jFontSize
A- A A+
  1. Aleksijewicz, Swietłana: Czarnobylska modlitwa: kronika przyszłości. Wołowiec 2012
  2. Allende, Isabel: Japoński kochanek. Warszawa 2016
  3. Bryński, Maciej: Matematyka: rozszerzenie: repetytorium matura. Warszawa 2014
  4. Donoghue, Emma: Pokój. Katowice 2016
  5. Dostojewski, Fiodor: Zbrodnia i kara. Kraków 2016
  6. Haygood, Wil: Kamerdyner: świadek historii. Warszawa 2013
  7. Izdebska, Agnieszka: Historia: vademecum. Warszawa 2015
  8. Kalicińska, Małgorzata, Grabowska, Basia: Kochana moja: rozmowa przez ocean. Poznań 2014
  9. Kienzler, Iwona: Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego: tragiczny trójkąt miłosny komendanta. Warszawa 2014
  10. King, Stephen: Mroczna połowa. Warszawa 2016
  11. Lunde, Maja: Historia pszczół. Kraków 2016
  12. Mickiewicz, Adam: Dziady. Kraków 2015
  13. Mickiewicz, Adam: Konrad Wallenrod. Kraków 2014
  14. Molier: Świętoszek. Kraków 2014
  15. Nałkowska Zofia: Granica. Kraków 2015
  16. Piotrowski, Bartłomiej: Fizyka: vademecum z zadaniami. Warszawa 2015
  17. Reymont, Stanisław W: Chłopi. Kraków 2015
  18. Różewicz, Tadeusz: Ostatnia wolność. Wrocław 2015
  19. Różewicz, Tadeusz: Znikanie. Wrocław 2015
  20. Szymborska, Wisława: Czarna piosenka. Kraków 2014
  21. Tartt, Donna: Szczygieł. Kraków 2015
  22. Tartt, Donna: Tajemna historia. Kraków 2015
  23. Wyspiański, Stanisław: Wesele. Kraków 2015
  24. Żulczyk, Jakub: Zrób mi jakąś krzywdę. Warszawa 2015

Swietłana Aleksijewicz: Czarnobylska modlitwa: kronika przyszłości

6 kwietnia 1986 o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy i pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Katastrofa czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku. Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi. Podobnie jak w książce o radzieckich żołnierkach wybitna białoruska dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą.

Isabel Allendel: Japoński kochanek

Alma Belasco, bogata dama ze znanej i szanowanej rodziny, niespodziewanie porzuca dostatnie życie i przenosi się do Lark House, nietypowego domu seniora pełnego ekscentrycznych staruszków. Tam zaprzyjaźnia się z jedną z pracownic, Iriną Bazili, przed którą stopniowo odsłania swoją przeszłość. Irinę i Setha, ukochanego wnuka Almy, intrygują przede wszystkim zdjęcia nieznanego Japończyka i listy, które starsza pani wymienia z tajemniczym kochankiem; razem próbują zrekonstruować pasjonującą historię jej wielkiej miłości, która mimo licznych przeszkód przetrwała kilkadziesiąt lat. Akcja powieści toczy się w San Francisco. Współczesną opowieść autorka przeplata wspomnieniami Almy i historią jej rodziny, sięgającą początków XX wieku. Główne bohaterki, Almę i Irinę, na pozór różni niemal wszystko: wiek, status społeczny, doświadczenia. Pierwsza jest dumną, pewną siebie kobietą, druga zahukaną dziewczyną, tragicznie doświadczoną przez los. Obie jednak wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych z Europy – Alma z Polski, a Irina z Mołdawii – w poszukiwaniu lepszego życia, przeszłość obu kryje tajemnice. „Japoński kochanek” to książka przede wszystkim o miłości, ale także opowieść o starości i umieraniu, o losach japońskich imigrantów w Stanach Zjednoczonych podczas drugiej wojny światowej, o oderwaniu od korzeni i trudnej walce z konwenansami.

