Nie są dostępne sposoby przemysłowego pozyskania składników krwi, więc jedynym sposobem na pozyskanie krwi, jest jej oddawanie - stąd pomysł na akcję II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha na zorganizowanie akcji oddawania krwi, której inicjatorem jest Pani Profesor Agata Mester. Udział w akcji to patriotyczny czyn. Bycie patriotą nie musi być tylko pustym sloganem. Oddanie krwi to pomoc jaką niesiemy drugiemu człowiekowi, a jednocześnie wyraz szacunku i miłości dla ojczyzny.

Dnia 5.12.2019 odbędzie się prelekcja dla klas trzecich przygotowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Podczas prezentacji wyjaśnione zostaną wszystkie kwestie związane z możliwością oddawania krwi oraz zostaną obalone mity na temat niebezpieczeństwa oddawania krwi. Sześć dni później chętni uczniowie, którzy ukończyli 18 rok życia będą mogli oddać krew. Krew jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, ofiar wypadków.

MOŻESZ ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ JEŚLI:

• masz 18-65 lat i masz przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
  • masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
  • nie chorowałeś/chorowałaś na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • nie masz ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego

Krew w organizmie podlega wymianie, niezależnie od tego, czy jest oddawana czy też nie.
Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi z czego jednorazowo pobiera się 450 ml.
Lekarze uważają, że zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie - nie więcej niż 6 razy w roku.

Oddaj krew! Uratuj życie!

Zuzanna Czernicka

01.jpg02.PNG