń z przeszłości.
  • „Bohater”- Urzędów, czyli miejscowość, w której ekipa filmowa poszukuje bohatera do swojego filmu. Mieszkańcy miasteczka, nieświadomie podczas wypowiedzi na temat „Urzędowskich bohaterów”, sami grają główne role w filmie. Ekipie szczególnie pomaga Tadeusz Dąbrowski, niezwykle sympatyczny i uprzejmy człowiek. Z pewnością film wyróżnia się spośród innych, jest bardzo zabawny i wart obejrzenia .

Warto dodać, że zwycięski film, „Osiemnastka”, wywołał wiele kontrowersji z racji problemów, których dotyka. Osobiście, trudno byłoby mi go ocenić. Autorka, Marta Prus, uchwyciła sceny z życia głównej bohaterki- Gosi, która, po ukończeniu osiemnastu lat, wychodzi z ośrodka wychowawczego i pragnie urządzić urodzinową imprezę. Stosunek widza do bohaterki może być różny, ale jedno jest pewne, film w doskonały sposób przedstawia problemy towarzyszące dzisiejszej młodzieży. Reżyserka wykazała się dużą odwagą, podejmując się realizacji projektu, za co należą się jej słowa uznania.

„Okiem młodych” to Festiwal, który z pewnością jest wart kontynuacji. Z roku na rok dokumenty poruszają widzów swoją oryginalnością, a to dlatego, że najlepsze scenariusze pisze nam samo życie. Jak powiedział Alfred Joseph Hitchcock „Film to życie, z które¬go wy¬maza¬no pla¬my nudy.”

TEKST: Natalia Wojnowska kl 2d

Linki do niektórych filmów (również innych filmów festiwalowych):

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg