jFontSize
A- A A+

Z okazji Święta Edukacji Narodowej Starosta Świdnicki - pan Piotr Fedorowicz, wręczył nagrody dla nauczycieli naszego powiatu za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Z przyjemnością informuję, że nagrody otrzymały trzy panie profesor z naszej szkoły: p. Beata Dratwa, p. Alicja Stawarz oraz p. Agnieszka Grymek. Gratulujemy!

Z okazji Dnia Nauczyciela wszyscy pracownicy II LO aktywnie odpoczywali na jednodniowym wypadzie do Rzeczki – miejscowości znanej z walorów turystycznych i znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa. Zachwyciliśmy się urokiem jesiennych gór wysokich, łagodną mgłą poranną spowitych, wstążkami leśnych dróg poprzecinanych, szlakami letnim słońcem wytyczonymi, długimi opowieściami humorem przyprawionymi…

W ostatnim tygodniu w II LO im. Stefana Banacha odbyły się wydarzenia, które tematycznie związane były z Emilem Krebsem – poliglotą urodzonym w Świebodzicach. W pierwszym dniu odbył się konkurs językowy „Krebsomaniacy”, natomiast w drugim młodzież II LO wysłuchała wykładu o Emilu Krebsie, który wygłosił pan Echard Hoffmann, prabratanek poligloty. W roli tłumacza wystąpił Pan Sobiesław Nowotny.

Właśnie dobiegły końca wydarzenia w II LO, których głównymi bohaterkami były języki obce, ale nie tylko język niemiecki czy angielski. Uczniowie zmagali się w konkursie, w którym musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z takich języków, jak włoski, francuski, szwedzki, węgierski czy rosyjski.

Niedzielny wieczór, ostatni we wrześniu br., był okazją do spotkania z wybitnym aktorem polskim Krzysztofem Kowalewskim, który został zaproszony przez Halinę Szymańską z ŚOK-u w ramach projektu Alchemii teatralnej. Warto było posłuchać kojącego głosu aktora, który kilka lat temu otrzymał od Polskiego Radia prestiżową nagrodę „Wielki Splendor”. To zaszczytne wyróżnienie przyznano mu za udział w produkcjach teatralnych i audycjach, których naliczono ponad tysiąc w jego karierze.

Jeśli prawdziwym powodem napisania poematu „Bal w Operze" był sprzeciw Tuwima wobec rodzącego się w latach trzydziestych faszyzmu, to naszym, Alchemii, impulsem do wybrania tego tekstu jest wpisana w ten pamflet niezgoda na zezwierzęcenie obecnego świata, pełnego pogoni za władzą, pieniądzem, seksem czy kiczowatością.

Młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha wzięła udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę bitwy pod Zadwórzem (1920 rok), podczas której wielką odwagą wykazali się młodzi mieszkańcy Lwowa - Orlęta Lwowskie. Zatrzymało to marsz wojsk sowieckich na Warszawę. Uroczystość została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy, razem z innymi uczniami Powiatu Świdnickiego, w trakcie uroczystej gali otrzymali Stypendium Starosty Świdnickiego. W kategorii najlepszy maturzysta nasi absolwenci: Patryk Rychel i Jakub Pawłowski okazali się maturzystami, którzy najlepiej w Powiecie Świdnickim zdali ten egzamin. Ich średni wynik z przedmiotów rozszerzonych przekroczył 96%. 

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 już za nami. W poniedziałek, 3 września 2018 r., punktualnie o godz. 10 Hymnem Polski - Mazurkiem Dąbrowskiego rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pierwsi powitali zgromadzonych: uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, absolwentów i gości prowadzący spotkanie - przewodniczący Samorządu Uczniowskiego: Dominik Drej oraz Natalia Łużna. Ciepłe słowa powitania, życzenia wspaniałego roku szkolnego, samych sukcesów naukowych i wychowawczych, skierował do zgromadzonych p. dyr. Jacek Iwancz, który również zapoznał uczniów z organizacją nadchodzącego roku szkolnego. Ślubowanie klas pierwszych w obecności sztandaru szkolnego wypełniło kolejny punkt uroczystości.

22 czerwca 2018 r. w auli szkolnej odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2017/2018. Wzięli w niej udział uczniowie klas I i II, rodzice, nauczyciele, absolwenci i pracownicy Szkoły. Spotkanie całej społeczności prowadziła Katarzyna Kuriata z kl. II A oraz Dominik Drej z kl. I C. W uroczystości wziął udział poseł na Sejm RP – p. Wojciech Murdzek, a Olga Węgłowska z kl. I D uświetniła ją swoim śpiewem.