Fundacja Okuliści dla Afryki rozpoczęła swoją działalność w 2012 roku. Głównym celem prowadzonych akcji jest badanie wzroku dzieci w Afryce, gdzie jak wiadomo warunki życia są bardzo trudne.

Z potrzeby serca oraz chęci niesienia pomocy najmłodszym postanowiliśmy, że w miarę swoich możliwości, postaramy się zmienić tę sytuację – mówi pomysłodawczyni akcji dr Iwona Filipecka. – Od wielu lat szukaliśmy szansy, żeby wykorzystać doświadczenie i wiedzę pracowników naszej Kliniki dla poprawy wzroku dzieci w krajach, w których opieka medyczna tego nie zapewnia. W końcu spotkaliśmy odpowiednich ludzi, w odpowiednim czasie i marzenie stało się możliwe. Tak powstała akcja „Okuliści dla Afryki".

(http://okuliscidlaafryki.pl/about-us/)

Pisał Adam Mickiewicz w ,,Panu Tadeuszu”. O prawdziwości tej refleksji z ,,Inwokacji” mogłam się przekonać podczas kilkudniowego pobytu na Litwie, który był nagrodą za wygraną w jednym z konkursów recytatorskich.

2 września, w poniedziałek, w dzień pochmurny i deszczowy, po najcieplejszym lecie w historii Polski, po przeszło dwumiesięcznej nasyconej witaminą słońca przerwie od nauki i obowiązków szkolnych, uczniowie II LO im. Stefana Banacha spotkali się w auli na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Sztandar szkoły wnieśli: Wojciech Gaik, Kinga Kępa i Wiktoria Turek. Całą uroczystość z talentem poprowadziły: przewodnicząca Samorządu szkolnego – Zuzia Czernicka wraz z Aleksandrą Wrzochol.

To był trudny rok szkolny, nie pozbawiony zawirowań, być może szczególnie wyczerpujący. W dużej mierze poradziliśmy sobie z przeciwnościami i od dzisiaj uczniowie mogą cieszyć się upragnionymi wakacjami. Nauczyciele - jak zwykle - muszą jeszcze trochę popracować, skrupulatnie dopełniając swoje obowiązki, już teraz „ustawiając’ następny rok szkolny 2019/2020. To potrwa.

Cześć!

Mam na imię Zuza i jestem uczennicą klasy 1 c. Interesuję się fotografią - moje prace mogliście zobaczyć na jednej z wystaw szkolnych oraz fotorelacji z dnia otwartego 2019. Nie rzucam słów na wiatr, dlatego każda moja propozycja zmian w szkole jest przemyślana. Jestem ambitna, pracowita i zorganizowana. Od kiedy pamiętam angażuję się w pomoc przy organizowaniu życia szkolnego.

W związku z trwającym Tygodniem Biblijnym pod hasłem "Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego", 16 maja 2019 r. przedstawiciele naszej szkoły (uczniowie klasy 2 c) wzięli udział w VI Maratonie Biblijnym, który odbył się w kościele pw. Św. Józefa w Świdnicy.

Podczas tego wydarzenia czytane były fragmenty Ewangelii wg św. Jana. W przerwie pomiędzy prezentowanymi fragmentami, ksiądz prowadzący to spotkanie opowiadał o znaczeniu światła i ciemności w Piśmie Świętym. Był to czas, który na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Tradycją II Liceum Ogólnokształcącego jest organizowanie Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego. Przez dziesięć lat był on dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych od tego roku zmienił nazwę. Wręczenie nagród laureatom i finalistom I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych, przygotowanego przez panią Iwonę Juźwę i panią Honoratę Kierul odbyło się podczas Dnia Otwartego.

Abiturienci II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha rozpoczęli maturalne zmagania.

Trzymamy kciuki za wyniki egzaminów i życzymy powodzenia w rekrutacji na wymarzone kierunki studiów!

27 marca 2019 r. odbyła się w auli szkolnej kolejna edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Sejmie. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy p. poseł na Sejm Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu, a w pierwszej części spotkania uczestniczył dyrektor Wydziału Oświaty p. Grzegorz Stawarz. Celem całego przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży do poszerzenia wiedzy o polskim parlamentaryzmie. Zadania, z którymi przyszło zmagać się uczniom, miały formę testu sprawdzającego wiedzę z zakresu działania współczesnego parlamentu, funkcji Sejmu i Senatu oraz trybu ustawodawczego.

W II LO spotkaliśmy się z panem Eckhardem Hoffmanem, autorem książki o Emilu Krebsie - słynnym poliglocie pochodzącym z Dolnego Śląska. Pani Alicja Stawarz, pani Aleksandra Królak-Wąsowicz, dyrektor szkoły w obecności wnuka naszego niemieckiego przyjaciela rozmawiali z panem Hoffmanem o kontynuacji projektu poświęconego Emilowi Krebsowi oraz o kolejnej edycji Konkursu Językowego. Szkoła otrzymała od pana Hoffmanna egzemplarze jego książki.