„Demokracja to najlepszy środek dochodzenia do pewnych rozwiązań” – powiedział prezydent miasta Świdnica – Wojciech Murdzek podczas debaty, która odbyła się 03 kwietnia w murach II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Uczniowie II LO w Świdnicy chcą brać czynny udział w tworzeniu demokratycznej przyszłości.

Organizatorzy debaty „Szkoła marzeń to szkoła demokracji”: Katarzyna Gruba i Tomasz Stuła postanowili zgłosić się do konkursu, w którym nagrodą jest udział w XVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zorganizowali więc w pełni profesjonalną debatę.
Prowadzący (uczniowie klasy Id) zadali zaproszonym gościom wiele pytań, m.in. : czym jest demokracja, jak funkcjonuje, czym zajmuje się Samorząd Szkolny, czy w szkole istnieje demokracja i samorządność?

Zaproszeni zostali samorządowcy, posłowie, członkowie Młodzieżowej Rady, dyrekcja i samorząd szkoły.
Nie zabrakło żywej dyskusji, a młodzież miała mnóstwo pytań o rzeczy i decyzje, bezpośrednio wpływające na ich przyszłość, takie jak: łączenie szkół licealnych z gimnazjalnymi czy popularna ostatnio umowa ACTA.

Zwieńczeniem debaty było podanie wyników szkolnej ankiety. Okazało się, że odpowiedź na proste pytanie: czy w naszej szkole panuje demokracja, nie była oczywiste. 41% to odpowiedzi twierdzące, 41% uczniów było na nie, a 18% nie miało zdania.

Uczniowie, wzbogaceni nowymi uwagami, będą starać się ulepszać demokrację w swojej szkole tak, aby każdy mógł powiedzieć, że II LO to placówka w pełni demokratyczna.

Tekst: Mirka Szkarłat