jFontSize
A- A A+

Dnia 16 stycznia br. na lekcjach języka polskiego w kl. IIIb gościła zaproszona z wykładem tematycznym p. dr Monika Bisek-Grąz – folklorystka i kulturoznawczyni, autorka fascynujących publikacji o powojennym Wałbrzychu i dziedzictwie kulturowym Dolnego Śląska.

Doskonale przemyślana prelekcja nawiązywała do poznanych przez maturzystów obrzędów i zwyczajów opisanych w „Chłopach” Wł. Reymonta, ale przede wszystkim wzbogaciła wiedzę uczniów o bogaty kontekst kulturowy. Autorka wykładu odwoływała się do przeprowadzonych przez siebie badań, cytowała wypowiedzi respondentów, prezentowała fotografie, a także wzbogacała opowieść o wielokulturowym tyglu Wałbrzycha anegdotami i fraszkami, by uzmysłowić słuchaczom kwestię różnic obyczajowych i odmiennych tradycji wielu nacji czy grup etnicznych (min. reemigrantów z Francji, Greków, przesiedleńców z Kresów, Niemców, Ukraińców), którym powojenne układy polityczne zgotowały los sąsiadów skazanych na obcowanie ze sobą.

Cennym segmentem wykładu były dygresje na temat określania własnej tożsamości i sprowokowanie audytorium do udzielenia sobie odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Skąd pochodzę i jaka jest historia mojej rodziny? Prelegentka namawiała do rejestrowania rozmów i wspomnień członków rodziny, by utrwalać tak przecież ulotną przeszłość.

Uczniowie z uwagą wsłuchiwali się w objaśnienia prowadzącej wykład na temat dziecka w kulturze, rytuałów przedślubnych i ślubnych, opieki nad kobietą przy nadziei oraz kultury pochówków. P. Monika odnosiła się także w ciekawy sposób do symboliki kolorów i kodu ubraniowego. Ta akademicka forma wzbogacania edukacji szkolnej na pewno poszerzy horyzonty myślowe maturzystów z III b.

Mariola Mackiewicz

DSC_0052.JPGDSC_0055.JPGDSC_0056.JPGDSC_0057.JPGDSC_0058.JPG