Każdego roku w naszej szkole organizujemy obchody Światowego Dnia Ziemi. Od lat w przedsięwzięciu tym uczestniczą nauczyciele biologii pod przewodnictwem p. Beaty Misiewicz i nauczyciele bibliotekarze: p. Maria Szymańska i p. Iwona Tomaszewska oraz uczniowie klas biologiczno – chemicznych. Obchody Dnia Ziemi przybierały różne formy od instalacji będących wyrazem wrażliwości ekologicznej młodzieży poprzez konkursy literackie i plastyczne czy prace na terenie ogrodu szkolnego. Za każdym razem młodzież mogła skorzystać z bogatych zasobów biblioteki i materiałów przygotowanych przez nasze Panie z biblioteki.

Tegoroczne święto zbiegło się ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić panel dyskusyjny tematem nawiązujący do głównego hasła Dnia Ziemi - Dobra energia dla wszystkich. W dyskusji udział wzięła klasa IIC o profilu biologiczno – chemicznym, głównym prowadzącym był Maciej Wernecki – dwukrotny uczestnik etapu okręgowego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej oraz Olimpiady Biologicznej. Maciek poruszył temat - Miasto jako układ ekologiczny- jak najbardziej odpowiadający zagadnieniom dobrej energii, zważywszy na fakt, że ponad połowa populacji ludzkiej żyje w miastach na stosunkowo małej powierzchni. Miasto jako wytwór cywilizacji jest głównym odbiorcą energii, wpływa na środowisko i jego elementy biotyczne i abiotyczne. Miasto jako układ ekologiczny badane jest od przeszło pięćdziesięciu lat, wyniki badań wykazują olbrzymi wpływ aglomeracji na takie parametry jak temperatura, wilgotność czy opady atmosferyczne. Jednocześnie wysokie zapylenie powoduje powstanie wysp ciepła, które przyspieszają wegetację roślin i przenikanie gatunków ciepłolubnych do roślinności miejskiej. Pozbawione odpowiedniej bazy producentów miasto jest całkowicie niesamodzielną strukturą zdaną na dostarczanie materii i energii z zewnątrz. Do dyskusji włączyła się także uczennica klasy Ib Magdalena Ślusarczyk, która przygotowała tekst o pyłach zawieszonych – poważnym problemie miast i zaapelowała do młodzieży o zmianę nawyków transportowych i korzystanie z rowerów jako środków komunikacji. Z kolei Grzegorz Marciniak z IC przedstawił alternatywne źródła energii na przepięknych fotografiach górskich potoków. W trakcie wystąpienia Maćka młodzież usłyszała o wielu problemach ekologicznych, których globalny zasięg nie powinien umknąć uwadze nikogo, tego typu działania kształtują świadomość ekologiczną młodych ludzi, wyrabiają postawę odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę. Uczniowie z klasy IIC maja już swoje sukcesy jako młodzi ekolodzy, uczestnicząc w projekcie Taka Nasza Natura kierowanym przez Oddział Wrocławski Polskiego Klubu Ekologicznego stali się współtwórcami Użytku Ekologicznego Kurka Wodna w miejscowości Kątki koło Świdnicy. Informacje na ten temat oraz wspomnienia uczniów po konkursie zamieszczone są w czasopiśmie Zielona Planeta w numerach 5(98)/2011 i 6( 99)/2011.