jFontSize
A- A A+
  1. Camus Albert: Dżuma. Warszawa 2014
  2. Diagnostyka, profilaktyka, klinika i terapia zakażeń HIV/AIDS. Pod red. Andrzeja Gładysza i Brygidy Knysz. Wrocław 2009
  3. Figes Orlando: Szepty: życie w stalinowskiej Rosji. Warszawa 2014
  4. Fredro Aleksander: Śluby panieńskie. Kraków 2013
  5. Gutowska-Adamczyk Małgorzata: Podróż do miasta świateł. T. 2. Warszawa 2013
  6. Mickiewicz Adam: Dziady. Kraków 2014
  7. Pismo św. Starego i Nowego Testamentu. Częstochowa 2014
  8. Prus Bolesław: Lalka. Kraków 2014
  9. Reymont Władysław: Chłopi. Kraków 2014
  10. Sienkiewicz Henryk: Potop. Kraków 2013
  11. Szczeklik Andrzej: Nieśmiertelność: prometejski sen medycyny. Kraków 2012


Andrzej Szczeklik: Nieśmiertelność: prometejski sen medycyny

Najnowszą książkę Andrzeja Szczeklika czyta się, jak i poprzednie, z zachwytem i podziwem dla erudycji i stylu Profesora, ale też ze ściśniętym sercem - oto czytamy dzieło wydane pośmiertnie, niezwykłym zbiegiem okoliczności zatytułowane przez Autora Nieśmiertelność. Podtytuł Prometejski sen medycyny mówi o marzeniach Wielkiego Lekarza, które podzielał ze swoimi słynnymi poprzednikami oraz badaczami współczesnymi - o ludzkim pragnieniu nieśmiertelności. Andrzej Szczeklik był obserwatorem, świadkiem, a także współtwórcą niebywałego postępu, jaki za jego życia dokonał się w medycynie. O najnowszych badaniach nad klonowaniem, genomem i osiągnięciach medycyny nuklearnej pisał w sposób porywający i zrozumiały dla zwykłych śmiertelnych - podobnie jak o mitologii i magii, medycynie starożytnych Egipcjan i Greków, rytuałach Azteków i szamanów syberyjskich. Etyczne dylematy nauki współczesnej postrzegał z perspektywy człowieka głęboko zakorzenionego w kulturze i wartościach. Nieśmiertelność pozostanie testamentem wielkiego humanisty, który współczesna medycyna powinna - w swoim i naszym interesie - odczytać i wypełnić.

Orlando Figes: Szepty: życie w stalinowskiej Rosji

W "Szeptach" Orlando Figes opisuje historie ludzi, którzy żyli w czasach dyktatury stalinowskiej. Są wśród nich także znane postaci: Anna Achmatowa, Jelena Bonner, Bułat Okudżawa, Konstantin Simonow... Korzystając z setek rodzinnych archiwów, a także niezliczonych wywiadów, autor odtwarza tamten świat dramatycznych moralnych wyborów i kompromisów. Świat, w którym ludzie mówili szeptem, aby ochronić siebie, rodzinę lub przyjaciół, a życie prywatne w warunkach totalnej kontroli państwa wydawało się niemożliwe.

Diagnostyka, profilaktyka, klinika i terapia zakażeń HIV/AIDS. Pod red. Andrzeja Gładysza i Brygidy Knysz

Czas, jaki upłynął od pojawienia się pierwszych zachorowań na AIDS, charakteryzuje imponujący postęp, który dotyczy poznania zarówno biologii samego sprawcy – wirusa HIV, jak i diagnostyki zakażenia oraz współczesnych możliwości leczenia i zapobiegania infekcji. Niestety, obecnie wiadomo też, że terapia antyretrowirusowa, choć coraz doskonalsza, nie jest wolna od działań niepożądanych. Są one nie tylko skutkiem bezpośredniego – toksycznego wpływu leków, ale także przybierają niekiedy zaskakujące formy kliniczne, jak choćby zespoły rekonstrukcji immunologicznej.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk: Podróż do miasta świateł. T. 2: Rose de Vallenord

Głównymi bohaterkami są dwie wyjątkowe kobiety: Rose i Nina. Mimo że żyją w zupełnie innych czasach oraz dzieli ich ponad sto lat, mają podobne doświadczenia i są do siebie podobne. Są to kobiety inteligentne i niezależne. Dlatego obie z powodu złamanego serca wyruszają w podróż do pięknego miasta świateł. Obie również mają nadzieję, że pobyt w Paryżu przyniesie im ukojenie, którego tak potrzebują. Czy mają szanse na spełnienie tych marzeń? Sto lat później podążająca śladem Róży Nina pragnie wyjaśnić zagadkę serii kradzieży obrazów słynnej malarki. Na jej drodze pojawi się fascynujący i tajemniczy kolekcjoner dzieł sztuki z Argentyny. Razem spróbują wyjaśnić, kto i dlaczego kradnie dzieła Rose de Vallenord.