jFontSize
A- A A+
  1. Adler Horst: Kronika miasta Świdnicy do końca I wojny światowej. Świdnica 2009
  2. Giddens Anthony, Philip W. Sutton: Socjologia. Kluczowe pojęcia. Warszawa 2014
  3. Grudziński Tomasz: Między twierdzą a miastem wolnym : obraz życia miejskiego Świdnicy w latach 1815-1870. Wrocław, Świdnica 2014
  4. Heywood Andrew: Politologia. Warszawa 2011
  5. Letki Wojciech: Pocztówki z innej planety. Warszawa 2014
  6. Nowotny Sobiesław: Historia świdnickiej katedry pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława. Świdnica 2004
  7. Skoczylas Jerzy: Katyń. Warszawa 2005


Anthony Giddens, Philip W. Sutton: Socjologia. Kluczowe pojęcia

Społeczeństwa nieustannie podlegają zmianom, socjologia nie może sobie zatem pozwolić na trwanie w miejscu. Współczesna nauka o społeczeństwie jest niezwykle zróżnicowana: zajmuje się często odległymi od siebie problemami, stosując szeroką paletę metodologicznych podejść. Specyfikę współczesnej socjologii wyznaczają jej kluczowe pojęcia, za pomocą których jest w stanie wyjaśniać życie społeczne. Pojęcia te również ciągle ewoluują i zmieniają swoją treść. Socjologia. Kluczowe pojęcia to przystępnie napisany i pozbawiony specjalistycznego żargonu przewodnik po najważniejszych terminach współczesnej socjologii. Zawarte w nim prezentacje 67 pojęć - od medykalizacji i roli chorego, przez władzę i ruchy społeczne, po tożsamość i seksualność - są czymś więcej niż tylko encyklopedycznymi omówieniami. Giddens i Sutton sytuują każdy termin w jego historycznym kontekście oraz przybliżają sposoby, w jaki jest on używany obecnie przez badaczy społecznych. Dzięki temu ich praca może służyć jako podręcznik dla studentów, a także jako pomoc dla wszystkich pracujących z socjologicznymi teoriami oraz dla tych, którzy lepiej chcą zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość.

Andrew Heywood: Politologia

Nowoczesny podręcznik akademicki do całego toku studiów politologicznych. Jego zawartość spełnia wszelkie wymogi minimum programowego tych kierunków. Zawiera podstawowe i usystematyzowane wiadomości z zakresu przedmiotu: historii, ideologii, systemów, przywództwa, organizacji, prawa i problematyki międzynarodowej. Uwzględnia najnowsze dane, aktualizację debat poświęconych m.in. globalizacji czy konfliktom międzynarodowym. Książka napisana z perspektywy dydaktyka z naciskiem na warsztat przyszłego politologa. Daje podstawy terminologii oraz kluczowych pojęć i procesów politycznych. Zawiera słowniczek pojęć i definicji, biogramy ważniejszych postaci myśli politycznej oraz obszerną literaturę do poszczególnych zagadnień.

Wojciech Letki: Pocztówki z innej planety

PRL – cóż to za dziwna, zapomniana już kraina? Obca nam dzisiaj jak odległa planeta. Zaciera się pamięć o tym, jak wtedy żyliśmy, a młodsze pokolenia nie potrafią sobie już tego wyobrazić. Bo czy ktoś dziś uwierzy, że na planecie PRL po ochłap mięsa trzeba było stać w wielogodzinnej kolejce, przepychając się z inwalidami i kobietami w ciąży? Kto da dzisiaj wiarę, że milicja pilnowała, czy lokatorzy mieszkań na pewno mają meldunek (bo jeśli nie, to grzywna z zamianą na areszt)? Albo czy zabrzmi wiarygodnie, iż zamiast dolarów wolno było kupować jedynie bony „dolarowe”, o nominałach zaczynających się od 1 centa (w banknocie)? Mimo pozorów surrealizmu opisane tu wydarzenia naprawdę miały miejsce!

Tomasz Grudziński: Między twierdzą a miastem wolnym : obraz życia miejskiego Świdnicy w latach 1815-1870

Książka jest próbą rekonstrukcji świata, który przeminął. Na przykładzie Świdnicy autor ukazuje całokształt życia, jakie toczyło się w śląskim mieście w XIX wieku, w dobie przemian społeczno-gospodarczych. Tytuł sygnalizuje, że w omawianym okresie miasto uwolni się spod jarzma twierdzy, co przełoży się na jego urbanizacyjny i demograficzny rozrost. Z opisem mechanizmów funkcjonowania samorządu miejskiego, opieki społecznej, handlu, rzemiosła i przemysłu autor zestawił obraz codziennego życia świdniczan – pisze o ich rozrywkach, formach społecznej asocjacji, w końcu także o miejscowych zwyczajach. Treść wzbogacona została w cytaty pochodzące z prasy z tamtego czasu, przez co niemiecka przeszłość miasta staje się dla Czytelnika mniej obca i nabiera żywego wymiaru.