jFontSize
A- A A+

Trzydzieści lat temu – po 36 latach od zakończenia II wojny światowej – Polacy znów doświadczyli grozy słowa „wojna”. Aby szerzyć tę wiedzę wśród młodzieży Biblioteka Miejska w Świdnicy zorganizowała spotkanie przybliżające wydarzenia okresu stanu wojennego. Odbyło się 13 grudnia, czyli w 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Grupka uczniów z naszej szkoły wraz z panią wicedyrektor Zofią Skowrońską-Wiśniewską miało przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Gwoździem programu był krótkometrażowy film w technologii 3D pt. „Zadyma”. Pokazał on życie ludzi w stanie wojennym we Wrocławiu. Niestety technologia 3D nie spełniła swojego zadania i oczekiwań widzów, zwłaszcza w ostatnich rzędach. Z tego względu, że film był krótki, zawarto w nim mało treści.

Na szczęście treści doskonale dopełnił historyk z Dzierżoniowa opowiadając nam o działaniach represyjnych i obronnych na naszych ziemiach. Słuchaliśmy m.in. o: Świdnicy, Nowej Hucie i Dzierżoniowie. Historyk świetnie przybliżył nam trudne realia życia codziennego w tamtych czasach dzięki temu, że sam to przeżył. Młodzież słuchała wykładu z zainteresowaniem. Dla uzupełnienia swojej wypowiedzi mówca przedstawił przygotowany wcześniej film o Nowej Hucie. Po godzinnym spotkaniu, na pożegnanie złożono nam świąteczne życzenia i wysłuchaliśmy „Kolędy dla nieobecnych”, co miało na celu umocnić naszą pamięć o broniących Polskę nie tylko w obchodzoną rocznicę.

Lekcja historii na pewno wiele nam uświadomiła i pozostanie w naszej pamięci. Dzięki takim ludziom jak historyk z Dzierżoniowa możemy odtwarzać niedaleką przeszłość naszego kraju.

Tekst: Kamila Nabielec, Natalia Bernat