jFontSize
A- A A+
  1. Banach S.: Mechanika: w zakresie szkół akademickich. T. 1-2. Warszawa 1947
  2. Banach S.: Rachunek różniczkowy i całkowy. T. 1-2. Warszawa 1955
  3. Co gryzie kasztanowce?: wpływ szrotówka kasztanowcowiaczka na fenologię i rozwój drzew. Red. E. Myśków i K. Sokołowska. Wrocław 2017
  4. Dec I.: Kościół naszym domem. Cz. 2. Świdnica 2014
  5. 10 lat Grupy Dorosłych Alchemików. Red. M. Mackiewicz. Świdnica 2017
  6. Fabryki dyplomów czy universitas?: o nadwiślańskiej wersji przemian w edukacji akademickiej. Red. M. Czerepaniak-Walczak. Kraków 2013
  7. Kałuża R.: Stefan Banach. Warszawa 1992
  8. Krawczyk A.: Magiczny wieczór. Poznań 2017
  9. Lvov Mathematical School in the Period 1915-1945 as Seen Today. Red. B. Bojarski. Warszawa 2009
  10. Mackiewicz M.: Koniec świata zapachów czyli przewrotna historia z węchem w roli głównej. Świdnica 2016
  11. Moltke H. J. i F.: Listy na pożegnanie: wrzesień 1944 - styczeń 1945. Kraków 2017
  12. Oddać sprawiedliwość widzialnemu światu: eseje o twórczości Josepha Conrada. Red. P. Panas. Warszawa 2017
  13. Rocznik Świdnicki 2016: T. 44. Red. M. Barcicki i in. Świdnica 2017
  14. Stefan Banach: niezwykłe życie i genialna matematyka: materiały biograficzne. Red. E. Jakimowicz i A. Miranowicz. Kraków 2010
  15. 70 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy. Red. M. Szwedo. Świdnica 2017
  16. Urbanek M.: Genialni: Lwowska szkoła matematyczna. Warszawa 2014
  17. Walczak W.: Jak oceniać ucznia?: teoria i praktyka. Łódź 2001
  18. Włodarska E.: Licencja na pierwszy śnieg. Świdnica 2017

 

Mariusz Urbanek: Genialni: Lwowska szkoła matematyczna

Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur, Antoni Łomnicki i wielu innych uczonych tworzyło w latach międzywojennych tzw. lwowską szkołę matematyczną.

Współpracując ze sobą, bądź rywalizując, przeciwstawiając matematykom z Warszawy i Krakowa, dokonali wielu odkryć, zdobyli sławę, zaszczyty i zrobili międzynarodowe kariery wykładowców, a Ulam został współtwórcą pierwszej bomby atomowej.

Ich burzliwe losy, osiągnięcia, kariery naukowe i pozanaukowe, dramatyczne dzieje kończące się w wielu przypadkach śmiercią od kul hitlerowskich okupantów, opisuje Urbanek na tle zmieniającego się życia politycznego i kulturalnego Polski w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w trakcie i po II wojnie światowej.

 

 

Stefan Banach: niezwykłe życie i genialna matematyka: materiały biograficzne. Red. Emilia Jakimowicz i Adam Miranowicz

W 2005 roku, w 60. rocznicę śmierci prof. Stefana Banacha, Biblioteka Matematyczno-Fizyczna Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała wystawę poświęconą jednemu z największych matematyków XX wieku. Ekspozycja została zaprezentowana środowisku akademickiemu Trójmiasta w budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej. Na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie i wortalu internetowym pod adresem http://banach.univ.gda.pl, wzbogaconych o nowe dokumenty i fotografie dotąd nigdzie niepublikowane, powstała niniejsza praca.

 

Agnieszka Krawczyk: Magiczny wieczór

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W małym miasteczku, Zmysłowie, trwają gorączkowe przygotowania. Prócz tradycyjnej świątecznej krzątaniny, Daniela, jedna z trzech sióstr Niemirskich, przygotowuje się do ślubu. Czy można sobie wyobrazić piękniejszą scenerię dla tej wyjątkowej chwili? Miasteczko, leżące w bajkowej dolinie, przytulone do strzegących go strzelistych sosen, których gałęzie uginają się pod upadającymi płatkami śniegu? Nadchodzi magiczny wieczór, który przyniesie ukojenie wszystkim targanym wątpliwościami, a w niektóre skołatane serca wleje spokój i pewność, że nigdy nie jest za późno, by zawalczyć o szczęście. Bo wszystko może się zdarzyć, są takie chwile, gdy życie przypomina baśń, a szczęśliwe zakończenie mości się w niej, niczym mruczący kot w przytulnej kuchni…

Zapraszamy do zimowego Zmysłowa! Możecie jeszcze raz spotkać się z ukochanymi bohaterami sagi „Czary codzienności”.

 

Helmuth James i Freya von Moltke: Listy na pożegnanie (wrzesień 1944 - styczeń 1945)

Helmuth James i Freya von Moltke – dwoje młodych ludzi, opozycjonistów w nazistowskich Niemczech. On był jednym z twórców Kręgu z Krzyżowej. Ona – gospodynią tajnych obrad w dolnośląskim majątku rodzinnym. On w więzieniu oczekuje na proces i egzekucję, ona trwa przy nim do końca. Ten zbiór nigdy wcześniej nie publikowanych po polsku listów jest dokumentem miłości pokonującej więzienne mury i śmierć. Oraz świadectwem głębokiej wiary.