W piątek, 26 października br.,na zaproszenie p. dyrektor Zofii Skowrońskiej - Wiśniewskiej odwiedziła naszą szkołę pani Laura Koba reprezentująca Biuro Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka. Powodem wizyty była kontynuacja działań związanych z sesją poświęconą Januszowi Korczakowi, która odbyła się w Świdnicy we wrześniu, a wpisana była w obchody Roku Korczakowskiego. Z przyjemnością informujemy, że II LO przypadł zaszczyt zorganizowania inscenizacji wg autorskiego scenariusza p. dr L. Koby pt." Prawa dziecka przed sądem". Szczegóły pomysłu zostały zaprezentowane na forum klasy IId, która z zainteresowaniem wysłuchała ciekawego projektu. Lista uczestników przedstawienia jest długa , toteż ma szansę wystąpić w nim aż 21 osób z tejże klasy. Nasi uczniowie już niebawem wcielą się w prokuratorów, sędziów, oskarżonych i prowadzących całą imprezę, która odbędzie się 20 grudnia w sali ŚOK-u.

Zamysł inscenizacji nawiązuje do idei Sądu Koleżeńskiego, którą stworzył 100 lat temu wybitny pedagog, zwany Doktorem Korczakiem. W takim sądzie zasiadało 5 sędziów w składzie powoływanym spośród dzieci, a ferujący wyroki poważnie i skrupulatnie wykorzystywali zasób 100 paragrafów, które najczęściej służyły pouczeniu i uniewinnieniu oskarżonych. Scena dziecięcego sądu znalazła się min. w słynnym filmie Andrzeja Wajdy " Korczak" ( historia kradzieży czekolady).Sam pomysłodawca tejże instytucji, Janusz Korczak, poddał się jej osądowi, bo traktował ją na równi z tzw. sądem dorosłych.

Wg scenariusza przed sądem staną dwaj oskarżeni : Brak Znajomości Praw Dziecka oraz Brak Odpowiedzialności, a co z tego wyniknie, będziemy niebawem informować...Pewne jest to,że taka forma zapoznawania się z prawami przysługującymi dzieciom jest bardziej atrakcyjna, a klasa humanistyczna może wykazać się przy okazji umiejętnościami organizacyjnymi i stworzyć spektakl ,który, mamy nadzieję, spełni swą rolę edukacyjną. Niebawem przystępujemy do prób i pomysł zacznie nabierać konkretnych kształtów.

Opracowała Mariola Mackiewicz