Maciej Bryński: Matematyka: rozszerzenie: repetytorium matura

Repetytorium do matematyki na poziomie rozszerzonym zawiera wszystko, co potrzebne do zdania NOWEJ MATURY 2015. To gwarancja sukcesu na maturze bez szukania i kupowania dodatkowych zbiorów zadań lub vademecum. Cała teoria i zadania – wszystko w jednym miejscu. ZDASZ.TO jest dostępne zarówno w wydaniu papierowym, jak i na interaktywnej platformie edukacyjnej (w wydaniu papierowym znajduje się kod dostępu do repetytorium elektronicznego). Zawiera: arkusze maturalne z kluczem odpowiedzi, ponad 1800 zadań, 91 tematów maturalnych, podpowiedzi do zadań, rozwiązania do wszystkich zadań, zadania z gwiazdką, test na wejście, aktualne postępy w nauce, multimedia, słownik pojęć.

Emma Donoghue: Pokój

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie, na wypadek, gdyby przyszedł wujek Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego mamy więzieniem, w którym została zamknięta siedem lat wcześniej. Dzięki ogromnej determinacji, pomysłowości i bezgranicznej matczynej miłości, udało jej się stworzyć dla synka namiastkę normalności. Niestety, ciekawość chłopca rośnie z wiekiem i matka zdaje sobie sprawę, że Pokój nie wystarczy mu na długo… Opowiedziana głosem małego chłopca powieść to wyjątkowo przejmująca, ciepła i zaskakująca historia matki i syna, którym miłość pozwoliła przetrwać niemożliwe. Książka nominowana do prestiżowej nagrody Bookera, obsypana pochwałami przez wszystkie liczące się tytuły prasowe nie tylko w Stanach Zjednoczonych! Książka doczekała się również znakomitej ekranizacji.

Wil Haygood: Kamerdyner: świadek historii

Prawdziwa historia czarnego służącego białych prezydentów. Eugene Allen przez trzydzieści cztery lata służył w Białym Domu. Od czasów dyskryminacji rasowej aż do zaprzysiężenia czarnoskórego polityka na prezydenta Stanów Zjednoczonych.... Rozpoczynał, gdy głową państwa był Harry Truman a odszedł na emeryturę za rządów Ronalda Reagana. Doczekał dnia, gdy najwyższy urząd w USA objął Barack Obama... Amerykański dziennikarz, Wil Haygoodpasjonująco opowiada o losach czarnoskórego prezydenckiego kamerdynera. Jednym uchem słyszał najważniejsze rozmowy świata, drugim krzyk swoich braci wołających o prawa obywatelskie. Ta historia stała się kanwą filmu "Kamerdyner" z fenomenalną rolą Foresta Whitakera oraz Oprah Winfrey.

Agnieszka Izdebska: Historia: vademecum

Od wiedzy po umiejętności. Wyjątkowa publikacja oferująca praktyczne i efektywne przygotowanie do matury, w pełni dostosowana do nowej formuły egzaminu. Dzięki Vademecum uporządkujesz wiadomości i poznasz sposoby rozwiązywania zadań typu maturalnego.

Małgorzata Kalicińska, Basia Grabowska: Kochana moja: rozmowa przez ocean

Dwie kobiety. Matka i córka. Wzruszająca rozmowa o domu, patchworkach rodzinnych, miłości i zwykłych ludziach. Matka i córka. Dwie kobiety, a między nimi ocean. Kochana moja to szczera i wzruszająca rozmowa najbliższych sobie osób. Obie tęskniące kobiety, są tak daleko od siebie, mama w Polsce, a córka w Australii, a jednak tak blisko. Słowa są mocne, potrafią pokonać każdą odległość. Basiu, Kochana Moja, Mamo, Mamuś, Córeńko… to piękne tytuły wspaniałych opowieści. O domu, patchworkach rodzinnych, miłości, tolerancji, pięknie i życiu w zgodzie z sobą. O rzeczach prostych i tych, trochę bardziej skomplikowanych. Jak to w życiu. Basia Grabowska: z mamą można rozmawiać o wszystkim. Tęsknię za nią. Zawsze miałyśmy tyle tematów do obgadania, a tu nagle ocean wyrósł miedzy nami, a wraz z nim różnica czasu. Co począć? Pisać? No to piszemy. Dużo i na każdy temat. Bo Sami zobaczycie. Małgorzata Kalicińska: Co za córę mam! Zawsze ceniłam Ją za mądrość, poczucie humoru i wrażliwość. To jest Piękny Człowiek. Tęsknię więc piszę - (trawestując Skaldów). To nasza rozmowa przez ocean.

