W listopadzie br. pięcioro uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha z klasy 3A (Michał Butmankiewicz, Jakub Kawiński, Katarzyna Kuriata, Andrzej Kukla i Bartosz Klim) uczestniczyło w Kongresie Dialogu Usystematyzowanego w Warszawie zorganizowanego przez Polską Radę Organizacji Młodzieżowych. Spotkanie było kontynuacją warsztatów przeprowadzonych m. in. w II LO w zeszłym roku.

Samorząd Uczniowski II Liceum Ogólnokształcącego zachęca całą społeczność szkolną do włączenia się do akcji „Świąteczna Paczka”.

Zbieramy różne artykuły dla starszej Pani, która jest w trudnej sytuacji życiowej. Prosimy o przynoszenie do sekretariatu szkoły niepsujących się produktów żywnościowych: cukier, mąki, konserwy, kasze, ryż, dżemy itp. oraz artykułów higienicznych: proszki, mydła, płyny itp. w terminie do 17 grudnia 2018 r.

Przewodniczący Samorządu Szkolnego

Dominik Drej

W miniony czwartek II Liceum zmieniło barwy. Na korytarzach i w auli prym wiodły biel, czerwień i granat. A to wszystko za sprawą British & American Day, którego tradycję wskrzesili nasi uczniowie pod kierownictwem pani prof. Urszuli Tokarskiej–Łokić, Iwony Juźwy, Agaty Mester, Honoraty Kierul. Już wcześniej szkoła przygotowała się na święto kultury anglojęzycznej: na ścianach zawisły powiedzonka i cytaty, nad głowami falowały flagi, na sztalugach wywieszono tematyczne plakaty wykonane z wielką pieczołowitością przez uczniów „Banacha”. Jednak najwięcej atrakcji kryło w sobie centrum szkolnego życia - aula.

9.11.2018 r. rozpoczęliśmy świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. O godz. 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy, a następnie przypomnieliśmy sobie ważne wydarzenia sprzed stulecia. Klasa II d pod opieką pani profesor Małgorzaty Krawczyk przygotowała multimedialną prezentację, dotyczącą takich postaci jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Wojciech Korfanty, Lucjan Żeligowski, Władysław Grabski i Józef Dowbor-Muśnicki.

11 października 2018 r. w naszej szkole po raz kolejny odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych. Tym razem motywem głównym były bajki i filmy Disneya. Każda z klas pierwszych musiała przygotować prezentację, scenkę opartą na wylosowanej bajce oraz układ choreograficzny do piosenek z filmu „High School Musical”. Bajki, które zostały wylosowane przez przedstawicieli klas, nadawały indywidualny charakter każdej z grup, bowiem ich zadaniem było również przebranie się tak, by oddać jak najlepiej klimat danego uniwersum. Toteż klasa 1A przenosiła nas wyobraźnią do niezwykłych miejsc z „Alicji w Krainie Czarów”, a uczniowie 1B zabierali wszystkich w podróż do świata „Alladyna”. Z 1C zawędrowaliśmy do krainy „Królewny Śnieżki”, a z klasą 1D na Zachód - do dzikiego świata „Pocahontas”.

Z okazji Święta Edukacji Narodowej Starosta Świdnicki - pan Piotr Fedorowicz, wręczył nagrody dla nauczycieli naszego powiatu za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Z przyjemnością informuję, że nagrody otrzymały trzy panie profesor z naszej szkoły: p. Beata Dratwa, p. Alicja Stawarz oraz p. Agnieszka Grymek. Gratulujemy!

Z okazji Dnia Nauczyciela wszyscy pracownicy II LO aktywnie odpoczywali na jednodniowym wypadzie do Rzeczki – miejscowości znanej z walorów turystycznych i znakomitych warunków do uprawiania narciarstwa. Zachwyciliśmy się urokiem jesiennych gór wysokich, łagodną mgłą poranną spowitych, wstążkami leśnych dróg poprzecinanych, szlakami letnim słońcem wytyczonymi, długimi opowieściami humorem przyprawionymi…

W ostatnim tygodniu w II LO im. Stefana Banacha odbyły się wydarzenia, które tematycznie związane były z Emilem Krebsem – poliglotą urodzonym w Świebodzicach. W pierwszym dniu odbył się konkurs językowy „Krebsomaniacy”, natomiast w drugim młodzież II LO wysłuchała wykładu o Emilu Krebsie, który wygłosił pan Echard Hoffmann, prabratanek poligloty. W roli tłumacza wystąpił Pan Sobiesław Nowotny.

Właśnie dobiegły końca wydarzenia w II LO, których głównymi bohaterkami były języki obce, ale nie tylko język niemiecki czy angielski. Uczniowie zmagali się w konkursie, w którym musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z takich języków, jak włoski, francuski, szwedzki, węgierski czy rosyjski.

Niedzielny wieczór, ostatni we wrześniu br., był okazją do spotkania z wybitnym aktorem polskim Krzysztofem Kowalewskim, który został zaproszony przez Halinę Szymańską z ŚOK-u w ramach projektu Alchemii teatralnej. Warto było posłuchać kojącego głosu aktora, który kilka lat temu otrzymał od Polskiego Radia prestiżową nagrodę „Wielki Splendor”. To zaszczytne wyróżnienie przyznano mu za udział w produkcjach teatralnych i audycjach, których naliczono ponad tysiąc w jego karierze.