jFontSize
A- A A+
  1. Bator Joanna: Wyspa łza. Kraków 2015
  2. Frank Anne: Dziennik (oficyna) 12 czerwca 1942-1 sierpnia 1944. Kraków 2015
  3. George Nina: Lawendowy pokój. Kraków 2014
  4. Karpowicz Ignacy: Balladyny i romanse. Kraków 2014
  5. Lemingi. Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków. Red. Jerzy A. Krakowski. Warszawa 2014
  6. Modiano Patrick: Perełka. Katowice 2014
  7. Modiano Patrick: Willa Triste. Kraków 2014
  8. Rocznik Świdnicki. T. 41. Red. Wiesław Rośkowicz. Świdnica 2014
  9. Romaniuk Radosław: One. Kobiety które kochały pisarzy. Warszawa 2014
  10. Schmitt Eric-Emmanuel: Papugi z Placu D`Arezzo. Kraków 2014
  11. Vargas LLosa Mario: Dyskretny bohater. Kraków 2014
  12. Wałkuski Marek: Ameryka po kawałku. Kraków 2014


Joanna Bator: Wyspa łza

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce. Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”? Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała.
Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...
Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.

Anne Frank: Dziennik (oficyna) 12 czerwca 1942-1 sierpnia 1944

Dziennik Anne Frank to jedna z najważniejszych książek XX wieku. Anne Frank – trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywająca się z rodzicami i znajomymi w czasie II wojny światowej w centrum Amsterdamu, prowadziła dziennik. Jej zapiski – mające formę listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty – przekazują nam obraz ponad dwóch lat wypełnionego strachem życia w zamknięciu. Ostatni wpis powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i przewiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki. Dziennik Anne Frank jest poruszającym świadectwem, które od lat przemawia do nowych pokoleń czytelników na całym świecie.

Nina George: Lawendowy pokój

Zachwycająca historia o miłości, która przywraca do życia. W swojej księgarni – o wiele mówiącej nazwie Apteka Literacka – Jean Perdu sprzedaje książki tak jak farmaceuta medykamenty. Umiejętnie rozpoznaje, co ktoś nosi w sercu, i proponuje odpowiednią fabułę na konkretny problem. Nie potrafi jednak uleczyć własnego cierpienia, które zaczęło się pewnej nocy wiele lat temu, kiedy odeszła od niego ukochana kobieta. Wszystko się zmienia, gdy Jean w końcu otwiera pozostawiony przez nią list. Wcześniej nie miał odwagi go przeczytać...

Ignacy Karpowicz: Balladyny i romanse

, potężnych bogów wyparli trywialni, ale i bezwzględni bożkowie popkultury. Świat globalnej wioski nie daje poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Osamotnieni ludzie już dawno stracili nadzieję na odmianę losu, żyją z dnia na dzień, apatyczni i znudzeni... na domiar złego zaczyna brakować kawy. W niewyjaśnionych okolicznościach znikają też żelazka. Pewnego dnia bogowie postanawiają działać. Dużą grupą zstępują wśród ludzi. Czy Nike, Afrodycie, Jezusowi, Ozyrysowi, Lucyferowi i innym uda się przywrócić właściwe hierarchie? Czy ludzkość jeszcze raz uwierzy? I dlaczego bogowie, mając tak wiele możliwości, na miejsce swego "zniebozstąpienia" wybrali akurat "kraj w promocji", czyli Polskę?
Powieść Ignacego Karpowicza, nominowanego do Nagrody Nike za Gesty, to świetnie skonstruowany, ironiczny traktat o współczesności. Zabawny i przerażający zarazem. Prowokacyjny i obrazoburczy. Jednym się spodoba. Drugim nie. I tak ma być.

Lemingi. Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków. Red. Jerzy A. Krakowski

Lemingi. Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków to zbiór 40 zabawnych, skłaniających do refleksji opowiadań z życia młodych pracowników korporacji. Karykaturalne przedstawienie ich poglądów, przyzwyczajeń i niepokojów. Książka stanowi kontynuację treści z facebookowego profilu o tej samej nazwie, który również ma własną kolumnę w tygodniku „Do Rzeczy”. Publikacja ilustrowana.

Patrick Modiano: Perełka

Historia poszukiwania tożsamości, korzeni, równowagi w świecie narratorki składanym z fragmentów wspomnień na poły rzeczywistych, na poły onirycznych. Element po elemencie czytelnik ów świat poznaje, odkrywa jego cząstki, które stopniowo pozwalają sobie uświadomić, jak nieznośnie tytułowa bohaterka czuje się w swym bycie. Misternie skonstruowana opowieść noblisty, poetycka i wieloznaczna.

Patrick Modiano: Willa Triste

Senna francuska wioska blisko granicy ze Szwajcarią. Nad jeziorem osiemnastoletni Viktor poznaje znacznie od niego starszą Yvonne, modelkę i początkującą aktorkę... Czy ze wspomnień uda się odtworzyć wydarzenia odległego lata? Czy możliwe jest rozwiązanie zagadki z przeszłości? Willa "Triste" to pełna nostalgii historia młodzieńczego uczucia, a zarazem przejmująca opowieść o podróży w poszukiwaniu utraconego ja, stawiająca pytania o ludzką tożsamość. Dotyk ukochanej, magia zaklęta w słowach - Viktor powraca pamięcią do świata, którego dawno już nie ma. Im więcej minionych zdarzeń przywołuje, tym mocniej odczuwa niepokój, który drążył go tamtego lata. I coraz bliższy jest odkrycia pewnej tajemnicy...