Iwona Kienzler: Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego: tragiczny trójkąt miłosny komendanta

Książka nie zajmuje się postacią Naczelnika jako polityka, wojskowego czy męża stanu. Opowiada o jego związkach z kobietami, które trwały u jego boku, towarzyszyły mu w życiu i działalności konspiracyjnej i kochały go nawet wówczas, gdy on je odtrącił. Piłsudski, jak wszyscy wybitni ludzie, nie był łatwy we współżyciu, o czym boleśnie przekonały się wszystkie jego partnerki. Biografowie Piłsudskiego zauważają w każdym z jego związków trzy zasadnicze fazy: pierwsze zauroczenie które przeradzało się w głęboką fascynację, potem następowało pogłębienie więzi uczuciowej oraz intelektualnej, a następnie postępująca obojętność. Kobiety swego życia traktował bardzo instrumentalnie, a one nigdy nie przestały kochać tego nietuzinkowego, fascynującego mężczyzny.

Stephen King: Mroczna połowa

Jeden z najlepszych thrillerów Stephena Kinga Thad Beaumont i George Stark. Doktor Jekyll i Mr. Hyde. Thad jest powieściopisarzem, szczęśliwym mężem i ojcem uroczych bliźniąt. Sukces, pieniądze i status autora bestsellerów przyniosły mu epatujące przemocą, wydane pod pseudonimem George Stark kryminały, w których stworzył postać brutalnego mordercy Alexisa Machine'a. Pod własnym nazwiskiem napisał nominowaną do National Book Award powieść "Niespodziewany taniec", zdobywając tytuł najbardziej obiecującego pisarza Ameryki. Niespodziewany szantaż ze strony dociekliwego studenta, który grozi, że zdemaskuje go jako twórcę postaci Machine'a, zmusza go do publicznego wyznania, iż George Stark to w rzeczywistości Thad Beaumont. W obecności reporterów tygodnika „People“ Thad urządza Starkowi symboliczny pogrzeb. Ale jego „mroczna połowa“ nie zamierza zniknąć – wydaje się, iż powstała z grobu i prześladuje wszystkich, których uważa za winnych ujawnienia tożsamości Starka. W otoczeniu pisarza mnożą się bestialskie morderstwa, zaś pozostawione na miejscach zbrodni ślady jednoznacznie wskazują na Beaumonta jako zabójcę…

Maja Lunde: Historia pszczół

Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Książka, którą jeszcze przed premierą zakupiło 15 krajów Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Anglia, rok 1857. William marzył o karierze naukowca przyrodnika. Los jednak chciał inaczej. Żona, gromadka dzieci i sklep z nasionami. Poczucie życiowej porażki sprawiło, że William pogrąża się w depresji. Ponowne natchnienie przychodzi wraz z dawnym naukowym wywodem na temat życia pszczół. William postanawia zbudować ul. Ul, który przyniesie jemu i jego potomkom zaszczyty i sławę… Stany Zjednoczone, rok 2007. George jest hodowcą pszczół i właścicielem kilkuset uli. Chce rozwijać swoją farmę, by przekazać ją w spadku jedynemu synowi. Cóż z tego, skoro jego marzenia są tak dalekie od marzeń żony i syna. W dodatku wśród pszczelarzy coraz częściej pojawiają się pogłoski o niewyjaśnionej śmierci setek tysięcy owadów. Chiny, rok 2098. Jedyne miejsce na ziemi, które poradziło sobie z katastrofą. Młoda kobieta Tao całymi dniami ręcznie zapyla drzewa owocowe, które są podstawą gospodarki Chin. Rozpaczliwe chce dać synkowi szansę lepszego życia - życia nadzorcy…

