jFontSize
A- A A+

Co robić w mroźne piątkowe popołudnie, mając przed sobą kuszącą perspektywę rozpoczętego właśnie weekendu? Już od pierwszych dni grudzień obfituje w ciekawe wydarzenia kulturalne, które zachęcają każdego szanującego się świdniczanina do uczestnictwa czy to w spektaklach organizowanych przez świdnickich aktorów-amatorów "Królik, Królik ", czy też w spotkaniu z autorem kryminału "Niebieskie Zakony”, którego akcja rozgrywa się w naszym mieście, w powieści postarzonym o jakieś dwieście lat.

Także 7-ego grudnia kilku uczniów naszej szkoły znalazło czas, aby wziąć udział w popołudniowych zajęciach, które będą odbywać się na Placu pokoju w Świdnicy do końca kwietnia w ramach międzypokoleniowego projektu, mającego na celu zwiększenie zrozumienia oraz zawiązania przyjaźni pomiędzy osobami w wieku +60 a młodzieżą licealną. Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez panią Bożenę Pytel, organizatorkę wielu projektów kulturalnych w naszym mieście, m.in. "Artystycznego Lata na placu Pokoju". Tej zimy nadszedł czas na ogólnokształcące zajęcia, których przedsmak mieliśmy szansę poznać w piątek i sobotę. Umówieni z panią prof. Mariolą Szaciło – Mackiewicz, która na bieżąco przekazywała nam informacje o zbliżających się zajęciach, w których sama zgodziła się wziąć udział, czekaliśmy z lekkim niepokojem na rozpoczęcie pierwszego spotkania. Wbrew naszym oczekiwaniom zajęcia minęły w mgnieniu oka, a rozmowy w podgrupach, mające na celu lepsze poznanie się i integrację przybyszów okazały się być bardzo ciekawe. Mając do rozważenia podsuwane przez prowadzącego "zadania ", osoby z dwóch –zupełnie różnych- grup wiekowych dowiedziały się wiele o sobie i swoich zainteresowaniach , opowiadając o swoim życiu i -koniec końcem - odnajdując między sobą więcej podobieństw niż różnic . Powiadomieni o kolejnym spotkaniu, kolejnego dnia bez najmniejszych oporów zgromadziliśmy się w tej samej Sali, oczekując na warsztaty rękodzielnicze, których poprowadzenia podjęła się pani Beata Norbert. Zanim nadszedł jednak czas na nasze wtajemniczenie w arkana małej sztuki, podzieleni na grupy kilkuosobowe rozmawialiśmy o tym, jakie są najwartościowsze cnoty w życiu człowieka oraz które z nich chcielibyśmy poprzez ten projekt zyskać.

Nasza praca przyniosła efekty – każdy zespół miał za zadanie przedstawić swój projekt w zabawny sposób. Zadanie nie lada trudne w tak ciekawym składzie nie sprawiło nikomu większego problemu. Ostatnie 1,5 godziny zajęć poświęciliśmy na wykonanie świątecznych bombek metodą decoupage’u. Była to zdecydowanie najprzyjemniejsza część zajęć, która pozwoliła wszystkim uczestnikom wprowadzić się nawzajem w klimat zbliżających się świąt. Tak wyglądał pierwszy weekend wspólnej pracy w odrestaurowanym Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO na placu Pokoju. Zapowiedź kolejnych, jeszcze ciekawszych spotkań już wisi w powietrzu (oprócz kolejnej sesji warsztatów plastycznych odbędzie się też "kreatywne pisanie", które poprowadzi pani Aneta Augustyn, a także zajęcia z obsługi tableta. Nie zabraknie też ruchu – do wtorku uczestnicy projektu mają zadeklarować uczestnictwo w zajęciach jogi lub tzw. Nordic walking, które także będzie częścią wspólnej zabawy. No cóż, dodając do tego fakt, iż członkostwo w zajęciach jest całkowicie darmowe, pozostaje nam tylko na nie uczęszczać.

Tekst: Dominika Sieńko klasa II D

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg