15 maja br. klasa 2 C udała się na wycieczkę do Wrocławia. Pogoda dopisała. Zwiedziliśmy tam Muzeum Przyrodnicze pełne ciekawych eksponatów takich jak: szkielety zwierząt, różne rośliny oraz wypchane zwierzęta. Ponadto mieliśmy okazję interesująco spędzić czas w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, a także zobaczyć prezentację o dziejach Ziemi. Zadowoleni, napełnieni nową wiedzą - i nieco zmęczeni - wróciliśmy do Świdnicy.

Wielkimi krokami zbliża się termin kolejnej edycji Świdnickiej Nocy z Biologią, 8 czerwca 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha spotkają się miłośnicy nauk przyrodniczych. Naszymi gośćmi będą uczniowie ze szkół powiatu świdnickiego oraz studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Program tegorocznej edycji obejmuje warsztaty, wykłady, gry i konkursy o zróżnicowanej tematyce. Kulisy swojej pracy odsłoni chiropterolog, entomolog wyjaśni co robi na miejscu zbrodni a antropolog sądowy ujawni jak określić płeć i wiek  na podstawie szkieletu.

27 kwietnia 2018 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego uczniów klas maturalnych. W czasie uroczystości maturzyści podziękowali Dyrekcji szkoły, wychowawcom i nauczycielom za trzyletnią wspólną drogę edukacyjną. Uhonorowani zostali uczniowie, którzy wyróżnili się z różnych dziedzinach – naukowej i sportowej. Szczególnie uzdolnionym uczniom przyznano Tarczę Prymusa – honorowe odznaczenie II LO.

26 kwietnia 2018 r. odbyła się historyczna lekcja upamiętniająca 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie to zostało przygotowane przez kl. I D pod opieką p. prof. Małgorzaty Krawczyk. Bardzo dziękujemy.

24 kwietnia br. w ramach cyklicznej imprezy „Środa Literacka” odbyło się w Galerii Fotografii spotkanie służące prezentacji i promocji książki napisanej przez polonistkę z II LO – Mariolę Mackiewicz, a zilustrowanej artystycznymi fotografiami przez Bożenę Pytel związaną prywatnie i zawodowo z enklawą luterańską. Przepytywanie gości, jak zwykle, poprowadził z wielką swobodą i swadą Wojciech Koryciński, obecnie uczący języka polskiego w „Kasprowiczu”, a będący absolwentem naszej szkoły.

Na prośbę pana Karola Liwirskiego, honorowego Prezesa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Samorząd Uczniowski II LO włączył się w akcję zbierania środków na wsparcie budowy Pomnika Orląt Lwowskich w Krakowie. Zebrane środki (110 zł) zostały przekazane na konto Budowy Pomnika „Orlęta – Obrońcy Lwowa – 1918”.

W środę nasze liceum odwiedziła trupa teatralna "Wild West Theatre", która swoje przedstawienie wystawia w języku angielskim. "Wild West Theatre" został założony rok temu przez dwóch aktorów: Mike'a Mareinkowskiego i Piotra Malasińskiego, którzy w swoich sztukach nawiązują do problemów takich jak: cyberprzemoc i relacje rodziców z dziećmi. Spektakl, który grupa wystawiła dla uczniów naszego liceum, nosił tytuł „The Night In”.

Od 10 lat nasza szkoła organizuje Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Gimnazjalnych. W tym roku wzięło w nim udział 44 uczniów klas gimnazjalnych z 10 szkół powiatu.

27 marca 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie p. prof. M. Mackiewicz – autorki książki „Koniec świata zapachów, czyli przewrotna historia z węchem w roli głównej” i p. Bożeny Pytel – autorki zdjęć do tej publikacji. Spotkanie odbyło się w świetlicy przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, prowadziła je Angelika Krynicka (kl. II D), a jego inicjatorką była p. Zofia Skowrońska-Wiśniewska.

24 marca 2018 r. uczniowie kl. I i II biologiczno-chemicznej wzięli udział w I edycji projektu „LabDay” na Politechnice Wrocławskiej. W ramach zajęć wysłuchali trzech wykładów, m. in. na temat ciekłych kryształów czy wykorzystania katalizatorów w technologii chemicznej.