jFontSize
A- A A+

Dnia 26 października w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Kwintą- „ćwierć hinduską”, którą ku- naszemu zdziwieniu- jest nauczycielką języka polskiego w Zespole Szkół im. ks. Jana Dzierżonia w Pieszycach. Pani Magdalena urodziła się w Polsce, jednak jej dziadek był Hindusem, a dokładniej Braminem. Od małego opowiadał wnuczce baśnie indyjskie, dlatego sama pani Magdalena bardzo interesuje się kulturą Indii.

Spotkanie z tą ciekawą osobą zostało zorganizowane przez panią profesor Agatę Mester, również zauroczoną Indiami za sprawą tegorocznych wakacji spędzonych właśnie w tym kraju.
Pani Magdalena postanowiła skorzystać z zaproszenia do naszej szkoły i bliżej przedstawić nam zwyczaje oraz kulturę Indii.
Indie w pigułce zostały pokazane w prezentacji autorstwa naszego gościa. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z wycieczek po Indiach pani Kwinty oraz mieliśmy niepowtarzalną okazję zajrzeć do prywatnego albumu z urlopu pani profesor Mester.
Pani Magdalena za cel postawiła sobie pokazać nam Indie jako kraj pełen kontrastów. Związane jest to z tym, że w pewnych regionach kraj ten wydaje się bogaty, ale w innych już nie przedstawia się tak wesoło i widać tylko biedę.

Kilka ciekawostek o Indiach:

  • Wesele, czyli ślub wedyjski trwa kilka dni. Na małą uroczystość zaprasza się 300-400 osób, natomiast w dużym weselu bierze udział ok. 1000 gości.
  • McDonaldy są też wegetariańskie.
  • Krowa to najbardziej szanowane zwierzę, ponieważ jest traktowana jako jedna z siedmiu rodzajów matek. (Nikogo więc nie dziwi widok Mućki czekającej na pociąg na peronie, co można było zobaczyć na materiałach udostępnionych przez panią profesor Mester.)
  • Obchodzone jest święto Gangi – świętej rzeki Ganges- Hindusi zażywają w niej rytualnej kąpieli mimo jej zanieczyszczenia ( np. za sprawą wrzucania do niej ludzkich zwłok ).
  • Swastyka jest symbolem Lakshmi- bogini szczęścia.
  • SZKOŁA JEST PRZYWILEJEM, A NIE OBOWIĄZKIEM!!

Prezentacja ta na pewno sprawiła, że wielu z nas ma ochotę wybrać się do Indii i na własnej skórze przekonać się, jak to właściwie tam jest.

Justyna Pakuła i Ewa Kielka III D

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
10.jpg