Radosław Romaniuk: One. Kobiety które kochały pisarzy

Cztery kobiety. Różni je wszystko: wiek, status społeczny, osobowość. Łączy jedno – życiowa rola, grana z pasją i poświęceniem. Znane jako żony wybitnych pisarzy, są kimś więcej – indywidualistkami, które obracają wyrzeczenia w sukces, a w sztuce i miłości odnajdują sens życia. Dzięki Zofii Tołstoj powstaje czterotomowa Wojna i pokój. Jako agentka i osobista sekretarz wybitnego męża ośmiokrotnie przepisuje powieść. Anna Iwaszkiewicz jest dla Jarosława pierwszym krytykiem, z nikim innym autor nie dyskutuje tak żarliwie. Nadieżda Mandelsztam przez związek z aresztowanym Osipem staje się wrogiem Rosji radzieckiej. Prowadzi koczownicze życie i uczy się na pamięć utworów męża, by przetrwały ciągłe rewizje i konfiskaty. Piękna Marusia Kasprowiczowa zostaje panią Harendy, przemienia zakopiański dom w tętniące życiem centrum artystyczne.
Pozostawiły pasjonujące dzienniki, wspomnienia oraz listy – intymne zapisy lat spędzonych w świecie wielkiej literatury. Oto prawdziwe historie niezwykłych kobiet, które bardziej niż siebie kochały swoich pisarzy.

Eric-Emmanuel Schmitt: Papugi z Placu D`Arezzo

„Piszę tych kilka słów, by ci powiedzieć, że cię kocham. Ty wiesz, kto”.
Baptiste obejrzał kartkę z obydwu stron i znów przeczytał te dwa zdania.
Serce zaczęło mu kołatać, ogarnęło go wzruszenie: w jego życiu coś się działo.
Gorączkowo obejrzał kopertę, żeby ustalić jej pochodzenie: została nadana poprzedniego dnia, w ich dzielnicy. Żadnych wskazówek. Nagle przeszył go chłód: jego oczy właśnie odczytały po raz drugi napisany odręcznie adres. Wprawdzie się zgadzał, ale za to list nie był przeznaczony dla niego. Przez nieuwagę otworzył korespondencję Joséphine. Tajemnicze wiadomości w żółtych kopertach wywracają do góry nogami spokojne życie mieszkańców placu Arezzo. Anonimowe wyznania miłosne zaskakują, prowokują, dają nadzieję. Za ich sprawą opadają maski…
W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt z uwagą przygląda się człowiekowi we współczesnym świecie, w którym namiętność często myli się z miłością, a seks służy zagłuszaniu uczuciowej pustki. Mieszkańcy placu d’Arezzo zakochują się, cierpią, uczą się ufać, czasem bywają samotni – a ich losy układają się w zaskakującą mozaikę ukazującą całe spektrum możliwych odcieni miłości.

Mario Llosa Vargas: Dyskretny bohater

Żar lejący się z nieba, barwne krajobrazy Peru i najdziwniejsze historie, w które czytelnik zaplątuje się od pierwszych stron powieści…
Don Rigoberto i jego zmysłowa Lukrecja nie z lenistwa spędzają kolejny dzień bez wychodzenia z łóżka. Nic więc dziwnego, że nie zauważają problemów swojego syna Fonsita i nic nie wiedzą o jego niewidzialnym przyjacielu. Ediberto Torres, bo tak każe nazywać się mężczyzna, wie zadziwiająco wiele o życiu nastolatka. Kłopot w tym, że nikt oprócz niego, nie jest w stanie go zobaczyć.
Sierżant Lituma prowadzi śledztwo w sprawie szantażowania lokalnego przedsiębiorcy, który otrzymuje groźby. Ceną za nieopłacenie wynagrodzenia za „ochronę” ma być zburzenie długo budowanego spokoju w ramionach kochanki.
W innej części Peru biznesmen Carrer odkrywa, że jego synowie tylko czekają na jego śmierć, by roztrwonić rodzinny majątek. Carrer nie da się jednak oszukać i tworzy perfidny plan zemsty na synach.
Kto jest „Dyskretnym bohaterem”? Miłość i zdrada niejedno mają imię…

Marek Wałkuski: Ameryka po kawałku

Pozytywne Stany, czyli Ameryka, jakiej nie poznasz z przewodników.
Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych? Czemu nie wyobrażają sobie życia w innym kraju? Dlaczego imigranci, którzy wpadają „na chwilę”, zostają tam na zawsze? W swojej najnowszej książce Marek Wałkuski wyjaśnia, co spodobało mu się w Ameryce i dlaczego polubił ten kraj. Pisze o fundamentalnych cechach Amerykanów, takich jak optymizm, altruizm czy tolerancja, przede wszystkim jednak opowiada o amerykańskiej codzienności.
Marek Wałkuski jest dziennikarzem Polskiego Radia. Mieszka w Stanach Zjednoczonych od dwunastu lat i kawałek po kawałku testuje je na własnej skórze. Jego korespondencje dla radiowej Trójki przeszły już do legendy, a poprzednia książka (Wałkowanie Ameryki) podbiła czytelników. Kolej na porcję z ulubionymi kąskami Wałka.