jFontSize
A- A A+
  1. Bielański A.: Podstawy chemii nieorganicznej. T. 1 i 2. Warszawa 2012
  2. Reece J.B.: Biologia Campbella. Poznań 2020
  3. Flynn G.: Ostre przedmioty. Kraków 2018
  4. Gierak-Onoszko J.: 27 śmierci Toby’ego Obeda. Warszawa 2020
  5. Kafka F.: Proces. Kraków 2019
  6. Kornaś J.: Mity Powstania Warszawskiego. Warszawa 2020
  7. Kowalik H.: Słynne procesy II Rzeczypospolitej. Warszawa 2020
  8. Nowak A.: Uległość czy niepodległość. Kraków 2018
  9. Popkiewicz M.: Nauka o klimacie. Katowice 2019
  10. Popkiewicz M.: Rewolucja energetyczna? Ale po co? Katowice 2019
  11. Ranoszek E.: Parki krajobrazowe województwa dolnośląskiego. Wrocław 2019
  12. Rocznik Świdnicki 2018. Świdnica 2019
  13. Salomon E., Berg L., Martin: Biologia. Warszawa 2020
  14. Sośnicki M.: Miłość, tylko miłość. Jugowice 2009
  15. Sośnicki M.: Modżiburki dwa. Jugowice 2011
  16. Sośnicki M.: Życie przed przecinkiem. Jugowice 2019
  17. Steil B.: Plan Marshalla: postawić świat na nogi. Kraków 2020
  18. Zychowicz P.: Wołyń zdradzony czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA. Poznań 2019

 

Adam Bielański: Podstawy chemii nieorganicznej. T. 1 i 2

Nowe wydanie znanego i cenionego przez studentów oraz wykładowców podręcznika akademickiego. Autor uaktualnił i uzupełnił wiadomości, uwzględniając postępy chemii nieorganicznej i naukowe podstawy nowych jej zastosowań. Zastosował zgodną z obecnie obowiązującymi normami IUPAC nomenklaturę związków chemicznych. Wszystkie wprowadzone zmiany dotyczą bardzo ważnych i najintensywniej rozwijających się obszarów wiedzy z zakresu chemii nieorganicznej.

Tom I stanowi gruntowne wprowadzenie do chemii nieorganicznej, często określane mianem chemii ogólnej. 

Tom II zawiera szczegółowe omówienie poszczególnych grup układu okresowego pierwiastków.

Podręcznik jest przeznaczony dla studentów uniwersytetów, uniwersytetów przyrodniczych i politechnik, którzy obowiązkowo muszą zapoznać się z podstawami chemii nieorganicznej. Skorzystają z niego z pewnością także wykładowcy, pracownicy instytutów naukowo-badawczych, doktoranci i nauczyciele chemii.
 

 Jane B. Reece: Biologia Campbella

Najlepszy i najchętniej kupowany podręcznik biologii na świecie! Uwielbiają go maturzyści i studenci kierunków medycznych i przyrodniczych (medycyny, stomatologii, biologii, chemii i kierunków pokrewnych).

Podręcznik został opracowany przez światowej sławy amerykańskich biologów. W książce znajdziesz aktualną wiedzę z zakresu biologii. Do części dydaktycznej dołączone są sprawdziany, zadania i podsumowania umożliwiające sprawdzenie swojej wiedzy. Książka jest wysoko oceniana przez nauczycieli i wykładowców akademickich za zawartość merytoryczną, czytelność i oprawę graficzną. Oprócz suchych faktów znajdziesz tu opracowania badań wraz z wynikami i analizami. Dużo uwagi poświęcono najnowszym badaniom z zakresu ewolucji, genetyki i ekologii, które wpływają na rozwój wszystkich gałęzi nauk biologicznych.

 

 Eldra P. Salomon, Linda R. Berg, Diana W. Martin: Biologia

Biologia - najnowsze polskie wydanie według ostatniego, IX wydania amerykańskiego. Autorki kontynuują i twórczo rozwijają koncepcję autora pierwszego i współautora późniejszych wydań tego podręcznika, nieżyjącego już prof. Claudea A. Villego, korzystając ze swych doświadczeń wieloletniej pracy pedagogicznej na światowej sławy uniwersytetach USA.
Nowa Biologia zawiera udoskonalony i uaktualniony tekst, w tym nowe, odrębne rozdziały poświęcone sygnalizacji komórkowej oraz wirusom. Skutecznej nauce służą umieszczone na końcu książki dodatki, w tym doskonałe, unikatowe, objaśnienie konstrukcji terminów naukowych oraz słownik znakomicie wyjaśniający i systematyzujący nazewnictwo biologiczne. Słownik zawiera również brzmienie nazw w języku angielskim.

 

Joanna Gierak-Onoszko: 27 śmierci Toby’ego Obeda

Dwuletni pobyt Joanny Gierak-Onoszko w Kanadzie zaowocował napisaniem znakomitej książki pod tytułem „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Jest to reportaż, który powstał na podstawie własnych doświadczeń autorki i jej licznych rozmów z rodowitymi Kanadyjczykami. Masz pewne wyobrażenie o Kanadzie? To, czego dowiesz się z tej książki, może zmienić Twoje zdanie o tym państwie.

Autorka w swojej książce ujawnia, jak budowano Kanadę. Co prawda biali nie walczyli zbrojnie z rdzennymi mieszkańcami tych terenów, ale za to zamykali dziesiątki tysięcy dzieci Pierwszych Narodów w szkołach z internatem. To, co działo się za ich murami to bolesna, krwawa karta kanadyjskiej historii. Poznaj ją, czytając „27 śmierci Toby’ego Obeda”.

