Klasa IB jest kolejnym rocznikiem realizującym zajęcia laboratoryjne w salach ćwiczeniowych Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ponieważ tematyka ćwiczeń jest skorelowana z realizowanym materiałem pierwsze zajęcia dotyczyły genetyki molekularnej i inżynierii genetycznej i odbyły się w Instytucie Biologii Eksperymentalnej przy ulicy Kanoniej.

Część praktyczną poprzedził wykład przybliżający techniki PCR-u i elektroforezy agarozowej, prowadząca zajęcia dr hab. Ewa Dziubińska–Maciaszczyk przetestowała uczestników zajęć – uczniowie zadawalająco odpowiadali na pytania z zakresu biologii molekularnej.

Kolejny etap obejmował szkolenie BHP i instrukcję obsługi kalibrowanych pipet stosowanych w technice PCR. Samodzielna praca ze specjalistycznym sprzętem i chęć uzyskania pozytywnych wyników doświadczenia wywołały zdrową rywalizację pomiędzy trzema grupami, każdy z uczestników był odpowiedzialny za przebieg doświadczenia. Najwięcej emocji wzbudziło miareczkowanie mikro- ilości składników mieszaniny reakcyjnej i właściwy dobór pipety. Powielany odcinek DNA to fragment genu IPP1, czyli pyrofosfataza niezbędna do przeżycia drożdży Saccharomyces cerevisae. Kluczowe znaczenie w procesie amplifikacji DNA ma enzym - polimerazaTaq DNA dodawana na samym końcu. Podczas dozowania poszczególnych składników potrzebne były mocne nerwy i precyzyjne ruchy, niektórzy z emocji wstawali z miejsc, inni bacznie obserwowali miareczkujących. Wszystko pod kontrolą. Po skompletowaniu składu probówek przeniesiono je najpierw do ultrawirówki a później do termocyklera.

Krótka przerwa, zwiedzanie budynku instytutu i powrót na salę ćwiczeń a tu kolejne wyzwanie. Umiejętne przeniesienie materiału do dołków w żelu agarozowym jest gwarancją prawidłowego rozwinięcia materiału badawczego. Po trzydziestu minutach elektroforezy agarozowej wyniki można było obejrzeć na ekranie monitora.

W ferworze doświadczeń zajęcia niespodziewanie dobiegły końca. Nowe doświadczenia i wiedza zdobyta podczas wyjazdu z pewnością zapadną w pamięci uczestników.

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg