„Dom Bretanii” w Wałbrzychu jest stowarzyszeniem, które powstało 8 kwietnia 1995 r., a od 25.06.2004r. jest organizacją pożytku publicznego. Siedziba stowarzyszenia znajduje się przy ul. Zamkowej 3 w Wałbrzychu w zabytkowym budynku należącym do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Celem DB jest współpraca między regionami Polski i Francji w dziedzinie kultury, szkolnictwa, turystyki i ekonomii, promocja języka francuskiego, a także wymiana młodzieży i grup zawodowych, i nie tylko.

W dniach od 26 października do 04 grudnia DB zorganizował w Muzeum w Wałbrzychu wystawę "Za Naszą i Waszą Wolność" - Polskie Miejsca Pamięci Narodowej we Francji. Jednym z owych miejsc pamięci było Coëtquidan, gdzie swoją wojenną przygodę zaczął mój pradziadek, o którym pisałam pracę na konkurs „Niezłomni – Zapomniani”. Przypadek chciał, że wiceprezydent Wałbrzycha p. Zygmunt Nowaczyk zapamiętał treść mojej prezentacji i podsunął pomysł prezesowi DB  Bogdanowi Król, abym przedstawiła swoją prezentację w Muzeum w Wałbrzychu, gdyż tematyka jest ściśle powiązana z tematyką ekspozycji . Tak też się stało: zostałam zaproszona razem z p. dyr. Zofią Skowrońską-Wiśniewską na wystawę. 29 listopada o 11:00 uczniowie pobliskiego gimnazjum przyszli do muzeum na mój „wykład” oraz mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawostek od pana prezesa DB.

Nowe, pouczające doświadczenia nie są złe. W tym przypadku zadziałała reakcja „łańcuchowa” lub „kto poda dalej” . Cieszę się, że mogłam spróbować czegoś innego.

Muszę nadmienić, że razem z panią dyrektor zostałyśmy miło ugoszczone i mam nadzieję, że na długo pozostaną mi miłe wspomnienia z tego wyjazdu.

Tekst: Agata Grobelna