 

 

Gillian Flynn: Ostre przedmioty

Debiut autorki Zaginionej dziewczyny, książki-fenomenu, którą przeczytało ponad 6 milionów czytelników na całym świecie.

W rodzinnym miasteczku dziennikarki śledczej Camille Preaker dochodzi do dwóch szokujących zbrodni: zostają zamordowane dwie dziewczynki, a ona ma opisać toczące się śledztwo. Camille musi więc wrócić do Wind Gap, małej, dusznej mieściny w stanie Missouri, z której uciekła i której szczerze nienawidzi.

To tam przed laty umarła jej siostra, to tam po raz pierwszy Camille zaczęła kaleczyć swoje ciało, to tam nadal mieszka jej despotyczna matka.

Ciężki małomiasteczkowy klimat, pęczniejący od tajemnic i intryg, poczucie strachu zawieszone w nieruchomym, wilgotnym powietrzu i demony przeszłości, z którymi Camille musi sobie poradzić. Czy będzie w stanie to przetrwać? Czy morderca uderzy raz jeszcze?

 

 

Piotr Zychowicz: Wołyń zdradzony czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA

To najbardziej wstrząsająca książka autora Obłędu ’44 i Paktu Ribbentrop–Beck.

W latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali 100 tysięcy Polaków. Do zbrodni tej posłużyły im głównie prymitywne narzędzia rolnicze – siekiery, widły i cepy. Gdzie wtedy była Armia Krajowa? Gdzie było Polskie Państwo Podziemne? Dlaczego nic nie zrobiono, by ratować polską ludność cywilną? Dlaczego Wołyniacy konali w osamotnieniu?

Piotr Zychowicz udziela na te pytania szokującej odpowiedzi. Armia Krajowa zlekceważyła banderowskie zagrożenie, zignorowała liczne ostrzeżenia o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wszystkie wysiłki skupiła bowiem na szykowaniu przyszłego powstania – operacji „Burza”. Dowódcy AK nie chcieli walczyć z UPA, by nie „trwonić” sił potrzebnych im do walki z Niemcami. Do końca wierzyli, że z banderowcami uda się dogadać. Gdy Polskie Państwo Podziemie podjęło wreszcie interwencję, była ona tragicznie spóźniona i niewystarczająca. Niestety AK na Wołyniu całkowicie zawiodła.

 

 

Benn Steil:  Plan Marshalla: postawić świat na nogi

Kulisy powstania planu odbudowy powojennej Europy

W latach 1948–1952 Stany Zjednoczone przeznaczyły równowartość dzisiejszych 800 miliardów dolarów na odbudowę Europy Zachodniej. Plan Marshalla jest powszechnie uważany za największy i najskuteczniejszy program pomocy zagranicznej, jednak mniej doceniany za najbardziej udany w historii przykład polityki zagranicznej, zawierającej się w haśle: „Najpierw Ameryka”. Pomoc ekonomiczna dla zrujnowanego Starego Kontynentu autorstwa sekretarza stanu USA miała bowiem cel również polityczny – przyciągnąć Europę do Ameryki, zanim zrobią to Sowieci.

Benn Steil w fascynującym stylu prowadzi czytelnika po meandrach historii dyplomacji i ekonomii, ukazując powstawanie i realizację planu Marshalla. W tle odmalowuje dramatyczną sytuację Europy po II wojnie światowej, pełną beznadziei i bezwzględnej walki o byt.

 

Helena Kowalik: Słynne procesy II Rzeczypospolitej

Sceny z sali rozpraw przesuwają się przed oczami niczym kadry z prawniczego thrillera – publiczność szturmuje budynki sądów, polityka i zbrodnia rozpalają emocje, prasa podgrzewa nastroje, a adwokaci wygłaszają płomienne mowy. Na ławie oskarżonych wrogowie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej: dezerterzy, malwersanci, mordercy i szpiedzy. Niezwykły sądowy spektakl.

Dzięki mistrzowskiej narracji autorki czytelnik ma wrażenie, że znalazł się w samym centrum wydarzeń. Że oto uczestniczy w głośnych procesach II Rzeczypospolitej. Na ławie oskarżonych m.in.: Michał Rola-Żymierski, Eligiusz Niewiadomski, Jerzy Sosnowski. W rolach oskarżycieli i obrońców – tuzy ówczesnej palestry. W ławach dla publiczności – żywiołowe reakcje na zeznania świadków czy prokuratorskie wystąpienia. Słychać szmery, krzyki, wrzenie albo zapada martwa cisza...

Zbiór reportaży ukazujących lata 20. i 30. ubiegłego wieku przez pryzmat sali sądowej to lektura fascynująca i skłaniająca do refleksji.

 

 

Andrzej Nowak: Uległość czy niepodległość

Drugie wydanie bestsellerowej książki prof. Andrzeja Nowaka. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia. Rozprawia się również z rosnącym zakłamaniem III RP. Odwołuje się do roli Krzyża w życiu narodu. Jego pogląd jest jasny: Polsce i Polakom uległość nigdy pożytków nie przyniosła i przynieść nie może.

 

Mirosław Sośnicki: Życie przed przecinkiem

To osobista opowieść o miłości syna do matki, o budowaniu więzi, o trudach, jakie towarzyszą chorobie w domu.