jFontSize
A- A A+

Pisał Adam Mickiewicz w ,,Panu Tadeuszu”. O prawdziwości tej refleksji z ,,Inwokacji” mogłam się przekonać podczas kilkudniowego pobytu na Litwie, który był nagrodą za wygraną w jednym z konkursów recytatorskich.

Podczas realizacji projektu edukacyjnego wzięłam udział w obchodach 75. rocznicy Operacji Ostra Brama. Odbyły się one przede wszystkim na Cmentarzu na Rossie, przy grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego i serca jej syna. Duże wrażenie zrobiło na mnie  Wilno, a także Troki – z pięknym zamkiem na wyspie (rezydencją wielkich książąt litewskich). Warto dodać, że w tym miasteczku mieszka sporo Karaimów, kultywujących własne tradycje. Ciekawym punktem zwiedzania okazała się, według mnie, Republika Pawłowska, zwana niegdyś ,,rajem dla chłopów”.

Wyjazd na Litwę obfitował w spotkania z Polakami – młodzieżą wileńską, kombatantami AK, dziećmi z Domu Dziecka w Solecznikach, tymi, którzy pielęgnują polskość. W Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie mogłam porozmawiać z wielopokoleniową grupą oraz obejrzeć film o Lidii Lwow, związanej przez lata z majorem ,,Łupaszką”, jednym z żołnierzy wyklętych. Z kolei w Taboryszkach poznałam historię malarki Anny Krepsztul i podziwiałam jej prace, znane na  całym świecie.

Pobyt na Wileńszczyźnie zapamiętam jako ciekawą lekcję, za którą dziękuję Stowarzyszeniu Odra - Niemen z Wrocławia. Moją opiekunką w czasie wyprawy była pani profesor Renata Duda.

                                                                                                                                          

                                                                                                                                           Kinga Kępa kl. 3a

01.JPG02.JPG03.JPG04.jpg05.JPG