Bartłomiej Piotrowski: Fizyka: vademecum z zadaniami

Publikacja pozwalająca doskonalić umiejętności niezbędne na egzaminie maturalnym. Zapewnia systematyczną naukę rozwiązywania różnorodnych zadań typu maturalnego, porządkuje wiedzę i ćwiczy zdobyte umiejętności. Zawiera niezbędne wiadomości teoretyczne, rozbudowane przykłady zadań i zadania do samodzielnego rozwiązania. Komentarze i wskazówki zwracają uwagę ucznia na informacje istotne z punktu widzenia egzaminu maturalnego. Dzięki odpowiedziom i pełnym rozwiązaniom umożliwia samodzielne wyćwiczenie umiejętności sprawdzanych na maturze. Publikacja opracowana przez ekspertów zgodnie z wytycznymi CKE dotyczącymi egzaminu maturalnego z fizyki od roku szkolnego 2014/ 2015.

Donna Tartt: Szczygieł

Szczygieł", wyróżniona Nagrodą Pulitzera oraz Carnagie Medal powieść Donny Tartt, to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich ostatnich lat! Epicka opowieść z pogranicza kryminału i Bildungsroman o utracie i obsesji, przetrwaniu i budowaniu siebie od nowa. W zamachu ginie matka Theo Deckera, a on sam cudem unika śmierci. Z ruin zniszczonego wybuchem muzeum udaje mu się wykraść ulubiony obraz matki. Odtąd Szczygieł będzie wszędzie towarzyszył Theo - w luksusowych apartamentach przy Park Avenue, w niebezpiecznym Vegas, w zakurzonym antykwariacie w Nowym Jorku oraz w wędrówkach po mrocznych uliczkach Amsterdamu. Z czasem najcenniejszy skarb zawiedzie Theo do śmiertelnie niebezpiecznego świata handlarzy sztuką... "Szczygieł" Donny Tratt znalazł się na listach najlepszych powieści wielu opiniotwórczych mediów. Książka sprzedała się w wielomilionowym nakładzie, zyskując status bestsellera w wielu krajach.

Donna Tartt: Tajemna historia

Jedna z najważniejszych powieści końca XX wieku. Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie, jak daleko można się posunąć, dochodzi do morderstwa. Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy? "Tajemna historia" to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć. "Tajemna historia" to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki "Szczygła". Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX w.

Jakub Żulczyk: Zrób mi jakąś krzywdę

Dawid - 25-letni student prawa - spotyka uzależnioną od gier video piętnastolatkę, zakochuje się w niej i... postanawia ją porwać. To łamiąca serce historia drogi, w którą zaplątani są świadkowie Jehowy, polscy aktorzy porno, detektywi - paranoicy i nieletni anarchiści.

Wisława Szymborska: Czarna piosenka

"Czarna piosenka" to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: "Kochana Wisełko…". Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.

Tadeusz Różewicz: Ostatnia wolność Tadeusz Różewicz: Znikanie

Dwa tomy z wierszami Tadeusza Różewicza w jednym zestawie. "Ostatnia wolność" zawiera ostatnie utwory zmarłego w kwietniu 2014 roku poety, niepublikowane dotąd w książkach, które miały znaleźć się w kolejnym zbiorze poety. "Znikanie" uwzględnia mniej znane utwory prezentowane w ramach serii „44. Poezja polska od nowa” w przemyślanym, osobistym wyborze Jacka Gutorowa, który przedstawia poetę na granicy milczenia, gdy odkłada pióro, gdy porzuca poetycką mowę.