22 czerwca 2018 r. w auli szkolnej odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2017/2018. Wzięli w niej udział uczniowie klas I i II, rodzice, nauczyciele, absolwenci i pracownicy Szkoły. Spotkanie całej społeczności prowadziła Katarzyna Kuriata z kl. II A oraz Dominik Drej z kl. I C. W uroczystości wziął udział poseł na Sejm RP – p. Wojciech Murdzek, a Olga Węgłowska z kl. I D uświetniła ją swoim śpiewem.

Jeśli prawdziwym powodem napisania poematu „Bal w Operze” był sprzeciw Tuwima wobec rodzącego się w latach trzydziestych faszyzmu, to naszym, Alchemii, impulsem do wybrania tego tekstu jest wpisana w ten pamflet niezgoda na zezwierzęcenie obecnego świata, pełnego pogoni za władzą, pieniądzem, seksem czy kiczowatością.

Dla teatru doskonałym materiałem jest zestawianie obok siebie nastroju wysokiego z niskim, patosu z trywialnością, a tak się dzieje we wszystkich jedenastu częściach tego poematu z 1936 roku.

bo Przemysław Bluszcz, gość spotkania w ramach Alchemii Teatralnej, które odbyło się w sali ŚOK-u 10 czerwca 2018 r., swymi rolami oplótł najpierw scenę w teatrze legnickim, a od kilku lat wkomponował się w zespół aktorski warszawskiego „Ateneum”. Bo tworzy ważne kreacje w filmach fabularnych („Skazany na bluesa”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Drogówka”, „Konwój”) i serialach („M jak Miłość”, „Czas honoru”, „Ratownicy”). Bo zniewala słuchaczy audiobooków swoim niskim głosem jako lektor mrocznych powieści kryminalnych („Służby specjalne”, „Krucyfiks”, „Szadź”). Bo dubbinguje wiele filmów. Tak więc Bluszcz pleni się wszędzie i ozdabia artystyczny pejzaż.

IV Świdnicka Noc z Biologią, która miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy, już za nami - w tegorocznej edycji uczestniczyło 250 uczniów ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i świdnickich liceów. Gościliśmy uczniów z ze szkół podstawowych numer: 1, 2, 315, 4, 8, 105 w Świdnicy oraz klasy gimnazjalne z Witoszowa Dolnego, Marcinowic, Pszenna, Jaworzyny Śląskiej i Świebodzic a także Gimnazjum Katolickie. Od czterech lat naszymi gośćmi są uczniowie z III LO i I LO w Świdnicy, którzy również w tym roku przybyli w licznej grupie.

W niedzielę 17 czerwca 2018 r. odbędzie się coroczny festyn w Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na osiedlu Zarzecze w Świdnicy. W programie przewidziane są przeróżne atrakcje, w tym loteria fantowa. Serdecznie zapraszamy do udziału całą społeczność II LO, gdyż jesteśmy współorganizatorami tego wydarzenia. Jednocześnie prosimy o przynoszenie do biblioteki szkolnej rzeczy nadających się na fanty.

Kolejnym gościem Alchemii teatralnej będzie znany aktor, krajowy specjalista od ról czarnych charakterów – Przemysław Bluszcz. Jest członkiem zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Ukończył wrocławską filię Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przez długi czas związany był z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie stworzył ponad 40 ról. Grywa również na scenach Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru Polonia i Teatru Studio w Warszawie. Ma na swoim koncie nagrody aktorskie festiwali teatralnych w Kaliszu, Zabrzu, Szczecinie i Bydgoszczy.

21 maja w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy odbył się IX Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Uczniów Szkół Gimnazjalnych. W konkursie brało udział 47 uczniów z 8 szkół klas gimnazjalnych powiatu świdnickiego, zarówno ze Świdnicy jak też i z Jaworzyny Śląskiej, Marcinowic, Witoszowa i Żarowa.

15 maja br. klasa 2 C udała się na wycieczkę do Wrocławia. Pogoda dopisała. Zwiedziliśmy tam Muzeum Przyrodnicze pełne ciekawych eksponatów takich jak: szkielety zwierząt, różne rośliny oraz wypchane zwierzęta. Ponadto mieliśmy okazję interesująco spędzić czas w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, a także zobaczyć prezentację o dziejach Ziemi. Zadowoleni, napełnieni nową wiedzą - i nieco zmęczeni - wróciliśmy do Świdnicy.

Wielkimi krokami zbliża się termin kolejnej edycji Świdnickiej Nocy z Biologią, 8 czerwca 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha spotkają się miłośnicy nauk przyrodniczych. Naszymi gośćmi będą uczniowie ze szkół powiatu świdnickiego oraz studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Program tegorocznej edycji obejmuje warsztaty, wykłady, gry i konkursy o zróżnicowanej tematyce. Kulisy swojej pracy odsłoni chiropterolog, entomolog wyjaśni co robi na miejscu zbrodni a antropolog sądowy ujawni jak określić płeć i wiek  na podstawie szkieletu.

27 kwietnia 2018 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego uczniów klas maturalnych. W czasie uroczystości maturzyści podziękowali Dyrekcji szkoły, wychowawcom i nauczycielom za trzyletnią wspólną drogę edukacyjną. Uhonorowani zostali uczniowie, którzy wyróżnili się z różnych dziedzinach – naukowej i sportowej. Szczególnie uzdolnionym uczniom przyznano Tarczę Prymusa – honorowe odznaczenie II LO.