jFontSize
A- A A+
28 listopada 2017 r. w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy odbyło się spotkanie ze świdnickim artystą i mówcą motywacyjnym Mariuszem Kędzierskim, który jest znanym i miło wspominanym absolwentem naszej szkoły. W wydarzeniu organizowanym w ramach projektu „Zostańcie z nami” uczestniczyło 5 uczennic z klasy l B.

 

Mariusz Kędzierski jest osobą bardzo dobrze znaną świdniczanom (i nie tylko). Zachwyca swoim pozytywnym nastawieniem, motywuje, zaskakuje swoimi zdolnościami plastycznymi, a przede wszystkim tym, że mimo niepełnosprawności związanej z niewykształceniem się kończyn górnych oraz częstego zmierzania się z wieloma przeciwnościami losu wciąż realizuje swoje pasje oraz osiąga niemałe sukcesy. Jest laureatem nagrody „Człowiek bez barier”. Zdobył też drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Best Global Artist Awards. Rysując zwiedził wiele krajów, a niedługo jego prace mogą się ukazać w jednej z nowojorskich galerii sztuki.

Wystąpienie artysty w bibliotece bardzo podobało się wszystkim uczestniczkom spotkania. Nasza rozmowa z gospodarzem popołudnia zaczęła się filmem porównującym nasze życie z funkcjonowaniem osoby bez rąk. Materiał filmowy ukazał, jak trudne może być wykonywanie choćby podstawowych czynności, na które ludzie zdrowi nie zwracają nawet uwagi. Mimo wszystko Mariusz się nie poddał swojej niepełnosprawności, a projekcja pokazała, że radzi sobie ze wszystkim doskonale, co może zdumiewać ludzi w pełni sprawnych. Jego samodoskonalenie nie skończyło się na ćwiczeniu rutynowych, życiowych czynności, gdyż nasz starszy kolega bardzo dobrze opanował też sztukę rysunku, co wielu osobom mogło wydawać się niemożliwe. 

Po wyświetleniu filmu Mariusz opowiedział nam swoją historię. Momentami była ona bardzo zawikłana, lecz mówca z uśmiechem i humorem przekazał nam swoje doświadczenia, odczucia oraz rady. Historia brzmiała wręcz niewiarygodnie dla słuchaczy, gdyby na własne oczy nie oglądali uśmiechniętego, pewnego siebie oraz utalentowanego człowieka, który pokonał swoją niepełnosprawność. 

Uważam, że wszyscy obecni na wykładzie rozeszli się do domów z wieloma przemyśleniami, dużą ilością motywacji oraz pozytywnym nastawieniem. Mariusz swoją historią wszystkim nam udowodnił, że „bariery są w głowie, a gdy ich nie mamy, wszystko jest możliwe”.

 Blanka Skałba, I B