Młodzież z II LO i I LO w Świdnicy na początku nowego roku szkolnego intensywnie zaangażowała się w społeczną akcję zbierania podpisów pod projektem nowej ustawy repatriacyjnej.

12 kwietnia tego roku senator Maciej Płażyński miał złożyć w kancelarii Sejmu RP projekt ustawy mającej ułatwić proces repatriacji Polaków wywiezionych w głąb ZSRR w latach 30. i 40. XX wieku. Obecnie powrót do ojczyzny dla wielu osób jest utrudniony, bowiem samorządy, na których wedle obowiązującego prawa spoczywa obowiązek zapewnienia repatriantom mieszkania i środków do życia, często nie mają pieniędzy by sprowadzić do Polski tysięcy naszych rodaków mieszkających w Rosji i Kazachstanie. Nowe przepisy miałyby m. in. przenieść odpowiedzialność za wsparcie repatriantów na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Niestety, plany byłego marszałka Sejmu pokrzyżowała jego tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej. Od kwietnia syn Płażyńskiego – Jakub – przewodził inicjatywie mającej na celu uratowanie projektu ustawy. By móc złożyć go w Parlamencie, konieczne było zebranie 100 000 podpisów pełnoletnich obywateli RP. W pierwszej połowie września uczniowie II LO przyłączyli się do akcji w swym mieście. Równocześnie zbiórka trwała w I LO. Młodzi ludzie zachęcali do poparcia przedsięwzięcia swoich nauczycieli, członków rodzin, znajomych, sąsiadów. Łącznie w ciągu niecałych dwóch tygodni swój podpis na kartach roznoszonych przez świdnicką młodzież swój podpis złożyło prawie 200 mieszkańców naszego powiatu. Ogromna wdzięczność za ten sukces należy się wszystkim zaangażowanym w akcję osobom, szczególnie zaś dyrektorom II LO i I LO, a także gronu pedagogicznemu oraz paniom bibliotekarkom.

W sumie inicjatywa uzyskała poparcie aż 215 571 Polaków, dzięki czemu może zostać rozpatrzona przez parlamentarzystów. O przebiegu akcji i problemie repatriacji można dowiedzieć się na stronie internetowej www.repatriacja.org.pl

Tekst: Maciej Krogel