jFontSize
A- A A+

24 kwietnia br. w ramach cyklicznej imprezy „Środa Literacka” odbyło się w Galerii Fotografii spotkanie służące prezentacji i promocji książki napisanej przez polonistkę z II LO – Mariolę Mackiewicz, a zilustrowanej artystycznymi fotografiami przez Bożenę Pytel związaną prywatnie i zawodowo z enklawą luterańską. Przepytywanie gości, jak zwykle, poprowadził z wielką swobodą i swadą Wojciech Koryciński, obecnie uczący języka polskiego w „Kasprowiczu”, a będący absolwentem naszej szkoły.

Konwencja tej literackiej biesiady przypominała mecz tenisowy, a piłeczka z pytaniami była serwowana raz w jedną, raz w drugą stronę. Pierwsza sekwencja rozmowy miała na celu przybliżyć sylwetki obu autorek, toteż zapytania dotyczyły wspomnień z dzieciństwa, aury dawnej Świdnicy, ulubionych zajęć, lektur, sposobów spędzania wolnego czasu. W opowieściach tandemu związanego z książką „Koniec świata zapachów, czyli przewrotnej historii z węchem w roli głównej” skrzyło się od anegdot, ciekawych refleksji i osobistych wyznań. Obie panie połączył… świdnicki Plac Pokoju, gdzie poznały się ponad 12 lat temu i odtąd stworzyły wiele interesujących projektów: folderów, książek o Kościele Pokoju i jego historii, warsztatów oraz spektakli. Jednak po raz pierwszy pracowały razem nad tomikiem prozy poetyckiej, która w sensualny sposób nazywa zapachy.

Przybyli do galerii miłośnicy literatury, ale także przyjaciele i znajomi byli ciekawi inspiracji, metod pracy autorek i tekstu, i zdjęć, a także pytali o formalne aspekty przedsięwzięcia. Można też było obejrzeć wystawę prac fotograficznych Bożeny Pytel, która opowiedziała o ich powstawaniu i krystalizacji ostatecznej wersji.

Frekwencja uczestników  wtorkowej i bardzo w oprawie wiosennej debaty nie tylko o literaturze była imponująca, atmosfera prawie rodzinna, a spotkanie uwieńczyło przyznanie przez kobiece jury nagród za zaprezentowane wiersze.

01.JPG02.JPG03.JPG04.JPG