Pewna część uczniów ”drugiego” już wie, że w naszej szkole działa grupa (właściwie grupka) uczniów z kl. 2d, którzy w ubiegłym roku szkolnym założyli Kółko Filmowe. Ten artykuł poświęcony jest naszej działalności, bo chcemy, by wszyscy o nas wiedzieli.

Ową grupkę uczniów stanowią: Kamil Rymsza,Arkadiusz Ziobrowski i pisząca te słowa Natalia Wojnowska. Opiekunką Kółka jest pani prof. Mariola Mackiewicz. Pierwszy film nakręciliśmy (wspólnie z klasą) w grudniu 2012r. W niekonwencjonalny sposób stworzyliśmy reklamę naszej szkoły, angażując w produkcję nauczycieli z naszej szkoły. Film ukazał się m.in. na konferencji o Prawach Dziecka, na której wśród gości znaleźli się Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Dorota Zawadzka, sędzia Anna Maria Wesołowska oraz Henryka Krzywonos-Strychecka. Film jednak najbardziej przypadł do gustu młodzieży IILO. Mogli zobaczyć m.in. prof. Ryszarda Gwoździa w roli bohatera popularnego serialu- Ojca Mateusza, prof. Mariolę Mackiewicz, która wcieliła się w czarownicę wzorowaną na podstawie filmu „Harry Potter” oraz dyr. Jacka Iwancza odgrywającego scenę z… „Ojca Chrzestnego”.

Po jakimś czasie pojawił się pomysł kontynuowania naszej działalności i po feriach założyliśmy Kółko Filmowe. W skromnym gronie powstał kolejny film pt. „Pomiędzy”. Trzeba przyznać, że warunki były niekomfortowe. Operator kamery, Kamil Rymsza ,musiał zmierzyć się z dwudziestostopniowym mrozem bez rękawiczek, trzymając kamerę przez ponad godzinę :). Reżyserem filmu był Arek Ziobrowski, o scenografię zadbała Weronika Bunij, a aktorami byli Nikola Wiśniewska oraz Mateusz Kułaga, który wykonał również rysunki niezbędne do projektu, bo właśnie przy ich pomocy porozumiewali się bohaterowie. Oboje w ten sposób opowiedzieli swoją historię, która może być różnie interpretowana. Niestety, film nie dostał się do finału konkursu „Screen& Sound Fest. Let’sSee The Music”, na który go wysłaliśmy. Postanowiliśmy się jednak nie poddawać…

„Anthropos” to tytuł filmu, który powstał w maju b.r., a przedstawia osoby będące w czterech różnych stanach ludzkiej psychiki, które pokazują najważniejsze cechy żywiołów. W końcu to żywioły są nieodłącznym elementem natury człowieka… Materiał wysłaliśmy na Ogólnopolski Amatorski Festiwal Filmów Fabularnych „PLaneta”. Po upływie kilku tygodni uzyskaliśmy informację od organizatorów, że projekt został zakwalifikowany do finału konkursu. W czerwcu pojawiliśmy się na gali finałowej w Katowicach. Niestety, nie zdobyliśmy żadnego miejsca w konkursie, jednak samo osiągnięcie zmobilizowało nas do dalszej pracy.

Rozpoczął się rok szkolny 2013/2014, w którym pragniemy tworzyć nowe filmy. Praca w gronie kinomanów nie jest związana jedynie z tworzeniem nowych produkcji, ale także ze świetną zabawą i atmosferą, która nam towarzyszy. W naszej szkole jest szesnaście klas, w których z pewnością są osoby interesujące się kinem oraz tworzeniem własnych filmów. Zapraszamy serdecznie do przyłączenia się do nas! Osoby chętne prosimy o kontakt z wyżej wspomnianymi uczniami kl.2d lub też z panią prof. Mariolą Mackiewicz.

Linki do filmów: Anthropos „Życie jest jak film”- promocja szkoły

Tekst: Natalia Wojnowska